Co musíte ráno vědět (8. prosince)

Jak se v úterý dařilo akciím v Evropě a za oceánem, jaký trend podpořila pandemie covidu-19 a co Rusům kazí těšení se na novoroční svátky? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akciové indexy v úterý výrazně zpevnily, investoři přehodnocují rizika spojená s novou variantou koronaviru

Americké akcie druhý den za sebou výrazně posílily. Investory povzbudily příznivé zprávy ohledně nové koronavirové varianty omikron. K růstu akciového trhu velkou měrou přispěly technologické společnosti, například výrobci čipů. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, si připsal 1,40 % a uzavřel obchodování na 35 719,43 bodu. Širší index S&P 500 stoupl o 2,07 % na 4 686,75 bodu a index Nasdaq Composite, v němž je zastoupeno mnoho firem z odvětví vyspělých technologií, se zvýšil dokonce o 3,03 % na 15 686,92 bodu a zaznamenal nejvýraznější růst od letošního března. Index volatility VIX spadl o 19,46 % na 21,89 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA vzrostl o pět bazických bodů na 1,482 %. Ceny ropy se zvedly zhruba o tři procenta, kolem půl procenta přidaly zlato a stříbro a bitcoin se navzdory mírnému poklesu držel nad 50 000 USD.

Buy, sell, nákup, prodej, graf
Premium
7. 12. 2021 6:48
Jefferies: S těmito investicemi v portfoliu můžete v roce 2022 podchytit největší tržní témata, včetně nových variant koronaviru a nadále zvýšené inflace

Volatilita na trzích narostla a stále větší část trhu předpokládá pro rok 2022 rychlejší růst úrokových sazeb. V takovém...

2. Evropské akcie v úterý výrazně zpevnily, index pařížské burzy přidal téměř 3 %

Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo vysoko v zelených číslech. Mezi investory postupně opadají obavy z hospodářských dopadů varianty koronaviru omikron, což zvyšuje jejich zájem o rizikovější aktiva. Náladu na trzích podpořila také data - zejména německá průmyslová výroba. Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 2,45 % na 480,18 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 1,49 % na 7 339,90 bodu, německý DAX uzavřel se ziskem 2,82 % na 15 813,94 bodu a francouzský CAC 40 zpevnil o 2,91 % na 7 065,39 bodu.

Video thumbnailplay-btn
7. 12. 2021 16:30
Největší (geo)politická rizika roku 2022 aneb Když dopady na trhy nejsou to nejdůležitější

V roce 2022 bude nutné geopolitické riziko chápat a monitorovat aktivněji než kdy dříve. Při absenci globálních "garantů...

3. Pražská burza v úterý posílila, Erste přidala přes 2,5 %

Index PX pražské burzy v úterý přidal 1,31 % na 1 387,24 bodu. Nejvíce v rámci indexu podražily akcie Erste, které zpevnily o 2,53 % na 1 015 korun, znovu se tak dostaly nad 1 000 korun. "Erste se vyvíjela v souladu s pozitivním sentimentem v západoevropském bankovním sektoru, ten růstem dokonce překonala," uvedl Vladimír Vávra z WOOD & Company.

Bitcoin, kryptoměny - ilustrační foto
7. 12. 2021 10:25
Další milník pro bitcoin? Peníze generace baby boomers

Bitcoinový ETF ProShares Bitcoin Strategy v říjnu během prvních dvou dnů fungování přilákal více než miliardu dolarů. To...

4. Očekávané události

Ve středu nad ránem na trh Japonsko pošle zprávu o HDP a v Česku dojde dopoledne na nezaměstnanost a devizové rezervy. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
3. 12. 2021 15:30
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. prosince

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. prosince a jaké zisky v rámci...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Pandemie zvyšuje podíl supermajetných na globálním bohatství

Pandemie je zlatým věkem pro miliardáře, jejich podíl na celosvětovém majetku domácností se během krize způsobené covidem-19 zvýšil na rekord. Podle zprávy o světové nerovnosti vypracované skupinou World Inequality Lab, kterou založil francouzský ekonom Thomas Piketty, mají domácnosti 2 750 miliardářů na celosvětovém bohatství domácností podíl 3,5 %. Na počátku roku 2020 to byla jen 2 % a v roce 1995 procento.

6. PPF Telco získala souhlas ČNB s vytěsněním minoritních akcionářů O2 Czech Republic

Společnost PPF Telco z investiční skupiny PPF získala souhlas České národní banky s vytěsněním minoritních akcionářů telekomunikační skupiny O2 Czech Republic. Za každou akcii O2 zaplatí Telco 270 korun. Tato částka je o 2,1 % vyšší než pondělní zavírací cena akcií O2 na pražské burze a je také vyšší ve srovnání s cenou zrychleného odkupu 264 Kč, při kterém PPF přesáhla v O2 podíl 90 %. Rozhodnutí získat v O2 podíl 100 % dříve vysvětlila PPF tím, že objemy obchodů s akciemi O2 na pražské burze delší dobu klesají, a titul proto na veřejném trhu nemá perspektivu.

7. Důvěra v německou ekonomiku se v prosinci zhoršila

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v prosinci zhoršila. Čtvrtá vlna pandemie covidu-19 a přetrvávající problémy v dodavatelských řetězcích kalí výhled největší evropské ekonomiky. Vyplývá to z průzkumu, který v úterý zveřejnil institut ZEW.

8. Ekonomika EU v třetím čtvrtletí podle finálních dat vzrostla mezikvartálně o 2,1 %

Ekonomika Evropské unie v třetím čtvrtletí vzrostla ve srovnání s předchozím kvartálem o 2,1 %. V zemích platících eurem se hrubý domácí produkt zvýšil o 2,2 %. Tempo růstu v obou regionech tak zůstalo stejné jako v druhém čtvrtletí. Vyplývá to z finální zprávy zprávy, kterou v úterý zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat.

9. Studie: Investice do evropských technologických startupů budou letos rekordní

Investice do začínajících evropských technologických firem, tzv. startupů, v letošním roce poprvé překročí 100 miliard USD. Vyplývá to ze studie společnosti Atomico. Loni investice stagnovaly na částce zhruba 40 miliard USD.

10. Deficit zahraničního obchodu USA v říjnu klesl, export vystoupil na rekord

Deficit zahraničního obchodu Spojených států se v říjnu snížil o 17,6 % na 67,1 miliardy dolarů. Je to nejnižší hodnota za šest měsíců a největší procentuální pokles od dubna 2015. Velké oživení exportu, který vystoupil na rekord, pomohlo vyrovnat mnohem menší nárůst dovozu. Oznámilo to v úterý americké ministerstvo obchodu. V září schodek dosáhl rekordní výše.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Drahota kazí Rusům těšení se na novoroční svátky

Rusové se připravují na drahé novoroční svátky, protože ceny některých nejoblíbenějších novoročních jídel v zemi prudce rostou a vysoká inflace nadále zatěžuje domácí rozpočty, upozorňuje ruský tisk.

Populární salát Olivier, který se vzdáleně podobá českému bramborovému či vlašskému salátu a bez kterého se v Rusku žádná oslava neobejde, bude stát o 15 % více než loni, spočítal deník Izvestija na základě analýzy statistických údajů. A další oblíbené novoroční jídlo sledi pod kožichem, což jsou nakládané ryby pod vrstvami zeleniny a korunované červenou řepou, budou letos stát oproti loňsku o čtvrtinu více.

Čtyři porce salátu Olivier letos vyjdou na 416 rublů (asi 127 Kč) a sleďů na 209 rublů (asi 64 Kč), spočítal deník Izvestije. Nejde sice o zrovna nebetyčné sumy, deník ale upozornil, že ceny jednotlivých ingrediencí těchto lahůdek meziročně stouply o 30 až 80 %.

V Rusku svého času vznikl takzvaný index Olivier, který sleduje náklady na suroviny potřebné k výrobě čtyř porcí salátu a který se používá jako ukazatel životních nákladů ruských rodin.

Inflace v Rusku aktuálně dosahuje šestiletého maxima, přičemž ceny potravin za posledních 18 měsíců dramaticky vzrostly. To tvrdě zasáhlo ruské domácnosti, z nichž většina nemá žádné úspory a které už skoro deset let čelí klesající nebo stagnující životní úrovni, poznamenal list The Moscow Times vycházející v ruské metropoli v angličtině.

Rostoucí životní náklady se také staly politickým bolehlavem pro Kreml, který reagoval zavedením cenových stropů a omezením vývozu zemědělského plodin, i když ekonomové varovali, že to problém v dlouhodobém horizontu jen prohloubí.

Ceny brambor vzrostly za posledních 12 měsíců o 80 %. Svaz pěstitelů brambor v pondělí varoval, že Rusko bude v nadcházejících měsících čelit nedostatku brambor. Sklizeň sice byla stabilní, ale ceny surovin vzrostly až o 50 %, stěžovaly si podle listu Kommersant některé podniky ruskému ministerstvu zemědělství během porady uspořádané minulý týden. A podle Izvestijí byla kvůli suchu v některých regionech sklizeň slabší.

A ceny za kaviár - další oblíbenou novoroční pochoutku v celém Rusku - před svátky dosáhly rekordních úrovní.

Ruské zemědělství a potravinářství, které se rozvíjely od roku 2014, kdy Kreml v odvetě za západní sankce zakázal dovoz západních potravin, čelí podle expertů obtížnému roku, kdy pandemie narušila příliv sezónních dělníků z řad migrantů a globální krize dodavatelského řetězce vedla ke zvýšení cen klíčových surovin, jako je hnojivo.

Ruské úřady podle Izvestijí tvrdí, že se ceny potravin v Rusku během roku zvýšily o desetinu a že ve světě je situace mnohem horší, potraviny tam meziročně zdražily skoro o třetinu.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 1. 2022 12:27
Jim Chanos: Shortuji tržní bláznovství a dlouhodobě sázím na indexy
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
25. 1. 2022 11:45
ABCD investora: K.O.rekce vs. vaše #ViteznePortfolio
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
24. 1. 2022 16:30
Investorský magazín: Vodíkový výhled na rok 2022
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
24. 1. 2022 9:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Aktuálně má smysl pozapomenutá defenziva, s nákupy růstových akcií…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat