Co musíte ráno vědět (8. prosince)

Bitcoin, kryptoměny, propad, pád, krach, rozpad bitcoinu - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia

Jak v polovině týdne skončilo obchodování na burzách v Evropě a na Wall Street, jak výrazně letos klesla hodnota evropských technologických firem a komu přicházejí vhod propady digitálních aktiv a problémy kryptoburz? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve středu převážně oslabovaly, investoři se obávají hospodářského vývoje

Americké akcie ve středu převážně oslabovaly. Na trhu přetrvávají obavy z dalšího růstu úrokových sazeb a hospodářské recese. Index Dow uzavřel obchodování téměř beze změny na 33 597,92 bodu (+1,58 bodu), širší S&P 500 klesl o 0,19 % na 3 933,92 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,51 % na 10 958,55 bodu. Index volatility VIX stoupl o 2,30 % na 22,68 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o téměř deset bazických bodů na 3,42 %.

Wall Street
Obrázek: Freeimages.com
7. 12. 2022 10:19
Obhajoba indexu Dow

Na americkém akciovém trhu se dlouhodobě vede debata o tom, který index lépe odráží situaci na burzách. Média si s...

2. Evropské akcie ve středu klesly, na trzích byly cítit obavy z hospodářské recese

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve středu skončilo v červených číslech. Globální nálada kolísá kvůli rostoucím obavám z recese. Ty přiživil šéf investiční banky JPMorgan Chase Jamie Dimon, který se vyjádřil, že američtí spotřebitelé zatím drží výdaji ekonomiku nad vodou, ovšem v průběhu příštího roku očekává změnu jejich chování a utahování opasků. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,62 % na 436,20 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,43 % na 7 489,19 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,57 % na 14 261,19 bodu a francouzský CAC 40 oslabil o 0,41 % na 6 660,59 bodu.

Zlato a stříbro - ilustrační foto
Obrázek: Pexels.com
7. 12. 2022 12:36
Drahé kovy pod (nejen) technickou lupou: Cena zlata dosáhla 200denního průměru, cena stříbra je na 7měsíčním maximu

Trhy se zlatem i se stříbrem minulý týden pokračovaly v růstu, který zahájily začátkem listopadu. Cena zlata se zvedla o...

3. Pražská burza ve středu podruhé v řadě oslabila, dolů ji táhly hlavně banky

Pražská burza ve středu podruhé v řadě klesla, index PX se snížil o 0,51 % na 1 177,64 bodu. Dolů ho táhly hlavně akcie bank, oslabila ale většina titulů. Posedmé v řadě ztratila také energetická společnost ČEZ, tentokrát ale jen mírně.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Wikimedia Commons
7. 12. 2022 6:06
Best & Novotný: Co, jak a kdy může přispět ke konci války na Ukrajině v roce 2023?

Ruská invaze na Ukrajinu narušila světový geopolitický řád. Válečný konflikt, který již stál desítky tisíc životů...

4. Očekávané události

V noci na čtvrtek vyjde série japonských dat (HDP, obchodní bilance, běžný účet). Česko dopoledne přidá data z trhu práce a ve Spojených státech odpoledne vyjde pravidelná týdenní zpráva o počtu nových a pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
2. 12. 2022 15:30
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 5. prosince

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 5. prosince a jaké zisky v rámci...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Atomico: Hodnota evropských technologických firem letos klesla o 400 miliard dolarů

Souhrnná hodnota všech soukromých i veřejně obchodovaných technologických firem z Evropy letos klesla o více než 400 miliard dolarů a nyní se pohybuje kolem 2,7 bilionu dolarů. Ve výroční zprávě o stavu evropského technologického odvětví to ve středu uvedla společnost rozvojového a rizikového kapitálu Atomico. Na vrcholu byla hodnota těchto firem koncem loňského roku, kdy činila zhruba 3,1 bilionu dolarů.

6. Čínský dovoz a vývoz klesly v listopadu nejvýrazněji za dva a půl roku

Čínský dovoz a vývoz klesly v listopadu nejvyšším tempem za dva a půl roku, protože druhou největší ekonomiku světa ohrožují slabá globální a domácí poptávka, narušení výroby v souvislosti s nemocí covid-19 a propad realitního trhu. Přebytek bilance zahraničního obchodu se snížil na 69,84 miliardy USD z říjnových 85,15 miliardy USD a byl nejnižší od dubna, kdy úřady kvůli covidu-19 uzavřely Šanghaj. Meziročně se přebytek snížil o 2,5 %, vyplývá z údajů, které ve středu zveřejnil čínský celní úřad. Analytici čekali přebytek 78,1 miliardy USD.

7. Česká spořitelna může odkoupit úvěrové portfolio Sberbank CZ, povolil ÚOHS

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil České spořitelně odkup úvěrového portfolia Sberbank CZ, která přišla o bankovní licenci. Odkup podléhá i povolení České národní banky. Insolvenční správkyně Sberbank o podpisu kupní smlouvy informovala na začátku listopadu s tím, že nominální hodnota portfolia je 47,10 miliardy korun a kupní cena je 41,05 miliardy korun.

8. Hospodářská komora: Český HDP letos vzroste o 2,4 %, příští rok bude stagnovat

Česká ekonomika letos přes vysoké náklady na energie vzroste o 2,4 %. Příští rok bude stagnovat a zastaví se průmysl, který obvykle bývá jejím tahounem. I když bude růst cen během příštího roku zpomalovat, vysoká inflace bude charakterizovat celý rok 2023. Vyplývá to z predikce, kterou ve středu zveřejnila Hospodářská komora ČR. Jejím předpokladem je stabilita dodávek energií a funkční systém jejich cenových stropů.

9. Průmyslová výroba v Německu po zářijovém růstu v říjnu mírně klesla

Průmyslová výroba v Německu se po zářijovém růstu o 1,1 % v říjnu o 0,1 % snížila. Pokles je ale mírnější, než čekali analytici. Meziročně se objem průmyslové výroby v říjnu nezměnil, oznámil ve středu německý statistický úřad. Nejvýraznější meziměsíční propad zaznamenala energeticky náročná odvětví, jejichž produkce klesla o 3,6 %. Meziroční pokles činil 12,6 %.

10. Vietnamský výrobce elektromobilů VinFast požádal v USA o vstup na burzu

Vietnamský výrobce elektromobilů VinFast požádal o primární veřejnou nabídku akcií (IPO) ve Spojených státech. Výnos z prodeje akcií chce použít na plánovanou expanzi v USA, žádné další podrobnosti firma k nabídce zatím neuvedla. Ocenění nebo velikost nabídky budou záviset na tržních podmínkám, uvedla generální ředitelka Le Thi Thu Thuy. VinFast bude první vietnamskou společností obchodovanou v USA.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Z propadu digitálních aktiv a problémů kryptoburz profitují konkurzní právníci

Z propadu digitálních aktiv a problémů kryptoburz, které vyvolal krach společnosti FTX, profitují konkurzní právníci, napsala agentura Reuters. Podle odborníků mohou velké advokátní kanceláře, které poskytují poradenství firmám v potížích, při dlouhotrvajícím bankrotu získat na právních poplatcích i přes 100 milionů dolarů.

"Musíte zaplatit hrobníka," konstatoval Adam Levitin, který se na Georgetownské univerzitě zabývá konkurzním právem. "Jsou to komplikované případy se spoustou nových otázek, a tak nepřekvapí, když budou vyžadovat velké zapojení právníků," dodal.

Kryptoměna bitcoin se letos propadla o zhruba 65 %, což se odrazilo i na ostatních digitálních aktivech. Krach kryptoburzy FTX, který způsobila především absence regulačního dohledu a standardní firemní kontroly, vyvolal otřesy v celém odvětví. Tento týden požádala o bankrotovou ochranu půjčovna kryptoměn BlockFi.

Tu zastupuje americká právní kancelář Kirkland & Ellis, která je také hlavním právním zástupcem dalších dvou společností z odvětví, Celsius Network a Voyager Digital. Obě vyhlásily úpadek na začátku letošního roku.

Kirkland & Ellis má jedny z nejvyšších sazeb v oboru a podle soudních dokumentů si za práci svých partnerů na případech Celsius a Voyager účtuje až 1 995 dolarů za hodinu. Sazby právních kanceláří se obvykle nezveřejňují, ale v případech úpadku musí právníci zkrachovalé společnosti své taxy podrobně popsat a požádat soudce o schválení odměn. Právníci jsou placeni z majetku konkurzní podstaty a podle odborníků soudci jen zřídka požadují výrazné snížení odměn za odborné služby.

Mezi velké případy kanceláře Kirkland & Ellis z poslední doby patří úpadek poskytovatele satelitních služeb Intelsat. Firma si vyúčtovala přes 87 000 hodin práce a dostala více než 83 milionů dolarů.

Kryptoburzu FTX v konkurzním řízení zastupuje firma Sullivan & Cromwell. Ta zatím nezveřejnila své sazby, ale v případu z roku 2021, který se týkal společnosti Kumtor Gold, si partneři firmy účtovali až 1 825 dolarů za hodinu. Sullivan & Cromwell rovněž zastupuje obchodní společnost Alameda Research, kterou založil zakladatel FTX Sam Bankman-Fried.

Právní kanceláří s dosud zveřejněnou nejvyšší maximální hodinovou sazbou je Latham & Watkins, která radí společnostem Celsius a Three Arrows Capital. Její nejvyšší sazba činí podle soudních dokumentů 2 075 dolarů za hodinu.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: CYRRUS
28. 1. 2023 19:00
Anna Píchová (CYRRUS): Akcie podporuje zlepšování měnových podmínek, otázkou je udržitelnost…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat