1. 4. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Lukáš Novotný (WOOD & Company)
Jak zahájily týden akcie v Evropě a na Wall Street, jak si ve čtvrtém čtvrtletí a celém loňském roce vedla německá ekonomika a která další univerzita zařadila chatovacího robota ChatGPT na černou listinu? To vše musíte ráno vědět.
Americké akcie v pondělí oslabily. Výraznou měrou k tomu přispěly velké technologické společnosti. Investoři jsou opatrní a čekají na středeční rozhodnutí americké centrální banky o nastavení úrokových sazeb a na zveřejnění hospodářských výsledků některých významných amerických firem. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,77 % a zakončil obchodování na 33 717,09 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 1,30 % na 4 017,77 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se snížil o 1,96 % na 11 393,81 bodu. Index volatility VIX stoupl o 7,73 % na 19,94 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva a půl bazického bodu na 3,542 %. Ceny ropy klesly o dvě procenta, zlato odepsalo asi 0,2 %, stříbro 0,1 % přidalo a bitcoin odepsal přes 4 % na zhruba 22 750 USD.
Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo převážně v červených číslech. Investoři v tomto týdnu vyhlížejí především zasedání centrálních bank. Jednat budou Fed, ECB, Bank of England nebo ČNB. Panevropský index STOXX Europe 600 v pondělí ubral 0,17 % na 454,40 bodu, německý DAX korigoval o 0,16 % na 15 126,08 bodu a francouzský CAC 40 se snížil o 0,21 % na 7 082,01 bodu. Britský index FTSE 100 se naopak zvýšil o 0,25 % na 7 784,87 bodu.
Pražská burza v pondělí stagnovala. Index PX sice stoupl, ale pouze o 0,02 % na 1 331,30 bodu. Ztrácely třeba akcie energetické firmy ČEZ, naopak posilovaly například akcie Komerční banky.
V noci na úterý na trh Japonsko pošle data o nezaměstnanosti, průmyslové výrobě, maloobchodních tržbách, zahájené výstavbě a stavebních objednávkách nebo index spotřebitelské důvěry a Čína přidá oficiální indexy nákupních manažerů za leden. Ráno budou investoři v Evropě vyhodnocovat britský index cen rezidenčních nemovitostí od Nationwide, německý index dovozních cen, maloobchodní tržby a nezaměstnanost a dopoledne dojde ještě na HDP za eurozónu. Odpoledne Německo přidá inflační data a Spojené státy zveřejní indexy cen rezidenčních nemovitostí FHFA a S&P/Case-Shiller, index nákupních manažerů pro oblast Chicaga nebo index spotřebitelské důvěry od organizace Conference Board. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Hrubý domácí produkt Německa v čtvrtém čtvrtletí proti předchozímu kvartálu nečekaně klesl o 0,2 %. V rychlém odhadu zveřejněném v pondělí to uvedl spolkový statistický úřad. Odborníci původně očekávali, že německá ekonomika bude stagnovat. V předchozím čtvrtletí německá ekonomika mezičtvrtletně mírně vzrostla, tempo růstu statistický úřad revidoval vzhůru na 0,5 %. Za celý rok 2022 německá ekonomika stoupla o 1,8 %, úřad údaj upravil z původně uváděné hodnoty 1,9 %.
Internetová společnost Twitter začala připravovat software potřebný k zavedení platebních služeb na její stejnojmenné síti. Informoval o tom list Financial Times s odvoláním na zdroje obeznámené s plány podniku. Miliardář Elon Musk, který Twitter loni v říjnu koupil za 44 miliard dolarů, již dříve uvedl, že chce nabídnout uživatelům platformy platební služby, jako jsou převody peněz mezi uživateli, spořicí účty či platební karty.
Nízkonákladová letecká společnost Ryanair Holdings vykázala za třetí finanční čtvrtletí rekordní zisk po zdanění 211 milionů eur. Irské aerolinky, které jsou podle počtu přepravených cestujících největší v Evropě, očekávají silnou poptávku na letní období. Firma v třetím kvartálu přepravila rekordní počet cestujících a potvrdila celoroční výhled.
Společnost SAB Finance, která je jedním z největších zprostředkovatelů devizových obchodů v ČR, loni zvýšila zisk před zdaněním na rekordních 268 milionů korun. Meziročně výsledek vzrostl o 34 %, uvedla v pondělí společnost v tiskové zprávě. V letošním roce očekává management SAB Finance další růst díky pokračující silné poptávce po měnovém zajištění.
Ekonomická nálada v Evropské unii se v lednu třetí měsíc za sebou zlepšila, uvedla v pondělní zprávě Evropská komise. Její index ekonomické nálady se proti prosinci zvýšil o 2,3 bodu na 98 bodů. V České republice index vzrostl druhý měsíc za sebou, a sice o 5,2 bodu na 88,7 bodu.
Rusko předstihlo Čínu a stalo se největším investorem v Íránu. S odvoláním na íránský list Donjá-je eqtesád o tom informovala agentura Bloomberg. Podle údajů státní Organizace pro investice a ekonomickou a technickou pomoc Íránu Rusko od nástupu vlády prezidenta Ebrahíma Raísího v srpnu 2021 investovalo do dvou ropných projektů v západní provincii Ílám zhruba 2,7 miliardy USD.
Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.
Prestižní francouzský Institut politických studií, který je známý pod zkráceným označením Sciences Po, zakázal svým studentům využívat chatovacího robota ChatGPT. Tento systém neziskové organizace OpenAI s pomocí umělé inteligence vytváří texty na základě jednoduchých pokynů. S odvoláním na oznámení francouzské univerzity o tom informovala agentura AFP. Dříve táž agentura přinesla zprávu, že robot složil zkoušky na americké právnické fakultě.
"Používání ChatGPT nebo jakéhokoli jiného nástroje využívajícího umělou inteligenci je, s výjimkou pedagogického použití pod dohledem učitele, na Sciences Po prozatím při vypracovávání písemných či ústních prací studentů přísně zakázáno," uvedlo vedení univerzity v dopise zaslaném všem studentům a učitelům. Sciences Po je první vysokoškolskou institucí ve Francii, která k tomuto zákazu přistoupila.
"Tento nástroj, který využívá umělou inteligenci, vyvolává v oblasti vzdělávání a výzkumu v celém světě vážné otázky ohledně podvodů obecně, a zejména plagiátorství," uvedlo dále vedení školy.
V polovině prosince, jen několik týdnů poté, co kalifornský startup OpenAI nástroj zpřístupnil, oznámilo osm australských univerzit, že mění svůj systém zkoušek a že používání umělé inteligence studenty považuje za podvod.
Organizaci OpenAI v roce 2015 spoluzaložil miliardář Elon Musk. V roce 2017 se s ní rozešel kvůli střetu zájmů mezi organizací a společností Tesla. OpenAI tento týden získala investici deset miliard dolarů od Microsoftu.
List The Guardian loni napsal, že chatovací robot ohromil svou uživatelskou přívětivostí a schopnostmi psát a zvládat složité úkoly. Profesoři, programátoři a novináři by proto podle deníku mohli být za pár let bez práce.