Co musíte ráno vědět (8. února)

Greenspan, Bernanke, Yellenová, Powell
Obrázek: Wikimedia Commons

Jak skončilo úterní obchodování na burzách na starém kontinentu a za oceánem, jak hluboký deficit zahraničního obchodu za loňský rok vykázaly Spojené státy a co také může být ve Fedu klíčem k odhadnutí správného nastavení úrokových sazeb? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie v úterý zpevnily, inflace podle šéfa Fedu letos výrazně klesne

Americké akcie v úterý posílily. Šéf americké centrální banky Jerome Powell ve washingtonské neziskové organizaci Ekonomický klub uvedl, že letošek bude rokem výrazného poklesu inflace. Trh Powellovo vystoupení vyhlížel kvůli možným náznakům toho, jak bude centrální banka dále postupovat. Index Dow stoupl o 0,78 % na 34 156,69 bodu, širší S&P 500 si připsal 1,29 % na 4 164 bodů a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 1,90 % na 12 113,79 bodu. Index volatility VIX klesl o 3,96 % na 18,66 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o téměř pět bazických bodů na 3,679 %.

Poker, žetony, hazard, all-in - ilustrační foto
Obrázek: Freepik.com
7. 2. 2023 17:04
Proč diverzifikovat portfolio, když akcie ve výkonnosti těžko hledají konkurenci

Akcie jsou v dlouhodobém horizontu z hlediska zhodnocení mezi standardními třídami investičních aktiv nepřekonatelné...

2. Evropské burzy se v úterý na směru neshodly, akcie BP po výsledcích poskočily o osm procent

Obchodování na západoevropských akciových trzích v úterý skončilo nejednotně. Investoři by měli tento týden vyhodnocovat hlavně vyjádření představitelů centrálních bank včetně guvernéra Fedu Jeromea Powella. V úterý se dařilo zejména sektoru ropy a plynu, akcie britské BP po výsledcích přidaly zhruba osm procent. Panevropský index STOXX Europe 600 stoupl o 0,23 % na 458,19 bodu a britský FTSE 100 přidal 0,36 % na 7 864,71 bodu, zatímco německý DAX uzavřel se ztrátou 0,16 % na 15 320,88 bodu a francouzský CAC 40 oslabil o 0,07 % na 7 132,35 bodu.

Zlato, slitky, cihličky - ilustrační foto
Obrázek: pixabay
7. 2. 2023 10:15
Trh se zlatem: Růst ceny (alespoň prozatím) vyvrcholil

Cena zlata poprvé od poloviny loňského prosince zakončila týden níže. Po zasedání FOMC došlo k prudké otočce na trhu a...

3. Pražská burza se v pondělí vrátila k růstu, akcie ČEZ stouply na nové čtyřměsíční maximum

Pražská burza v úterý za mírného posilování nejobchodovanějších emisí znovu obrátila k růstu, index PX si připsal 0,15 % na 1 355,96 bodu. V centru zájmu zůstávaly především akcie ČEZ, které vzrostly o 0,43 % na 937 korun, což je nové čtyřměsíční maximum, a při nadprůměrné aktivitě obstaraly více než 60 % úterního celkového zobchodovaného objemu na burze. K rostoucímu trendu přispěly i akcie společnosti Colt CZ Group nebo Erste Group Bank.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Freepik.com
7. 2. 2023 12:28
Sýkora & Jaroš (WOOD & Company): Investiční výhled na rok 2023 slibuje příležitosti, peníze nemůžou na termínovaných vkladech a spořicích účtech ležet věčně

Rok 2022 přinesl výrazný růst sazeb napříč trhy a ekonomikou, což do značné míry změnilo pravidla hry. Porážet inflaci...

4. Očekávané události

Středa na makrodata bohatá nebude, ze zajímavějších údajů vyjdou jen nad ránem výsledek japonské obchodní bilance a běžného účtu a odpoledne americké velkoobchodní zásoby. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
3. 2. 2023 15:30
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 6. února

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 6. února a jaké zisky v rámci indexů S...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Deficit zahraničního obchodu USA se loni prohloubil o 12,2 % na rekord

Deficit zahraničního obchodu Spojených států se v loňském roce prohloubil o 12,2 % na rekordních 948,1 miliardy USD, protože Američané rekordně nakupovali zahraniční zboží. Vyplývá to z údajů, které v úterý zveřejnilo americké ministerstvo obchodu. V samotném prosinci deficit po dvou měsících prudkého poklesu stoupl meziměsíčně o 10,5 %, protože dovoz se zvýšil a vývoz dále klesl.

6. Loňské ztráty ruské banky VTB podle jejího šéfa způsobily sankce

Veškeré ztráty, které druhá největší ruská banka VTB utrpěla v loňském roce, způsobily sankce ze strany západních zemí. Uvedl to v úterý podle agentury Reuters šéf banky Andrej Kostin. Jde o neobvyklé přiznání, že snaha západních zemí potrestat Moskvu za útok na Ukrajinu ochromila část ruského finančního sektoru.

7. ČR: Tržby v maloobchodě loni klesly o 3,6 %, o rok dříve stouply

Maloobchodní tržby v Česku se loni meziročně snížily o 3,6 %, o rok dříve stouply o 4,4 %. V samotném prosinci tržby obchodníků osmý měsíc za sebou v meziročním srovnání klesly, pokles ale zpomalil na 7,3 % z listopadových revidovaných 8,9 %. Pokles tržeb v posledním měsíci roku ovlivnil prodej potravin i nepotravinářského zboží, přičemž tržby za potraviny se dostaly na nejnižší hodnotu od roku 2001, tedy od začátku zjišťování.

8. Ropný gigant BP loni více než zdvojnásobil zisk na rekordních 27,7 miliardy dolarů

Britská ropná společnost BP loni více než zdvojnásobila zisk na rekordních 27,7 miliardy dolarů z 12,8 miliardy dolarů v předchozím roce. Oznámila to v úterý firma, která podobně jako její konkurenti těží ze silného růstu cen fosilních paliv po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Předchozího rekordního zisku BP dosáhla v roce 2008, kdy vydělala 26,3 miliardy dolarů.

9. Průmyslová výroba v Německu se v prosinci snížila o 3,1 %

Průmyslová výroba v Německu se v prosinci meziměsíčně snížila o 3,1 %, výrazněji, než se čekalo. Za celý rok se pak výroba snížila o 0,6 %, především kvůli dopadům války na Ukrajině. Údaje v úterý zveřejnil německý statistický úřad. Analytici odhadovali, že výroba na konci roku klesla o 0,8 %.

10. Boeing propustí zhruba 2 000 lidí v oblasti financí a lidských zdrojů

Americký výrobce letadel Boeing letos propustí zhruba 2 000 lidí v oblasti financí a lidských zdrojů. Informoval o tom v pondělí list Seattle Times a firma to později potvrdila. V lednu firma oznámila, že letos 10 000 pracovníků přijme. Loni Boeing přijal asi 15 000 lidí, zároveň však uvedl, že některé podpůrné pozice budou zrušeny.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Sazby Fedu podle vzrůstu guvernéra

(Možná) je to jen náhoda, ale v americké centrální bance od 80. let platí, že nastavení úrokových sazeb se "řídí" podle vzrůstu guvernéra. Vtipné pravidlo zatím potvrzuje i metr osmdesát dva měřící Jerome Powell, který kormidlo převzal od 157 centimetrů vysoké Janet Yellenové.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
1. 4. 2023 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Lukáš Novotný (WOOD & Company)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 4. 2023 13:28
Regionalizace vs. globalizace aneb Proč bude byznys napříště sázet na (ne)přátelské režimy
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Mezinárodní obchod
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
28. 3. 2023 20:30
Petr Novotný (Investiční web): Dluhopisový trh je přesvědčený, že se USA nevyhnou recesi. Akcie ale…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Geopolitika
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
29. 3. 2023 12:07
Proč se (ne)bát pádů malých bank v USA, když jsou ve slevě Komerční banka nebo Erste?
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat