Co musíte ráno vědět (31. ledna)

ChatGPT (OpenAI)
Obrázek: OpenAI

Jak zahájily týden akcie v Evropě a na Wall Street, jak si ve čtvrtém čtvrtletí a celém loňském roce vedla německá ekonomika a která další univerzita zařadila chatovacího robota ChatGPT na černou listinu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie na začátku týdne oslabily. Investoři jsou po ziscích z předchozích týdnů opatrní a čekají na výsledky zasedání FOMC a hospodářská čísla největších firem

Americké akcie v pondělí oslabily. Výraznou měrou k tomu přispěly velké technologické společnosti. Investoři jsou opatrní a čekají na středeční rozhodnutí americké centrální banky o nastavení úrokových sazeb a na zveřejnění hospodářských výsledků některých významných amerických firem. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,77 % a zakončil obchodování na 33 717,09 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 1,30 % na 4 017,77 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 1,96 % na 11 393,81 bodu. Index volatility VIX stoupl o 7,73 % na 19,94 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva a půl bazického bodu na 3,542 %. Ceny ropy klesly o dvě procenta, zlato odepsalo asi 0,2 %, stříbro 0,1 % přidalo a bitcoin odepsal přes 4 % na zhruba 22 750 USD.

Wall Street v zimě
Obrázek: Thinkstock
30. 1. 2023 6:38
Americké akcie: Býci mají našlápnuto, přelom měsíce ale bude plný nejistot

Americké akcie mají za sebou další růstový týden a index S&P 500 dokázal uzavřít nad 4 000 body a nad linií sestupného...

2. Evropské akcie v pondělí převážně zlevnily, na tahu jsou centrální banky

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo převážně v červených číslech. Investoři v tomto týdnu vyhlížejí především zasedání centrálních bank. Jednat budou Fed, ECB, Bank of England nebo ČNB. Panevropský index STOXX Europe 600 v pondělí ubral 0,17 % na 454,40 bodu, německý DAX korigoval o 0,16 % na 15 126,08 bodu a francouzský CAC 40 se snížil o 0,21 % na 7 082,01 bodu. Britský index FTSE 100 se naopak zvýšil o 0,25 % na 7 784,87 bodu.

Dolary - ilustrační foto
Obrázek: Thinkstock
30. 1. 2023 12:31
Jaký je rozdíl v zacházení s portfoliem v hodnotě desítek tisíc a desítek milionů dolarů?

Ben Carlson z investiční společnosti Ritholtz Wealth Management nedávno dostal dotaz, zda je při spravování portfolia...

3. Pražská burza v pondělí stagnovala, akcie ČEZ oslabily

Pražská burza v pondělí stagnovala. Index PX sice stoupl, ale pouze o 0,02 % na 1 331,30 bodu. Ztrácely třeba akcie energetické firmy ČEZ, naopak posilovaly například akcie Komerční banky.

Německo a Česká republika
Obrázek: Thinkstock
28. 1. 2023 14:13
Českou ekonomiku letos Německo nenechá padnout

Naše stále platná makroekonomická prognóza z konce října počítá s tuzemskou mělkou recesí, do které české hospodářství...

4. Očekávané události

V noci na úterý na trh Japonsko pošle data o nezaměstnanosti, průmyslové výrobě, maloobchodních tržbách, zahájené výstavbě a stavebních objednávkách nebo index spotřebitelské důvěry a Čína přidá oficiální indexy nákupních manažerů za leden. Ráno budou investoři v Evropě vyhodnocovat britský index cen rezidenčních nemovitostí od Nationwide, německý index dovozních cen, maloobchodní tržby a nezaměstnanost a dopoledne dojde ještě na HDP za eurozónu. Odpoledne Německo přidá inflační data a Spojené státy zveřejní indexy cen rezidenčních nemovitostí FHFA a S&P/Case-Shiller, index nákupních manažerů pro oblast Chicaga nebo index spotřebitelské důvěry od organizace Conference Board. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
27. 1. 2023 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 30. ledna

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 30. ledna a jaké zisky v rámci indexů...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Německý HDP v čtvrtém čtvrtletí klesl o 0,2 %, za celý rok stoupl o 1,8 %

Hrubý domácí produkt Německa v čtvrtém čtvrtletí proti předchozímu kvartálu nečekaně klesl o 0,2 %. V rychlém odhadu zveřejněném v pondělí to uvedl spolkový statistický úřad. Odborníci původně očekávali, že německá ekonomika bude stagnovat. V předchozím čtvrtletí německá ekonomika mezičtvrtletně mírně vzrostla, tempo růstu statistický úřad revidoval vzhůru na 0,5 %. Za celý rok 2022 německá ekonomika stoupla o 1,8 %, úřad údaj upravil z původně uváděné hodnoty 1,9 %.

6. FT: Twitter podniká kroky směřující k zavedení platebních služeb

Internetová společnost Twitter začala připravovat software potřebný k zavedení platebních služeb na její stejnojmenné síti. Informoval o tom list Financial Times s odvoláním na zdroje obeznámené s plány podniku. Miliardář Elon Musk, který Twitter loni v říjnu koupil za 44 miliard dolarů, již dříve uvedl, že chce nabídnout uživatelům platformy platební služby, jako jsou převody peněz mezi uživateli, spořicí účty či platební karty.

7. Ryanair za třetí finanční čtvrtletí vykázal rekordní zisk po zdanění

Nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings vykázala za třetí finanční čtvrtletí rekordní zisk po zdanění 211 milionů eur. Irské aerolinky, které jsou podle počtu přepravených cestujících největší v Evropě, očekávají silnou poptávku na letní období. Firma v třetím kvartálu přepravila rekordní počet cestujících a potvrdila celoroční výhled.

8. Společnost SAB Finance loni zvýšila zisk před zdaněním o 34 % na 268 milionů korun

Společnost SAB Finance, která je jedním z největších zprostředkovatelů devizových obchodů v ČR, loni zvýšila zisk před zdaněním na rekordních 268 milionů korun. Meziročně výsledek vzrostl o 34 %, uvedla v pondělí společnost v tiskové zprávě. V letošním roce očekává management SAB Finance další růst díky pokračující silné poptávce po měnovém zajištění.

9. Ekonomická nálada v EU se v lednu třetí měsíc za sebou zlepšila

Ekonomická nálada v Evropské unii se v lednu třetí měsíc za sebou zlepšila, uvedla v pondělní zprávě Evropská komise. Její index ekonomické nálady se proti prosinci zvýšil o 2,3 bodu na 98 bodů. V České republice index vzrostl druhý měsíc za sebou, a sice o 5,2 bodu na 88,7 bodu.

10. Rusko je největším investorem v Íránu, předstihlo Čínu

Rusko předstihlo Čínu a stalo se největším investorem v Íránu. S odvoláním na íránský list Donjá-je eqtesád o tom informovala agentura Bloomberg. Podle údajů státní Organizace pro investice a ekonomickou a technickou pomoc Íránu Rusko od nástupu vlády prezidenta Ebrahíma Raísího v srpnu 2021 investovalo do dvou ropných projektů v západní provincii Ílám zhruba 2,7 miliardy USD.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Univerzita Sciences Po zakázala studentům využívat chatovacího robota ChatGPT

Prestižní francouzský Institut politických studií, který je známý pod zkráceným označením Sciences Po, zakázal svým studentům využívat chatovacího robota ChatGPT. Tento systém neziskové organizace OpenAI s pomocí umělé inteligence vytváří texty na základě jednoduchých pokynů. S odvoláním na oznámení francouzské univerzity o tom informovala agentura AFP. Dříve táž agentura přinesla zprávu, že robot složil zkoušky na americké právnické fakultě.

"Používání ChatGPT nebo jakéhokoli jiného nástroje využívajícího umělou inteligenci je, s výjimkou pedagogického použití pod dohledem učitele, na Sciences Po prozatím při vypracovávání písemných či ústních prací studentů přísně zakázáno," uvedlo vedení univerzity v dopise zaslaném všem studentům a učitelům. Sciences Po je první vysokoškolskou institucí ve Francii, která k tomuto zákazu přistoupila.

"Tento nástroj, který využívá umělou inteligenci, vyvolává v oblasti vzdělávání a výzkumu v celém světě vážné otázky ohledně podvodů obecně, a zejména plagiátorství," uvedlo dále vedení školy.

V polovině prosince, jen několik týdnů poté, co kalifornský startup OpenAI nástroj zpřístupnil, oznámilo osm australských univerzit, že mění svůj systém zkoušek a že používání umělé inteligence studenty považuje za podvod.

Organizaci OpenAI v roce 2015 spoluzaložil miliardář Elon Musk. V roce 2017 se s ní rozešel kvůli střetu zájmů mezi organizací a společností Tesla. OpenAI tento týden získala investici deset miliard dolarů od Microsoftu.

List The Guardian loni napsal, že chatovací robot ohromil svou uživatelskou přívětivostí a schopnostmi psát a zvládat složité úkoly. Profesoři, programátoři a novináři by proto podle deníku mohli být za pár let bez práce.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
1. 4. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Lukáš Novotný (WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 4. 2023 13:28
Regionalizace vs. globalizace aneb Proč bude byznys napříště sázet na (ne)přátelské režimy
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
28. 3. 2023 20:30
Petr Novotný (Investiční web): Dluhopisový trh je přesvědčený, že se USA nevyhnou recesi. Akcie ale…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
29. 3. 2023 12:07
Proč se (ne)bát pádů malých bank v USA, když jsou ve slevě Komerční banka nebo Erste?
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat