Co musíte ráno vědět (8. srpna)

Slum Kibera (Nairobi, Keňa) - ilustrační foto
Obrázek: Flickr

Jak uplynulý týden zakončily akcie v Evropě a za oceánem, jak si v červenci vedl čínský export a jak tvrdě vysoká inflace dopadá na ty úplně nejchudší? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v pátek po zprávě o nezaměstnanosti klesly, v týdenním horizontu se indexy na směru neshodly

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne oslabily. Příznivá zpráva o vývoji nezaměstnanosti zhatila naději na to, že by centrální banka USA mohla upustit od agresivního zvyšování úroků, které má snížit inflaci. Ztrácely hlavně technologické společnosti v čele s výrobcem elektromobilů Tesla. Index Dow však ke konci obchodování předchozí ztráty smazal a uzavřel se ziskem. Index Dow posílil o 0,23 % na 32 803,47 bodu, zatímco širší S&P 500 klesl o 0,16 % na 4 145,19 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,50 % na 12 657,55 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,35 % na 21,15 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o zhruba 15 bazických bodů na 2,827 %. Za celý uplynulý týden index Dow oslabil o 0,13 %, S&P 500 stoupl o 0,36 % a Nasdaq Composite si připsal 2,15 %.

Býk, medvěd
Obrázek: Thinkstock
7. 8. 2022 6:12
Týden na trzích podle burzovních grafů: Býci měli opět navrch, americké akcie ale posílily jen mírně

2. Evropské akcie v pátek oslabily, v týdenním horizontu indexy zaznamenaly smíšené výsledky

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pátek skončilo v červených číslech. V týdenním horizontu zaznamenaly hlavní benchmarky smíšené výsledky. Panevropský index STOXX Europe 600 v pátek klesl o 0,76 % na 435,72 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,11 % na 7 439,74 bodu, německý DAX uzavřel se ztrátou 0,65 % na 13 573,93 bodu a francouzský CAC 40 přišel o 0,63 % a uzavřel na 6 472,35 bodu. Za celý týden STOXX Europe 600 klesl o 0,59 %, FTSE 100 se zvýšil o 0,22 %, DAX posílil o 0,67 % a CAC 40 zpevnil o 0,37 %.

Amsterdam, Nizozemsko - ilustrační foto
Obrázek: Pexels.com
6. 8. 2022 13:47
Země tulipánů jako žádané zboží aneb Proč zájem o nemovitosti v Nizozemsku nechladne

Vysoká kvalita života, škol a zdravotní péče, nízká nezaměstnanost a pověst jednoho z nejlepších míst na světě, kde...

3. Pražská burza v pátek stoupla, akcie bank se na směru neshodly

Index PX pražské burzy v pátek posílil o 0,14 % na 1 233,58 bodu. Dařilo se Erste, oslabily naopak MONETA a ČEZ. V týdenním horizontu akcie na pražské burze podle indexu PX stagnovaly.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Pixabay.com
30. 7. 2022 13:08
Vít Endler (finGOOD): Na co si dát pozor při vybírání crowdfundingové investiční platformy

Jaká společnost za projektem stojí, jaké je nabízené zhodnocení a jaké zkušenosti mají stávající investoři. To jsou jen...

4. Očekávané události

Pondělí na data bohaté nebude. Společnost Sentix zveřejní index důvěry investorů v eurozóně a v Česku vyjdou zprávy o průmyslové a stavební výrobě, nezaměstnanosti a obchodní bilanci. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
5. 8. 2022 15:30
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 8. srpna

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 8. srpna a jaké zisky v rámci indexů S...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Export z Číny se v červenci zvýšil o 18 %, růst překonal očekávání

Export z Číny se v červenci meziročně zvýšil o 18 % na bezmála 333 miliard dolarů po červnovém nárůstu o 17,9 %. Oznámil to v neděli čínský celní úřad. Je to výraznější nárůst, než se očekávalo. Vývoj překonal obavy, že obchod nepříznivě ovlivní slábnoucí světová poptávka. Znamená to i vzpruhu pro čínskou ekonomiku, kterou oslabují přísná protipandemická opatření a pokles trhu s nemovitostmi. Ekonomové v anketě agentury Bloomberg v průměru odhadovali, že export v červenci vzrostl o 14,1 %.

6. Americký Senát schválil Bidenův sociální a klimatický balík

Americký Senát v neděli schválil návrh zákona, který podle členů Demokratické strany prezidenta Joea Bidena přinese zásadní pokles emisí skleníkových plynů, sníží ceny léků pro seniory a přiměje korporace a bohaté jedince platit více na daních. Nyní soubor opatření míří do Sněmovny reprezentantů, kde má Bidenova strana většinu.

7. Buffettova firma Berkshire Hathaway vykázala na druhý kvartál čistou ztrátu 43,8 miliardy USD

Investiční firma Berkshire Hathaway amerického miliardáře Warrena Buffetta vykázala za druhé čtvrtletí kvůli propadu akciových trhů čistou ztrátu 43,8 miliardy USD. Minulý rok měla firma ve stejném období čistý zisk 28,1 miliardy dolarů.

8. Moody's snížila výhled ratingu ČR s ohledem na dodávky plynu ze stabilního na negativní

Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service snížila výhled ratingu České republiky ze stabilního na negativní kvůli možnému narušení dodávek ruského plynu. To by mohlo vést k přidělování plynu, uvrhnout ekonomiku země do hluboké recese s negativními důsledky pro trend růstu a zhoršit rozpočtové ukazatele, napsala ratingová agentura. Hodnocení úvěrové spolehlivosti České republiky Moody's potvrdila na stupni Aa3.

9. Musk: Ukáže-li Twitter, jak dokázal pravost účtů, převzetí by mělo proběhnout

Pokud společnost Twitter předloží metodu, jak náhodně vybrala sto vzorků účtů a jak dokázala, že jsou tyto účty skutečné, dohoda o převzetí firmy by se měla uskutečnit za původních podmínek. Na svém twitterovém účtu to napsal Elon Musk, který za technologickou firmu v dubnu nabídl 44 miliard dolarů. Provozovatel sociální sítě se k věci odmítl vyjádřit.

10. Firma Pfizer chce za pět miliard dolarů koupit výrobce léků Global Blood Therapeutics

Americká farmaceutická společnost Pfizer, která patří k hlavním dodavatelům vakcín proti covidu-19, vede pokročilé jednání o koupi výrobce léků Global Blood Therapeutics za přibližně pět miliard dolarů. S odvoláním na obeznámené zdroje o tom v pátek informoval list The Wall Street Journal. Pfizer chce dohodu uzavřít v nejbližších dnech, ve hře jsou ale stále i další zájemci, uvedl list.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Rostoucí ceny tvrdě dopadají i na obyvatele největšího afrického slumu

Vysoká inflace trápí miliony Čechů i velkou část světa. Představte si ale, že rodinný rozpočet v době prudce rostoucích cen musíte sestavovat z příjmu nižšího než 1,90 dolaru na osobu za den, kterým je celosvětově definována extrémní chudoba. Právě to je rébus, který denně řeší velká část obyvatel největšího afrického slumu Kibera, v němž v keňské metropoli Nairobi žije a někdy jen sotva přežívá až milion lidí.

"Nemůžete to dělat jako dříve, musíte se vždy snažit najít to úplně nejlevnější. Musíte stále hledat a porovnávat ceny," vysvětluje svou strategii osmadvacetiletá Winnie Rebecca Achiengaová. Pro své tři děti, které vychovává sama, takto pátrá hned několikrát do týdne. V malé temné chatrči z desek z vlněného plechu totiž stejně jako drtivá většina obyvatel Kibery nemá ledničku, a potraviny jí tak nevydrží déle než pár dní.

Vedle pečlivého srovnávání cen je pro Achiengaovou také velmi důležité nepodlehnout touze své nebo dětí koupit něco, co nebylo dopředu naplánované. "Musíte přesně sledovat, kolik máte v kapse, nemůžete něco koupit jen tak z náhlého popudu. Když chcete použít 100 keňských šilinků na cukr, tak je skutečně musíte utratit za cukr," zdůrazňuje.

Ten za poslední rok stejně jako většina dalších základních potravin zdražil o desítky procent. Třeba toustový chleba, který loni touto dobou stál 80 šilinků (16 Kč), se teď v jednom z krámků v úzkých a křivolakých uličkách slumu prodává za 120 šilinků (24 Kč). Tradiční pokrm z kukuřičné mouky ugali v obchůdku na jedné z hlavních ulic nechvalně proslulé části 4,4milionového Nairobi stojí místo 30 šilinků 50.

Hlavu to dělá i Lucy Wairamu Ngureové, kterou právě prodej tohoto jídla živí, respektive až donedávna živil. "Prodávat je teď tak složité," stěžuje si žena s malým dítětem v náručí. Od roku 2014 jí prodej ugali dával spolehlivý příjem, ale covidová pandemie a především teď prudce rostoucí ceny na její obchůdek a miniaturní restauraci tvrdě dopadly. Ugali za 50 šilinků si prostě může dovolit mnohem méně místních obyvatel. Ngureová se tak už musela vzdát jedné ze dvou místností, které si pronajímala. Přesto jí ale někdy měsíční výdělek nepokryje ani nájem za tu zbývající. Jestli to takhle půjde dál, bude zřejmě muset zavřít úplně.

Obchůdky, jako je ten její, doplácejí mimo jiné na to, že většina obyvatel Kibery nemá stálý příjem. Je to i případ samoživitelky Achiengaové, která se každý den vydává za prací mimo tuto chudinskou čtvrť. "Vstávám v pět hodin, abych stihla připravit děti do školy a do školky. A pak prostě pěšky vyrazím hledat práci. Někdy mi to trvá i hodinu a půl, než dojdu, kam potřebuji," popisuje. Často pak hodiny zkouší štěstí a hledá domácnost, která by potřebovala její pomoc. "Vezmete samozřejmě cokoli - zahradničení, praní oblečení, uklízení. Cokoli vám ten člověk dá, uděláte, protože to potřebujete," říká.

Když má Achiengaová dobrý den, vydělá si 500 až 1 000 šilinků (102 až 203 Kč). Ani slušný den s příjmem kolem 500 šilinků však pro čtyřčlennou rodinu neznamená bezproblémové přežití. Kolem 200 šilinků (40 Kč) ukrojí každý den školné pro dvě starší děti, na zhruba 100 šilinků (20 Kč) vyjde nájem v chatrči bez tekoucí vody a jakéhokoli hygienického zázemí rozpočtený na dny. Na jídlo, zdravotní náklady, oblečení a vše ostatní tak zůstane kolem 200 šilinků denně.

Ušetřit se dá všelijak. I na jídle. K snídani je vždy kaše, tedy na dřevěném uhlí ohřátá voda smíchaná s moukou, někdy oslazená špetkou cukru. K večeři pak ugali, tedy znovu moučný pokrm s trochou té nejlevnější zeleniny, jako je kapusta. Oběd mají děti ve škole, Achiengaová ho stejně jako velká část dospělých obyvatel Kibery vynechává.

I kvůli takovým podmínkám si mladá žena přeje, aby se jí někdy splnil sen a stala se číšnicí, která bude mít, když ne dobře placenou, tak alespoň stabilní práci. Nejdřív ale musí našetřit kolem 20 000 šilinků (4 000 Kč), aby si mohla dovolit zaplatit základní kurz. To je ovšem úkol na několik let. Achiengaová ale věří, že když se jí to povede, dokáže svým dětem zajistit lepší život, než měla a má ona, která se v Kibeře narodila. "Nechtěla bych, aby žily ve stejném prostředí jako já. Chci jim dát víc," říká.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
5. 10. 2022 10:19
Proč do kryptoměn a blockchainu neinvestovat přímo, ale raději přes fondy?
Certifikáty
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Podílové fondy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
4. 10. 2022 12:41
Best & Novotný: Americe může vyhovovat vleklý konflikt na Ukrajině, dolar je zatím největším…
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Ukrajina
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek: Pixabay.com
3. 10. 2022 15:45
ABCD investora: Akcie ČEZ, globalizace, vítězné akcie, česká ekonomika a mnoho dalšího
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Pozemky a půda
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
1. 10. 2022 20:00
Štěpán Hájek (XTB): Akciový trh se může v nejbližších dnech technicky odrazit z letošních minim,…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat