Co musíte ráno vědět (3. listopadu)

Jak v úterý skončilo obchodování na burzách v Evropě a ve Spojených státech, za jakou cenu byly na trhu START pražské burzy upsány akcie FIXED.zone a jak aerolinky Emirates naloží s vysloužilým letounem Airbus A380? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý díky výsledkům hospodaření firem stouply na nový rekord

Americké akcie v úterý vzrostly na nová maxima a index Dow poprvé překonal hranici 36 000 bodů. Zájem o cenné papíry vyvolala další série silných výsledků hospodaření firem. Investoři se nyní zaměří na dvoudenní zasedání měnového výboru centrální banky USA, které skončí ve středu. Index Dow stoupl o 0,39 % na 36 052,63 bodu, širší S&P 500 vzrostl o 0,37 % na 4 630,65 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,34 % na 15 649,60 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,32 % na 16,03 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o dva bazické body na 1,554 %.

Býčí trend, býk, toreador - ilustrační foto
2. 11. 2021 17:21
Býci na Wall Street ztrácejí sílu, dobré časy ale mohou pokračovat, říká investiční stratég

Americké akcie navzdory opětovnému růstu počtu případů nákazy koronavirem a zpomalování hospodářské expanze pokračují v...

2. Evropské akcie se v úterý na směru neshodly, investoři vyhodnocovali PMI a hospodářské výsledky firem

Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo smíšeně. Investoři vyhodnocovali finální říjnové indexy nákupních manažerů ve výrobě a sérii výsledků firem za třetí čtvrtletí. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 0,14 % na 479,53 bodu, německý DAX zpevnil o 0,94 % na 15 954,45 bodu a francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,49 % na 6 927,03 bodu, zatímco britský FTSE 100 klesl o 0,19 % na 7 274,81 bodu.

Zlato - ilustrační foto
2. 11. 2021 12:33
Možná cesta výše pro trh se zlatem: Nejprve postupně, potom najednou

Překvapení se na konci minulého týdne nekonalo, na burze COMEX opět nastal prudký výprodej kovů. Týden tak uzavřely jak...

3. Pražská burza v úterý mírně oslabila, banky zakončily seanci smíšeně

Index PX pražské burzy v úterý oslabil o 0,26 % na 1 329,42 bodu, a zredukoval tak pondělní posílení. Změna ceny u žádného titulu v indexu nepřesáhla procento. Erste Group Bank ráno oznámila, že za prvních devět měsíců roku vydělala 1,45 miliardy eur.

Video thumbnailplay-btn
1. 11. 2021 17:00
Červinka (CzechTrade): České firmy mají v Číně stále mnoho příležitostí, automobilový průmysl to ale bude mít složité

Čínská ekonomika se může do konce dekády stát největší na světě a tamní spotřebitelé ve stále větší míře chtějí kvalitní...

4. Očekávané události

V polovině pracovního týdne budou zveřejněny v Británii, Číně a USA celkové indexy nákupních manažerů, britský index cen domů, míry nezaměstnanosti v Itálii, Španělsku a celé eurozóně, inflace v Rusku a v USA data o tvorbě pracovních míst ve firemní sféře (ADP), průmyslové zakázky, zásoby ropy a hlavně rozhodnutí Fedu o měnové politice. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
29. 10. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. listopadu

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. listopadu a jaké zisky v rámci...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Akcie FIXED.zone byly v IPO na trhu START upsány za nejvyšší možnou cenu, obchodovat se s nimi začne příští pondělí

Výrobce příslušenství pro mobilní telefony nebo tablety FIXED.zone v úterý úspěšně zakončil veřejnou nabídku svých akcií (IPO) na trhu START pražské burzy. Zájem ze strany investorů byl obrovský a emise byla přeupsána 2,8krát. Akcie FIXED.zone byly upsány za nejvyšší cenu v rámci stanoveného rozpětí (222 Kč) a obchodování s nimi bude zahájeno v pondělí 8. listopadu.

6. ČEZ dostal od státu téměř 1,5 miliardy Kč, jde o úrok ve sporu o daň z povolenek

Energetická společnost ČEZ v úterý od státu obdržela 1,484 miliardy korun. Jde o úrok z prodlení ve sporu o firmou zaplacenou darovací daň z emisních povolenek za roky 2011 a 2012. Příjem zvýší čistý zisk podniku za letošní čtvrté čtvrtletí.

7. Internetová společnost Yahoo! odchází z Číny, zdůvodňuje to novou regulací

Americká internetová společnost Yahoo! odchází z čínského trhu, zdůvodňuje to stále náročnějšími podmínkami pro podnikání. V Číně se podle firmy začíná měnit i právní prostředí, které jí tam další působení komplikuje. Yahoo!, podobně jako mnoho dalších západních firem, podléhá v Číně masivní cenzuře.

8. Elon Musk těží z růstu akcií Tesly, je už třikrát bohatší než investor Buffett

Hodnota majetku nejbohatšího člověka světa Elona Muska dále roste, dosáhla už trojnásobku hodnoty majetku legendárního amerického investora Warrena Buffetta. Informovala o tom agentura Bloomberg. Musk v poslední době těží z růstu ceny akcií automobilky Tesla, v jejímž čele stojí. V pondělí se hodnota Muskova majetku zvýšila o 24 miliard dolarů na 335,1 miliardy dolarů, a to díky tomu, že akcie Tesly zpevnily o 8,5 %.

9. Nikkei: Apple snižuje výrobu tabletů, aby měl dost čipů pro iPhony 13

Americká technologická společnost Apple snižuje výrobu tabletů iPad, aby měla dost čipů pro chytré telefony nové generace iPhone 13. Krize kolem čipů tak firmu zasáhla více, než se mělo za to, napsal s odkazem na několik zdrojů japonský list Nikkei.

10. Gaprom podle Kyjeva výrazně snížil objem přepravy plynu přes Ukrajinu

Ruský plynárenský gigant Gazprom již počtvrté v letošním roce snížil denní objem tranzitu plynu přes Ukrajinu, a to na 60 milionů metrů krychlových. Uvedl to na Facebooku šéf ukrajinského státního provozovatele plynárenské přepravní soustavy GTSOU Serhyj Makogon. Podle podmínek současné dohody s Ukrajinou musí Gazprom zaplatit minimálně za tranzit 109 milionů metrů krychlových denně, bez ohledu na to, zda tento plyn pošle. Makogon dodal, že současný objem přepravovaného plynu je zhruba poloviční ve srovnání s tím, co Gazprom posílal v předchozí topné sezóně.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Emirates rozeberou vysloužilý Airbus A380 na upomínkové předměty a další zboží

Dubajské aerolinky Emirates začaly rozebírat jeden ze svých obřích letounů Airbus A380. Některé jeho části budou přeměny na nábytek, upomínkové předměty a další maloobchodní zboží, které se prodá. Část výtěžku pak získá charitativní organizace společnosti, která pomáhá dětem.

Emirates chtěly původně učinit z čtyřmotorových letounů A380 základ své flotily, nakonec ale tato letadla ustupují menším a štíhlejším modelům. Za několik týdnů si mají Emirates převzít od Airbusu svůj poslední letoun A380. Skončí tak éra, ve které toto dvoupatrové letadlo dominovalo plánům aerolinek na růst letecké dopravy.

Aerolinky zachránily motory, podvozky a další části z letadla, které je staré 13 let. Svůj první komerční let uskutečnilo z Dubaje do New Yorku v srpnu 2008.

"Je to důstojné a vhodné řešení pro odchod tohoto věhlasného letadla a naší vlajkové lodi do důchodu," okomentoval rozhodnut o rozebrání letadla prezident společnosti Emirates Tim Clark.

Airbus ukončil výrobu letadla v roce 2019, což je 12 let po jejím zahájení, protože se mu nepodařilo zajistit dostatek objednávek. Emirates byly největším odběratelem těchto letadel, celkem si jich objednaly 118. Neschopnost domluvit se s výrobci motorů na dalších objednávkách však znamenala konec výroby letounů.

Rozhodnutí ukončit výrobu letadel A380 přišlo ještě před pandemií nemoci covid-19, která přivedla letecký průmysl do jeho nejhorší krize. Většina představitelů leteckých společností očekává, že potrvá několik let, než se vrátí poptávka po letecké dopravě na úroveň z doby před pandemií.

Airbus A380 se těší velké oblibě u cestujících a Emirates také dlouho tvrdí, že je důležitým lákadlem pro zákazníky. Zároveň firmě pomáhá přepravovat více cestujících mezi letišti s omezeným počtem slotů, tedy časů pro vzlet a přistání, než kterékoliv jiné letadlo. Stroj má ve flotile i nadále hrát důležitou úlohu.

"Emirates budou i v příštích dvou desetiletích největším provozovatelem tohoto prostorného a moderního letadla," uvedl Clark.

Musíte vědět
Přestat sledovat
28. 1. 2022 6:35
Největší medvědí trend mého života je na spadnutí, říká slavný investor Jim Rogers
Akciový trh
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Jim Rogers
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Zadlužení
Přestat sledovat
26. 1. 2022 17:02
Herní plán akvizice ze strany PPF: MONETA Money Bank může v dalších týdnech na burze odolávat…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 1. 2022 12:27
Jim Chanos: Shortuji tržní bláznovství a dlouhodobě sázím na indexy
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
25. 1. 2022 11:45
ABCD investora: K.O.rekce vs. vaše #ViteznePortfolio
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat