Dividendové hody na pražské burze jsou tady! Telefónica, ČEZ, ale i Pegas nebo Fortuna

Pražská burza se v posledních týdnech příliš nemůže chlubit svojí výkonností ani obchodní aktivitou. Přes tato negativa stojí za připomenutí jeden fakt, který za pochvalu stojí. Domácí trh si nadále udržuje vysoce nadprůměrný dividendový výnos, což je při dlouhodobém investování jeden z velmi důležitých faktorů. Za připomenutí to stojí z toho důvodu, že právě začíná období, kdy se bude o dividendách rozhodovat.

Společnost NWR v rámci dividendové politiky vyplácí své dividendy pololetně a minulý týden v úterý bylo rozhodné datum pro nárok na finální dividendu za rok 2011. Ta dosáhla 0,07 EUR na akcii a společně s prozatímní činila celková dividenda za rok 2011 0,23 EUR. Dividendová politika NWR počítá s tím, že bude docházet k výplatě 50 % konsolidovaného čistého zisku.

Výše dividendy byla oznámena v týdnu také u akcií Philip Morris ČR a Vienna Insurance Group. Tabáková společnost patří tradičně k nejštědřejším společnostem, která se o zisk dělí s akcionáři. V rámci dividendové politiky dochází k výplatě celého nekonsolidovaného zisku. V minulých letech docházelo i k výplatě zadrženého zisku z minulých let. Díky této možnosti byla loni vyplacena dividenda ve výši 1 260 Kč, což byla nejvyšší dividenda za posledních 6 let. Ze zisku za rok 2011 plánuje vedení rozdělit akcionářům 920 Kč na akcii, což představuje dividendový výnos necelých 8 %. Prvním dnem, kdy se na pražské burze bude obchodovat bez nároku na dividendu, bude 18. duben.

Philip Morris ČR: Zisk i dividendy kvůli daním budou trpět
České ministerstvo financí plánuje od roku 2014 zvýšit spotřební daň z cigaret. Odhaduje se, že by zvýšení daně zdražilo cenu krabičky cigaret zhruba o 7 korun. Jak by to ovlivnilo zisk a dividendu společnosti Philip Morris ČR, která drží zhruba 50% podíl na českém tabákovém trhu?

V rámci prezentace celoročních výsledků potvrdilo včera vedení pojišťovací skupiny VIG dividendu ve výši 1,1 EUR. Přes progresy z minulých let nepatří tento titul na rozdíl od Philip Morris k těm nejvýnosnějším, když dividendový výnos dosahuje necelých 3,5 %.

Velmi štědrou dividendu lze naopak tradičně očekávat od Telefóniky CR a ČEZ. Vedení telekomunikační společnosti již potvrdilo záměr vyplatit akcionářům 40 Kč a udržet výnos pro akcionáře na stejné úrovni jako v loňském roce. Část bude vyplacena klasickou formou dividendy, část v rámci snížení základního kapitálu. Přes klesající ziskovost firmy lze právě díky snižování základního kapitálu očekávat podobně štědrý výnos i v následujících letech. Firma v rámci zlepšení efektivnosti vlastního kapitálu uvažuje rovněž o zpětném odkupu akcií. Bez nároku na dividendu ve výši 27 Kč se Telefónica začne na BCPP obchodovat 10. září, o termínech pro výplatu 13 Kč na základě snížení kapitálu nebylo zatím rozhodnuto. Při kalkulaci celková částky 40 Kč by dividendový výnos aktuálně přesáhl 10 %.

Vedení ČEZ zatím nepředstavilo návrh dividendy ze zisku za loňský rok. Podle zkušeností z minulých let lze očekávat, že bude návrh představenstva zveřejněn v průběhu dubna. ČEZ nadále deklaruje, že je jeho záměrem vyplácet dividendu ve výši 50 až 60 % čistého zisku. V loňském roce dividenda 50 Kč představovala výplatní poměr ve výši 57 %. V případě obdobného výplatního poměru by letošní dividenda mohla dosahovat 43 Kč. V tomto případě by se dividendový výnos pohyboval na úrovni 5,3%.

ČEZ: Stabilní přístav v českém akciovém moři
ČEZem nic nezkazíš - podle hlavního makléře brokerjetu ČS Martina Urbana naprosto opodstatněné makléřské přísloví. Titul nabízí na pražské burze jasně nejlepší likviditu, dividendu 5 až 6 % a stabilitu. Energetický sektor totiž velice dobře odolává případným tržním turbulencím. Martin Krajhanzl, analytik z České spořitelny, navíc podtrhuje slova svého kolegy tím, že ČEZ dokáže vydělávat i při nižších cenách elektřiny. Dividendu očekává na úrovni 46 Kč na akcii.

Stranou pravděpodobně nezůstanou ani menší emise z domácího trhu. Pegas Nonwovens v minulých letech uplatňoval progresivní daňovou politiku a lze předpokládat, že bude dodržena i letos a dojde k vyplacení dividendy vyšší než loni (1 EUR).

Chcete dividendy? Tak zkuste Venezuelu... nebo zůstaňte v Praze!
Srovnání dividendových výnosů světových trhů vyznívá nejlépe pro venezuelský akciový trh. Investoři, kteří by pokryli celý tamní index, si přijdou ročně na více než 17 % "dividendového bonusu". Výborně ze srovnání vychází ovšem i pražská burza se skoro 7% výnosem. Pro srovnání evropské akcie zastoupené v indexu DJ Eurostoxx 50 vynášejí jen něco přes 5 %.

Sázková společnost Fortuna nadále plánuje vyplácet akcionářům 70 až 100 % konsolidovaného čistého zisku. Při loňském zisku 13,3 milionu eur by tento poměr implikoval částku mezi 0,19 a 0,26 EUR. Vedení při prezentaci výsledků vyjádřilo záměr vyplatit dividendu v horním rozmezí tohoto intervalu. Očekáváme, že výplata nakonec proběhne ve výši 0,23 EUR, což by představovalo dividendový výnos ve výši 5,7 %.

Přestože banky nejsou klasickým dividendovým sektorem, v podmínkách domácího trhu na ně nesmíme zapomenout. Komerční banka v minulých letech vždy vyplácela solidní dividendu. Z rekordního zisku v roce 2010 bylo vyplaceno 270 Kč. V loňském roce došlo kvůli odpisům řeckým dluhopisů k výraznému poklesu ziskovosti, a tak vedení navrhuje dividendu ve výši 160 Kč. Přes pokles by dividendový výnos v tomto případě dosáhl solidních 4,3%. Erste Group byla dluhovou krizí postižena daleko více a v důsledku celkového vývoje bylo vedení nuceno dočasně zastavit vyplácení dividendy.

Pokud se od jednotlivých akcií vrátíme zpět k celkovému výnosu domácího trhu, tak podle aktuálních statistik je dividendový výnos indexu PX 5,8 %. Výrazným způsobem tak převyšuje panevropský STOXX 600 s 3,7 % či širší americký S&P 500 s necelými 2 %. Konkurenty nejsou ani regionální burzy v Maďarsku (BUX 2,3 %), Rakousku (ATX 3,5 %) nebo Polsku (WIG20 4,9 %).

Průvodce dividendovými akciemi na pražské burze
Dividendové akcie se staly v období nejistoty na finančních trzích velmi populárními. Jaká je aktuální nabídka a ocenění českých dividendových akcií? Průvodcem kurzovním lístkem pražské burzy pro investiční rok 2012 je Patrik Komárek, senior makléř BrokerJetu České spořitelny.

Zdroj:
Fio banka
Přestat sledovat
PFNonwovens (dříve Pegas Nonwovens)
Přestat sledovat
Komerční banka
Přestat sledovat
Philip Morris ČR
Přestat sledovat
Vienna Insurance Group (VIG)
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Telefónica
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ivana Birtová, Realitní Shaker)
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat