Co musíte ráno vědět (5. října)

Jak zahájily první říjnový týden akcie v Evropě a ve Spojených státech, jak se podle WTO bude příští rok dařit světovému obchodu a ekonomice a kdo se příští týden vydá do vesmíru s Bezosovou společností Blue Origin? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pondělí obnovily pokles, nedařilo se zejména technologickým titulům

Americké akcie na úvod týdne oslabily, investoři se zbavovali akcií technologických firem a dalších růstových akcií. Čtyři nejhodnotnější společnosti na americkém akciovém trhu, tedy Apple, Microsoft, Amazon a Alphabet, klesly všechny o více než dvě procenta. Akcie Facebooku, páté nejhodnotnější společnosti, se kvůli výpadku služeb firmy propadly téměř o pět procent. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,94 % na 34 002,92 bodu. Širší index S&P 500 se snížil o 1,30 % na 4 300,46 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, klesl o 2,14 % na 14 255,48 bodu. Index volatility VIX se zvedl o 8,56 % na 22,96 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o jeden a půl bazického bodu na 1,481 %. Ceny ropy se zvýšily o zhruba 2,5 % na sedmileté maximum poté, co OPEC+ nezměil plány na zvýšení denní produkce suroviny o 400 tisíc barelů. Okolo půl procenta přidaly zlato a stříbro a přes dvě procenta si připsal bitcoin.

Tři, trojka, číslo tři, 3 - ilustrační foto
4. 10. 2021 6:36
Tři rady, které vás mohou zachránit na trzích ovládaných novými trendy

Finanční trhy se od nástupu pandemie covidu-19 změnily. Investování přišly na chuť zástupy mladých drobných investorů a...

2. Evropské akcie v pondělí skončily v červených číslech, politici řešili Pandora Papers

Obchodování na západoevropských burzách v pondělí skončilo pod nulou. Investory nadále znepokojovala vysoká inflace a očekávání relativně brzkého začátku omezování skupování aktiv americkou centrální bankou. Politici se v úvodu týdne věnovali především kauze Pandora Papers o podezřelých finančních transakcích prováděných přes offshorové společnosti. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,47 % na 450,77 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,23 % na 7 011,01 bodu, německý DAX oslabil o 0,79 % na 15 036,55 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,61 % na 6 477,66 bodu.

Pěstování ovoce, produkce potravin - ilustrační foto
4. 10. 2021 17:23
Trh práce a ceny potravin jako spojené nádoby? Provázanost světové ekonomiky si může vybrat (další) daň

Nedostatek pracovníků po celém světě ohrožuje dodavatelské řetězce v rámci produkce a prodeje potravin. Ať jsou to...

3. Pražská burza v pondělí opět překonala dlouhodobá maxima, index PX táhly hlavně akcie ČEZ

Index PX v pondělí přidal 0,9 % na 1 341,87 bodu. Výše byl naposledy v září 2008. Hlavní podíl na posílení benchmarku měly cenné papíry energetické skupiny ČEZ, které si polepšily o 5 %.

Video thumbnailplay-btn
4. 10. 2021 12:21
Akcie bank na pražské burze jsou na cenách z doby před pandemií, spekulaci na jejich další růst bych se vyhnul. Mají ale smysl jako dlouhodobé dividendové pilíře portfolia, říká zkušený investor

Francouzská matka Komerční banky bude mít tendenci nechat si vyplatit dividendu a po pandemii je šance, že by mohlo jít...

4. Očekávané události

Úterý bude ve znamení indexů nákupních manažerů v oblasti služeb a za celou ekonomiku, australská centrální banka rozhodne o měnové politice a vyjdou tamní data o obchodní bilanci a maloobchodních tržbách a Jižní Korea oznámí inflační statistiku. Francie a Brazílie přidají průmyslovou výrobu, Británie a Německo registrace nových aut a Česká republika míru nezaměstnanosti. V eurozóně vyjde index cen výrobců, veřejně vystoupí šéfka ECB Christine Lagardeová a v Kanadě a USA budou oznámena data o mezinárodním obchodu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
1. 10. 2021 15:00
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 4. října

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 4. října a jaké zisky v rámci indexů S...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. WTO zlepšila odhady růstu světového obchodu na letošní i příští rok

Světový obchod se zbožím se díky oživení globální hospodářské aktivity v prvním pololetí vyšplhal na rekord. Ve své zprávě to v pondělí uvedla Světová obchodní organizace (WTO). Zároveň zlepšila odhady růstu světového obchodu i globální ekonomiky na letošní a příští rok.

6. Global Times: Podíl v China Evergrande se chystá převzít Hopson Development

Podíl v krachujícím čínském developerovi China Evergrande se chystá převzít společnost Hopson Development. Za 51% podíl v divizi správy majetku hodlá zaplatit více než 40 miliard hongkongských dolarů (asi 112 miliard Kč), píše státní list Global Times. Zpráva přichází poté, co v pondělí obě firmy požádaly, aby bylo pozastaveno obchodování s jejich akciemi na hongkongské burze kvůli oznámení velké obchodní transakce.

7. Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v říjnu dostala nejníže za půl roku

Důvěra investorů v ekonomiku eurozóny se v říjnu třetí měsíc za sebou zhoršila a dostala se na nejnižší úroveň za půl roku. Ukazují to výsledky průzkumu, které v pondělí zveřejnila společnost Sentix.

8. Asociace: Růst sazeb ČNB je nesystémové opatření, pro firmy znamená velké potíže

Růst základní úrokové sazby České národní banky (ČNB) o 0,75 procentního bodu je podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků (AMSP) nesystémové až nekompetentní opatření. Místo podpory exportu tento krok posílí dovoz ze zahraničí. České firmy se potýkají se stoupajícími cenami vstupů a nedostatkem materiálů a čelí tlaku na zvyšování mezd. Finanční rezervy přitom použily na vyrovnání se s následky pandemie covidu-19. Opatření ČNB tak podnikatelé vnímají jako jejich pokutování za snahu odvrátit následky krize. AMSP to v pondělí uvedla v tiskové zprávě.

9. Rakousko hodlá od poloviny roku 2022 zavést novou uhlíkovou daň

Rakouská vláda hodlá podle agentury AP zavést od července příštího roku novou uhlíkovou daň, kdy spotřebitelé budou muset zaplatit 30 eur za každou tunu CO​​​​​2. Vybrané finance chce kabinet přerozdělovat mezi občany ve formě takzvaného klimatického bonusu.

10. Facebook, Instagram a WhatsApp zaznamenaly rozsáhlý výpadek

Aplikace pro zasílání zpráv WhatsApp, sociální síť pro sdílení fotografií Instagram a sociální síť Facebook zaznamenaly v pondělí odpoledne SELČ rozsáhlý výpadek. "Jsme si vědomi, že někteří lidé mají v současné době problémy s aplikací WhatsApp," uvedla oficiální stránka platformy pro zasílání zpráv na Twitteru. "Pracujeme na tom, aby se vše vrátilo do normálu, a co nejdříve zde budeme o vývoji informovat," stálo dále v prohlášení.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Kapitán Kirk ze Star Treku se vydá do vesmíru s Bezosovou Blue Origin

Kapitán Kirk ze Star Treku, respektive herec William Shatner, který ho ve stejnojmenném seriálu ztvárnil, tento měsíc poletí do vesmíru. Oznámila to v pondělí společnost Blue Origin Jeffa Bezose, s níž se herec za hranice vesmíru 12. října vydá. Nosná raketa s modulem odstartuje ze západního Texasu.

Ve věku 90 let se Shatner stane nejstarším člověkem ve vesmíru. Na palubě modulu společnosti Blue Origin se připojí ke třem dalším lidem. Dva z nich budou platící zákazníci. Posledním z cestujících je zaměstnanec Blue Origin. Bude to druhý start stroje této společnosti s posádkou.

Jeff Bezos se zúčastnil debutového letu v červenci, který byl výjimečný mimo jiné tím, že najednou překonal rekordy nejstaršího i nejmladšího člověka ve vesmíru. S Bezosem letěli jeho bratr Mark a také 82letá průkopnice letectví Wally Funková a 18letý Oliver Daemen.

"O vesmíru už jsem se něco naposlouchal. Využívám příležitosti, abych se o přesvědčil na vlastní oči. Je to zázrak," uvedl Shatner v prohlášení.

Let bude trvat deset minut, modul s cestovateli vystoupá do výšky 106 kilometrů. Za hranici vesmíru se obecně považuje výška 100 kilometrů nad povrchem Země.

Musíte vědět
Přestat sledovat
4. 12. 2021 20:30
V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Vladimír Vávra, WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
4. 12. 2021 6:52
Na tyto zajímavé investice z dílny WOOD & Company se můžete těšit v prvním čtvrtletí roku 2022
Akcie ČR
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Private equity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
3. 12. 2021 11:57
Jaroslav Šura: Na americkém trhu držím současné vítěze a ty nové netipuji, časování trhu většinou…
Americké akcie
Přestat sledovat
Časování trhu
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
2. 12. 2021 6:49
Filip Kejla a Petr Novotný, jak je nejspíše ještě neznáte
Akciový trh
Přestat sledovat
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat