Co musíte ráno vědět (8. dubna)

Jak si v polovině týdne vedly akcie v Evropě a ve Spojených státech, jak dlouho může podle šéfa JPMorgan Chase trvat americký ekonomický boom a co také padlo za oběť covidu-19 v Moskvě? To vše musíte ráno vědět.

Image
Lahůdkářství Jelisejevskij v Moskvě - ilustrační foto
Obrázek: Flickr

1. Americké akcie ve středu po zveřejnění zápisu ze zasedání Fedu uzavřely téměř beze změny

Hlavní americké akciové indexy se ve středu pohybovaly oběma směry v blízkosti závěru z předchozího dne. Po zveřejnění zápisu z posledního zasedání měnového výboru centrální banky USA, které potvrdilo dosavadní pozici Fedu, nakonec indexy Dow a S&P 500 skončily s mírným ziskem, Nasdaq Composite naopak mírně klesl. Dow vzrostl o 0,05 % na 33 446,26 bodu a širší S&P 500 se zvýšil o 0,15 % na nové zavírací maximum 4 079,95 bodu, zatímco index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,07 % na 13 688,84 bodu. Index volatility VIX klesl o 5,30 % na 17,16 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o dva a půl bazického bodu na 1,679 %.

Nástup e-commerce jako skvělá zpráva pro Facebook: Akcie Zuckerbergovy sítě mají podle Deutsche Bank 25% potenciál růstu

Americká ekonomika má letos strmě vzrůst. Co na to akcie?

2. Evropské akcie se ve středu na směru neshodly, proti ožívání ekonomiky působí obavy kvůli vakcíně AstraZenecy

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo smíšeně. Pozitivně na náladu investorů působily finální březnové indexy nákupních manažerů, které potvrdily ožívání evropské ekonomiky, negativně naopak vyjádření Evropské agentury pro léčivé přípravky, že krevní sraženiny mohou souviset s vakcínou proti covidu-19 od firmy AstraZeneca. Panevropský index STOXX Europe 600 se snížil o 0,22 % na 434,32 bodu, německý DAX odepsal 0,24 % na 15 176,36 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,01 % na 6 130,66 bodu, zatímco britský benchmark FTSE 100 se zvýšil o 0,91 % na 6 885,32 bodu.

6 krypto tokenů, které cílí na byznys globálních gigantů

Váháte nad výhodami dlouhodobého investování do akcií? Tento graf vás možná přesvědčí

3. Pražská burza ve středu oslabila, zlevnila či stagnovala většina hlavních emisí

Pražská burza ve středu oslabila, index PX klesl o 0,55 % na 1 087,82 bodu. Zlevnila či stagnovala většina hlavních emisí burzy, nejvýrazněji oslabily akcie tabákové společnosti Philip Morris ČR, s nimiž se poprvé obchodovalo bez práva na dividendu z loňského zisku. Index PX-TR, který zohledňuje i dividendy, se snížil jen o 0,37 %.

Investorský magazín: S kým a proč (ne)investovat

Proč by akcie a dluhopisy měly být jádrem každého portfolia?

4. Očekávané události

Čtvrteční kalendář otevře japonská spotřebitelská důvěra, dopoledne zaujmou mimo jiné německé průmyslové objednávky, francouzská obchodní bilance a výrobní ceny v eurozóně. V Americe budou na řadě týdenní statistiky z pracovního trhu. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 5. dubna

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Jamie Dimon: Ekonomický boom v USA nastartovaný vládními výdaji a vakcinací může pokračovat i v roce 2023

Valuace na akciových trzích jsou poměrně vysoké, mohou ale být ospravedlněny, protože investoři čekají dlouhé období růstu nastartovaného vládními výdaji a vakcinační kampaní, napsal ve výročním dopise akcionářům šéf americké banky JPMorgan Chase Jamie Dimon. Na druhou stranu však upozorňuje na problémy, které může ve Spojených státech způsobit politická a společenská polarizace.

6. Maďarská centrální banka ztrojnásobila objem zlata ve svých rezervách

Maďarská centrální banka ztrojnásobila objem zlata ve svých rezervách, kovu má teď 94,5 tuny, což je nejvíce za desítky let. Měnová autorita ve středu oznámila, že s pomocí zlatých rezerv hodlá po pandemii stabilizovat ekonomiku, kde kvůli rozsáhlým stimulačním opatřením hrozí vyšší inflace a vysoké zadlužení.

7. Société Générale vede exkluzivní rozhovory o prodeji divize Lyxor firmě Amundi

Francouzská banka Société Générale vede exkluzivní rozhovory o prodeji divize správy majetku Lyxor firmě Amundi za 875 milionů eur. Banka ve středu uvedla, že transakce by měla završit její restrukturalizaci zahájenou v roce 2018.

8. Podnikatelská aktivita v eurozóně se v březnu vrátila k růstu, potvrdily finální PMI

Podnikatelská aktivita v eurozóně se v březnu poprvé od loňského září zvýšila. Potvrdily to finální březnové indexy nákupních manažerů od společnosti IHS Markit. Kompozitní PMI se dostal na 53,2 bodu z únorových 48,8 bodu. Klíčová je úroveň 50 bodů, která je předělem mezi pásmem růstu aktivity a pásmem jejího poklesu. Naposledy byl kompozitní PMI eurozóny nad 50 body loni v září, kdy činil 50,4 bodu. V říjnu poté klesl na neutrálních 50 bodů a od té doby byl pod touto hladinou.

9. Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla o desetinu bodu na 4,2 %

Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 4,2 % z únorových 4,3 %. Počet uchazečů o zaměstnání se snížil na 306 616, naopak počet volných míst stoupl na 338 862. Údaje ve středu zveřejnil Úřad práce ČR. V tiskové zprávě uvedl, že situace na pracovním trhu je i přes pandemii covidu-19 stabilní. V mezinárodním srovnání mělo Česko podle posledních dostupných dat druhou nejnižší míru nezaměstnanosti v celé EU. Podle ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) má pozitivní vliv mimo jiné program Antivirus.

10. Šéf společnosti Amazon podporuje zvýšení korporátní daně ve Spojených státech

Šéf americké internetové společnosti Amazon Jeff Bezos podporuje navrhované zvýšení korporátní daně ve Spojených státech. Na svém blogu přivítal, že vláda chce s její pomocí zlepšit stav infrastruktury v zemi. Bezosova firma opakovaně čelila obviněním, že se sama placení daní vyhýbá nebo že státu odvádí příliš málo. Nová americká vláda chce firmám zvýšit daň na 28 % ze současných 21 %.

BONUS

Slavné moskevské lahůdkářství Jelisejevskij končí

Legendární obchod s potravinami v centru Moskvy Jelisejevskij po 120 letech končí. Mohou za to právní problémy a propad cestovního ruchu způsobený pandemií covidu-19. Obchod byl otevřen na počátku 20. století, známým se stal díky luxusnímu neobaroknímu interiéru a širokému výběru gurmánských jídel a suvenýrů.

"Nebylo to jen místo, kde se můžete zastavit a koupit si nějaké jídlo, byl to symbol města," řekla agentuře Reuters obyvatelka Moskvy Jelena Bachtinová, která v obchodě nakupovala. "Chodila jsem sem obdivovat interiéry. Škoda, že už tohle nebudeme mít," dodala.

Obchod se nachází na Tverské ulici, která prochází srdcem ruském hlavního města. Pravidelně tak lákal davy turistů, jejichž počet však kvůli pandemii prudce klesl. To zpečetilo osud obchodu, který se již předtím potýkal s problémy.

Obchod otevřel v roce 1901 obchodník Grigorij Jelisejev. V době Sovětského svazu byl známý jako Gastronom č. 1 a nabízel širokou škálu potravin, i přes jejich nedostatek.

Zástupce obchodní a průmyslové komory Alexandr Kanšin místní televizi řekl, že za rozhodnutím uzavřít obchod stojí několik důvodů, včetně právních problémů a změny chování spotřebitelů, kteří dávají přednost velkým obchodům v rezidenčních oblastech. Úřad města uvedl, že nový nájemce bude mít povinnost zachovat honosný interiér jako architektonickou památku.

Musíte vědět
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat