Co musíte ráno vědět (4. srpna)

Pistáciová zmrzlina
Obrázek: Freeimages.com

Jak se v polovině týdne dařilo akciím na trzích v Evropě a za oceánem, o kolik procent vyskočily akcie Avastu v reakci na schválení převzetí firmy britskou autoritou a jak se všeobecné zdražování promítá do zmrzlinářského byznysu? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu zpevnily, náladu na trhu zvedly výhledy firem PayPal a CVS Health

Akcie ve Spojených státech ve středu posílily. Silné výhledy zisků společností PayPal a CVS Health zlepšily náladu na trhu a pomohly posunout index Nasdaq Composite nejvýše od začátku května. Statistika Institutu nákupních manažerů ukázala překvapivé zvýšení aktivity v americkém sektoru služeb a nárůst nových zakázek pro průmysl. Index Dow stoupl o 1,29 % a uzavřel na 32 812,50 bodu, širší S&P 500 si připsal 1,56 % na 4 155,17 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 2,59 % na 12 668,16 bodu. Index volatility VIX spadl o 8,27 % na 21,95 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA skončil na 2,706 %.

Jerome Powell - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
2. 8. 2022 12:33
Americká centrální banka jako krotitelka inflace? Prrr, důvěřivci!

Meziroční inflace ve Spojených státech v červnu vystoupila na 9,1 %, investoři ale stále věří, že prudký růst cen brzy...

2. Evropské burzy ve středu posílily, hvězdou dne byly akcie Avastu

Obchodování na západoevropských akciových trzích v polovině týdne skončilo v zelených číslech. Investoři věnovali pozornost sérii hospodářských výsledků firem a rovněž finálním červencovým indexům nákupních manažerů ve službách a kompozitním PMI za sedmý měsíc roku. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,51 % na 438,29 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,49 % na 7 445,46 bodu, německý DAX si připsal 1,03 % na 13 587,56 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ziskem 0,97 % na 6 472,06 bodu.

Zlato a stříbro - ilustrační foto
Obrázek: Pexels.com
3. 8. 2022 12:53
Zlato a stříbro: Větší sázky na riziko prospěly i drahým kovům

Zlato i stříbro přerušily sérii několika týdenních poklesů. Zlato minulý týden zpevnilo již druhým týdnem v řadě...

3. Pražská burza ve středu přerušila čtyřdenní ztrátovou sérii, index PX posílil o 1,85 %

Index PX pražské burzy ve středu přidal 1,85 % na 1 225,21 bodu, a přerušil tak čtyřdenní ztrátovou sérii. Rostla většina titulů, vzhůru benchmark táhly hlavně akcie skupiny ČEZ a cenné papíry bank.

Česká národní banka, ČNB - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
3. 8. 2022 6:02
ČNB: Pět důvodů pro srpnové zvýšení sazeb, sílící intervence a jejich cena

Ve čtvrtek 4. srpna proběhne první měnověpolitické zasedání bankovní rady České národní banky v obměněné sestavě. Poprvé...

4. Očekávané události

Čtvrteční dopoledne bude patřit německým továrním objednávkám. Odpoledne skončí měnověpolitická zasedání Bank of England, od které se čeká zvýšení základní úrokové sazby o 25 bazických bodů na 1,50 %, a České národní banky, jež by měla sazby nechat beze změny, případně je mírně zvýšit. V USA vyjdou zprávy o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti a obchodní bilanci. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
29. 7. 2022 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 1. srpna

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 1. srpna a jaké zisky v rámci indexů S...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Britský regulátor předběžně schválil převzetí Avastu firmou NortonLifeLock, akcie české softwarové firmy na pražské burze v reakci na to vyskočily téměř o 40 %

Britský antimonopolní úřad (CMA) předběžně schválil koupi české antivirové společnosti Avast americkou softwarovou firmou NortonLifeLock za 8,6 miliardy USD. Konečné rozhodnutí úřad vydá 8. září, vyplývá ze středečního prohlášení. Akcie Avastu v reakci na zprávu na pražské burze vyskočily o 39,58 % na 201,20 Kč.

6. Komerční bance v prvním pololetí stoupl čistý zisk o 62 % na 8,3 miliardy Kč

Komerční bance v letošním prvním pololetí vzrostl čistý zisk meziročně o 62,3 % na 8,3 miliardy korun. Celkové výnosy se jí zvýšily o 29,5 % na 19,2 miliardy korun. Meziroční srovnání je ovlivněno nízkou základnou loňského roku, jež byla poznamenána významným omezením pohybu obyvatel a podnikatelských aktivit v důsledku protiepidemických opatření. Čísla za letošní rok podpořil rovněž růst úrokových sazeb.

7. Gazprom: Návrat turbíny pro Nord Stream 1 do Ruska je kvůli sankcím nemožný

Návrat turbíny pro plynovod Nord Stream 1 do Ruska je kvůli západním sankcím nemožný. Uvedl to ve středu ruský plynárenský podnik Gazprom, který chybějící turbínou zdůvodňuje omezení dodávek.

8. Liberecká technologická firma HARDWARIO plánuje na podzim vstoupit na trh START pražské burzy

Liberecká technologická společnost HARDWARIO plánuje na podzim vstoupit na trh START pražské burzy určený pro malé a středně velké podniky. Investorům nabídne až 20 % svých akcií. Získaný kapitál chce použít na vývoj i rozvoj obchodu s cílem urychlit mezinárodní expanzi.

9. Podnikatelská aktivita v eurozóně v červenci podle finálního kompozitního PMI zaznamenala mírný pokles

Celková podnikatelská aktivita v eurozóně v červenci zaznamenala podle finálního kompozitního indexu nákupních manažerů (PMI) od společnosti S&P Global mírný pokles. Ukazatel klesl na 49,9 bodu z 52 bodů v červnu, rychlý odhad uváděl, že se index snížil na 49,4 bodu. Samotný PMI za sektor služeb se snížil na 51,2 bodu z červnových 53 bodů. Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem růstu aktivity a pásmem jejího poklesu.

10. On-line makléř Robinhood Markets propustí 23 % zaměstnanců

On-line makléřská společnost Robinhood Markets zruší 780 pracovních míst, což představuje zhruba 23 % celkové pracovní síly firmy. Propad kryptoměn a turbulentní situace na akciových trzích odrazují od obchodování na její aplikaci.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Zmrzlináři: Češi přes zdražení na zmrzlinu chodí, někteří ale méně často

Češi přes zdražení, někde až o desítky procent, na zmrzlinu podle zmrzlinářů chodí, někteří ale méně často. Případné další zvyšování cen nechtějí výrobci zmrzliny nyní odhadovat, bude záviset na vývoji cen energií a surovin. I kvůli problémům s dostupností ingrediencí mohou z nabídky zmizet některé příchutě. Vyplývá to z ankety ČTK mezi tuzemskými výrobci zmrzliny.

Skutečnost, že lidé v důsledku rostoucí inflace začali šetřit, sleduje rodinná společnost Adria Gold. Její zmrzlinu si mohou lidé koupit na zhruba 900 místech po celé České republice. "Prozatím se nejedná o nic dramatického, ale pozorujeme tento trend od června. Nejvíce je to pak patrné ve srovnání s loňským rokem, kdy byl zájem o zmrzlinu extrémní," uvedl ředitel divize zmrzliny v Adria Gold Lukáš Bartoš. Doplnil, že ve srovnání s loňskem ceny zvedli asi o 30 %.

Zákazníky Bartoš rozdělil do dvou skupin. Jedna si nedopřává zmrzlinu stejně často jako v minulosti, navíc volí točenou místo dražší kopečkové. Druhá část přichází spíše na kopečkovou, a to hlavně na tzv. extra fruit tvořenou ze 70 % ovocem. Zájem o dražší zmrzlinu tak podle Bartoše obratově vyrovnává propady u nižší četnosti nákupu levnějších variant.

Adria Gold kvůli vysokým cenám některých surovin zvažuje jejich další nákup a následné zpracování. Velmi pravděpodobně tak příští rok mohou v její nabídce chybět některé příchutě. Určitě se podle Bartoše nebude jednat o nejoblíbenější čokoládovou a vanilkovou. "Snažíme se u klíčových surovin vytvořit zásoby, pokud to je možné a tím pádem předejít případným výpadkům," řekl.

V pražských zmrzlinárnách Crème de la Crème letos podle jednatele Jana Hochsteigera zdražili asi o deset procent. Snížení zájmu v této souvislosti ale nezaznamenali. Lidé ani na vyšší cenu negativně nereagují, uvedl. Na prodejny v centru města zato nepříznivě působí úbytek turistů, hlavně ve večerních hodinách. Proto společnost rozhodla o dřívější zavírací době.

"Některé druhy zmrzlin jsme byli nuceni vyřadit kvůli nedostatku některých surovin. Nyní jsou naprosto běžné výpadky dodavatelů, které před covidem prakticky neexistovaly," upozornil Hochsteiger.

Společnost Puro Gelato zvedla ceny zmrzliny proti loňsku o osm procent. Náklady ovšem podle jednatelky firmy Ľudmily Abrhám stouply o zhruba 15 až 20 %. Do začátku července byl zájem zákazníků na běžné úrovni, začátkem letních prázdnin nastal mírný pokles, řekla. Dodala, že žádné druhy zmrzliny zatím nepřestali vyrábět. Zdražení se podle ní týká hlavně základních ingrediencí, které jsou součástí každé příchuti.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
18. 8. 2022 13:31
Půl roku války na Ukrajině: Chybí relevantní informace, propaganda je stále silnější. Útoky na území…
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
15. 8. 2022 9:30
Štěpán Hájek (XTB): Argumenty na medvědí straně trhu jsou stále silné, v září navíc Fed více utáhne…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
12. 8. 2022 10:17
Pilíšek (ZLATÉ REZERVY): Recesi se nejspíše nevyhneme, zlato v českých korunách je mimořádně…
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
11. 8. 2022 18:13
Zajíc (Amundi AM): Akciový trh má skvělý track record, dokázal zatím překonat všechno. Méně…
Akciový trh
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Likvidita
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat