Co musíte ráno vědět (9. prosince)

Mozek, inteligence - ilustrační foto
Obrázek: Thinkstock

Jak se ve čtvrtek obchodovalo na burzách v Evropě a za oceánem, může cenový strop na ruskou ropu způsobit Kremlu dodatečné problémy a jak daleko je vývoj mozkových čipů společnosti Neuralink? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek posílily po zprávě o nárůstu počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti

Americké akcie ve čtvrtek zpevnily. Investoři si vyložili údaje o nárůstu počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA jako známku toho, že tempo zvyšování úrokových sazeb americkou centrální bankou by se mohlo brzy snížit. Index Dow si připsal 0,55 % a uzavřel na 33 781,48 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,75 % na 3 963,51 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite stoupl o 1,13 % na 11 082 bodů. Index volatility VIX klesl o 1,72 % na 22,29 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA skončil na 3,489 %.

Šok, překvapení - ilustrační foto
Obrázek: Pixabay.com
8. 12. 2022 11:00
Saxo Bank: 10 šokujících předpovědí na rok 2023

Máme za sebou prakticky celý rok 2022. Rok ve znamení inflačního šoku, na který se zakládalo v letech pandemie prudkým...

2. Evropské akcie ve čtvrtek převážně klesaly, ztráty hlavních indexů ale nebyly výrazné

Obchodování na západoevropských akciových trzích ve čtvrtek skončilo převážně v červených číslech. Nedařilo se akciím ze sektoru maloobchodu, který jako celek odevzdal přes procento, naopak více než procento přidalo odvětví těžby. Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,17 % na 435,47 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 0,23 % na 7 472,17 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 0,20 % na 6 647,31 bodu, zatímco německý DAX se zvýšil o 0,02 % na 14 264,56 bodu.

Zlato a stříbro - ilustrační foto
Obrázek: Pexels.com
7. 12. 2022 12:36
Drahé kovy pod (nejen) technickou lupou: Cena zlata dosáhla 200denního průměru, cena stříbra je na 7měsíčním maximu

Trhy se zlatem i se stříbrem minulý týden pokračovaly v růstu, který zahájily začátkem listopadu. Cena zlata se zvedla o...

3. Pražská burza ve čtvrtek pokračovala v oslabování, akcie ČEZ klesly poosmé v řadě

Index PX pražské burzy ve čtvrtek odepsal 0,60 % na 1 170,60 bodu. Zaznamenal tak už třetí oslabení v řadě a skončil na nejnižší hodnotě od 25. října. Dolů index táhly hlavně akcie skupiny ČEZ, nedařilo se ale ani pojišťovně VIG nebo Komerční bance. V plusu naopak zakončily seanci akcie Erste.

Video thumbnailplay-btn
Obrázek: Wikimedia Commons
7. 12. 2022 6:06
Best & Novotný: Co, jak a kdy může přispět ke konci války na Ukrajině v roce 2023?

Ruská invaze na Ukrajinu narušila světový geopolitický řád. Válečný konflikt, který již stál desítky tisíc životů...

4. Očekávané události

Pátek nabídne čínskou výrobní a spotřebitelskou inflaci a ve Spojených státech odpoledne výrobní inflaci, velkoobchodní zásoby nebo finální listopadový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity. Očekávané události celého týdne včetně odhadů analytiků najdete v našem burzovním kalendáři.

Akcie - ilustrační foto
Obrázek: Isifa
2. 12. 2022 15:30
Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 5. prosince

Které světové firmy představí výsledky hospodaření za uplynulý kvartál v týdnu od 5. prosince a jaké zisky v rámci...

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Bloomberg: Cenový strop na ruskou ropu nebude mít na rozpočet země velký dopad

Cenový strop na ruskou ropu, na kterém se minulý týden dohodla skupina ekonomicky vyspělých zemí G7, není dostatečně nízký na to, aby v příštím roce výrazně snížil příjmy Kremlu. I kdyby tento strop způsobil pokles produkce ruské ropy, prezident Vladimir Putin má stále dost peněz na válečné úsilí, alespoň prozatím, míní analytici podle agentury Bloomberg.

6. CNBC: Technologické společnosti v jihovýchodní Asii letos více propouštějí

Technologické společnosti v jihovýchodní Asii letos více propouštějí, píše server CNBC. Reagují tím na ztráty a na zhoršující se makroekonomickou situaci, které přicházejí po velmi úspěšném období v době koronavirové pandemie.

7. Soud EU: Google musí odstraňovat odkazy na prokazatelně nepravdivé informace

Internetový vyhledavač Google musí z výsledků vyhledávání odstranit odkazy na informace, které jsou prokazatelně nepravdivé. Rozhodl o tom ve čtvrtek Soudní dvůr Evropské unie, podle něhož ovšem společnost sama nemusí aktivně pravdivost informací ověřovat. Přesvědčivé důkazy musí poskytnout člověk, který o vymazání konkrétního odkazu žádá.

8. Soud: Německo může použít 60 miliard eur převedených do klimatického fondu

Německá vláda může prozatím nadále používat 60 miliard eur v klimatickém fondu. Ve čtvrtek o tom ve zrychleném řízení rozhodl ústavní soud, který ale ještě případ podrobně prověří v hlavním řízení. Zmíněných 60 miliard eur bylo původně součástí schváleného zadlužení pro rozpočet roku 2021, peníze ale Německo nevyužilo, proto se vláda kancléře Olafa Scholze rozhodla sumu převést do klimatického fondu. Opoziční konzervativní unie CDU/CSU to ale považovala za obcházení dluhové brzdy.

9. ČR: Nezaměstnanost v listopadu stagnovala, volných míst mírně ubylo

Nezaměstnanost v Česku v listopadu stagnovala. Bez práce bylo 3,5 % lidí, stejně jako v říjnu a v září. Místo si prostřednictvím úřadů práce hledalo 257 187 lidí. Počet nabízených volných míst proti říjnu klesl na necelých 292 000. Údaje ve čtvrtek zveřejnil Úřad práce ČR, podle kterého nezaměstnanost v následujících měsících pravděpodobně vzroste. Loni v listopadu byla nezaměstnanost v Česku 3,3 %.

10. Inflace v Maďarsku v listopadu vzrostla na 22,5 %, překonala odhady

Míra inflace v Maďarsku v listopadu vzrostla na 22,5 %, o měsíc dříve činila 21,1 %. Oznámil to ve čtvrtek maďarský statistický úřad. Výsledek překonal očekávání analytiků. Nadále nejvíce zdražují energie a potraviny. Maďarsko má nejvyšší inflaci ze zemí Visegrádské skupiny, do které patří i Česká republika. V meziměsíčním srovnání se ceny zvýšily o 1,8 %.

Zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

BONUS

Neuralink vyvíjející mozkové čipy chce do půl roku klinicky testovat na lidech

Společnost Neuralink, která vyvíjí mozkové čipy, chce do půl roku zahájit klinické testy svého bezdrátového zařízení na lidech. S odvoláním na šéfa podniku Elona Muska o tom informovala agentura Reuters. Jednou z prvních funkcí, kterých Neuralink hodlá dosáhnout, je obnova zraku - podle Muska i u těch lidí, kteří se narodili slepí.

Společnost vyvíjí rozhraní s mozkovým čipem, který by podle ní mohl umožnit postiženým pacientům znovu se pohybovat a komunikovat. Neuralink v posledních letech produkty testuje na zvířatech a usiluje o to, aby mu klinické testy na lidech schválily americké regulační úřady.

"Než zařízení umístíme do člověka, chceme být nesmírně opatrní a mít jistotu, že bude dobře fungovat. Myslím ale, že jsme FDA předložili většinu dokumentů," řekl Musk. Odkazoval tím na americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA).

"Máme za to, že pravděpodobně do šesti měsíců bychom měli mít první Neuralink u člověka," dodal Musk. Nejprve se firma u lidí zaměří na dvě funkce: na obnovení zraku a umožnění pohybu svalů u lidí, kteří tak nemohou učinit, uvedl Musk. Zařízení podle něj patrně dokáže zrak dát i těm lidem, kteří se narodili slepí.

Poslední veřejná prezentace Neuralinku se konala před více než rokem. Společnost na ní předvedla opici s mozkovým čipem, která ovládala videohru myslí.

Cílem Neuralinku je vyvinout čip, který by umožnil mozku ovládat složitá elektronická zařízení, ochrnutým lidem obnovit motorické funkce a léčit mozkové choroby, jako jsou Parkinsonova choroba, demence či Alzheimerova choroba. Hovoří také o spojení mozku s umělou inteligencí.

Podnik má však zpoždění ve lhůtách, které si stanovil. V prezentaci z roku 2019 Musk uvedl, že chce dosáhnout schválení od regulačních orgánů do konce roku 2020. Na konferenci koncem loňského roku pak řekl, že doufá, že testy na lidech zahájí v roce 2022.

Neuralink opakovaně nedodržel interní termíny pro získání souhlasu FDA se zahájením testů na lidech, tvrdí současní i bývalí zaměstnanci firmy. Začátkem letošního roku Musk oslovil konkurenční společnost Synchron ohledně potenciální investice.

Synchron v červenci překročil významný milník: poprvé implantoval své zařízení pacientovi s paralýzou ve Spojených státech. Loni firma získala od amerických regulačních orgánů povolení k testům na lidech a dokončila studie na čtyřech lidech v Austrálii.

Musíte vědět
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: CYRRUS
28. 1. 2023 19:00
Anna Píchová (CYRRUS): Akcie podporuje zlepšování měnových podmínek, otázkou je udržitelnost…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat