Co také čekat od administrativy Joea Bidena? Podporu čistší energetiky a garanci zdravotní péče pro více lidí

Joe Biden již byl prohlášen vítězem voleb, a ačkoli Donald Trump jeho vítězství stále zpochybňuje, je již možné věnovat plnou pozornost předpokládanému dalšímu vývoji v ekonomice a na trzích. Jak může vítězství demokratického kandidáta ovlivnit oblasti energetiky, veřejného sektoru, zdravotnictví a farmacie?

Energetika: Dobré zprávy pro čistou energetiku, špatné pro fosilní paliva

Vzhledem k Bidenovým předchozím tvrzením bude mít jeho vítězství negativní dopad na odvětví fosilních paliv, ale bude pozitivní pro čistou energii. Biden uvedl, že se USA zavážou k plnění Pařížské dohody o klimatu, podpoří daňové úlevy u obnovitelných zdrojů a uvolní dva biliony dolarů na plány týkající se zelené energie a infrastruktury.

Zároveň chce zpřísnit pravidla pro těžbu v USA (přímý zákaz je ale nepravděpodobný) a mohl by také omezit některé daňové úlevy ropnému a plynárenskému průmyslu. Biden chce také podpořit dohodu s Íránem, která by mohla na globální trh přinést 1,5 milionu barelů íránské produkce denně, což by mělo vyvíjet tlak na pokles cen ropy.

Udržitelnost sice není pro americké investory tak velké téma jako pro ty evropské, přesto je dostatečně významné na to, aby náklady na kapitál ropných a plynárenských společností v Americe rostly.

Veřejné zdroje: Vše při starém

Veřejné služby budou fungovat běžným způsobem. Volby nemají na americké veřejné služby velký vliv, protože fungování tohoto odvětví (stejně jako povolený výnos kapitálu i schvalování kapitálových investic) je na úrovni států určováno lokálními komisemi, které mají veřejné služby na starosti, a případné změny v sazbách korporátních daní z příjmů mohou být vykázány jako daňové výdaje na účtech zákazníků.

S vítězstvím demokratů očekává Fidelity International větší rozšíření daňových dobropisů z obnovitelných zdrojů, což dále podpoří přechod na zelenou energii. Hlavními příjemci by byly firmy jako NextEra Energy podporující využívání obnovitelných zdrojů v Severní Americe. Většina společností v USA již cíleně přechází na obnovitelné zdroje, ale v některých státech jsou stále firmy, které upouštějí od uhlí a fosilních paliv jen pomalu, jako například PPL Corporation v Kentucky, a ty by mohly být za Bidena v nevýhodě.

V USA již neplatí, že se lidé budou mít automaticky lépe než jejich rodiče. Bortí se americký sen?
Poválečný boom nastartoval ve Spojených státech, ale i jinde ve světě trend, díky kterému platilo, že se nová generace bude mít v životě takřka jistě lépe než ta předchozí. U lidí narozených v roce 1940 tomu tak v Americe bylo v devíti případech z deseti. V případě současných čtyřicátníků je ale šance na mezigeneračně lepší život již jen 50%. Trend křivek přitom naznačuje, že čísla mohou dále klesat.

Zdravotní péče a léčiva: Zásadní bude složení Senátu

Rozdělený Kongres (Senát dále s většinou republikánů) by měl znamenat méně extrémní přijímaná opatření. Významná většina demokratů by naopak mohla vést k nedostatečné výkonnosti, zejména u exponovaných firem poskytujících zaměstnavatelská pojištění a u ziskových farmaceutických firem, protože je stále pravděpodobnější, že o cenách léků se bude přímo vyjednávat v rámci zvyšování důvěry v Medicare.

Biden si klade za cíl posílit Affordable Care Act, tedy zákon o cenově dostupné péči, prostřednictvím federálních dotací, nastavením nižšího věku pro nárok na Medicare z 65 na 60 let a zavedením možnosti využít státní agenturu poskytující zdravotní pojištění. Tím by se zvýšilo pokrytí nepojištěných osob, kterých je přibližně 30 milionů.

Klíčovou otázkou však je, zda výhody více pojištěných životů vyrovnají možný negativní vliv na společnosti, kterým se v rámci Medicare/Medicaid sníží příjmy. Biden by tuto hrozbu mohl vyřešit přijetím legislativní úpravy u Nejvyššího soudu. To je ve větší míře promítnuto v cenách akcií a dopad na sektor je minimální, neboť ten je nastaven na bezprostřednější rizika pandemie covidu-19 a recese.

Biotechnologie a farmacie: Důraz na ceny léčiv

Ceny léčiv zůstávají v centru politické pozornosti, neboť jejich reforma je podporována z obou stran. Stále více Američanů má problém léky hradit z vlastní kapsy. Vítězství Bidena v situaci, kdy republikáni udrží převahu v Senátu, nepovede k velkým změnám oproti současné situaci, neboť dosažení dohody mezi demokraty a republikány bude u této legislativy nesmírně náročné.

Demokraté jsou sektoru jako celku méně nakloněni. Bidenova kampaň byla zaměřena na velké změny ve zdravotnictví v USA a jeho vláda by mohla potenciálně docílit významných změn. Mohla by dokonce podpořit radikálnější změny, než jaké byly uváděny v kampani.

Zdravotnické přístroje: V rámci odvětví nejmenší dopady

Ačkoli má vítězství demokratů lehce negativní vliv na sektor lékařského vybavení, tento průmysl bude méně ovlivněný než americké zdravotnictví obecně. Vyšší daně jsou pro toto odvětví negativní a pravděpodobně způsobí pokles výnosů, ale mohly by podpořit použití volné hotovosti.

Rozšíření pokrytí zdravotní péče snížením věku vstupu do Medicare a vytvoření vládní agentury zdravotního pojištění by mělo být pro odvětví celkově pozitivní, protože bude pojištěno více lidí. Je zde ale riziko pro hospodaření nemocnic kvůli většímu počtu lidí různého věku v Medicare/Medicaid, což by se mohlo promítnout do tlaku na ceny.

Jaký vliv může mít administrativa Joea Bidena na akcie v technologickém sektoru?
Joe Biden zvítězil v amerických prezidentských volbách, kompletní výsledek voleb do Senátu bude ovšem známý až v lednu. Navzdory některým přetrvávajícím soudním sporům a nárokům zpochybňujícím integritu voleb se lze již zamýšlet nad tím, co přinese změna americké administrativy. Zaměřme se tentokrát na možné důsledky výsledků voleb pro sektory technologií, médií a telekomunikací, jakkoli pro ně může být určující právě výsledný poměr sil v Kongresu.
Zdroj:
Fidelity International
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Joe Biden
Přestat sledovat
Sektory
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Zdravotnictví a zdravotní péče
Přestat sledovat
Farmacie
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Obrázek: CYRRUS
28. 1. 2023 19:00
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Anna Píchová, CYRRUS)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
27. 1. 2023 12:06
Kacerovský (WOOD & Company): Kryptoměny může posunout dále jedině na nich budovaná infrastruktura.…
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Freeimages.com
26. 1. 2023 16:56
Birtová (Realitní Shaker): Jak je na tom český trh s byty, komu je nakloněné současné prostředí a na…
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
26. 1. 2023 10:24
Kubíček (WOOD & Company): Obchodní centra ustála krizové roky se ctí, do dvou let se inflace a vyšší…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Maloobchod
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat