Dividendy v Evropě jsou 7krát vyšší než výnosy bezpečných dluhopisů. Přesvědčí to investory k návratu na akciový trh?

Investoři v Evropě raději budou sčítat reálné ztráty, než by investovali do zdánlivě rizikovějších akcií, které ale nabízejí mnohem zajímavější dividendové výnosy, než jsou úroky u dluhopisů.

Přestože index EURO STOXX 50 v průběhu února zaznamenal nejsilnější týdenní nárůst od loňského října, z evropských akciových fondů zmizelo podle údajů společnosti EPFR Global ve stejném týdnu 4,2 miliardy eur. Úprk z akcií se děje v rozporu s faktem, že rozdíl mezi dividendovými výnosy a výnosy dluhopisů jsou na historicky nejvyšší úrovni.

Investoři si již nejsou jisti, že se akcie vzpamatují z propadů podobně, jako tomu bylo v říjnu 2015, a spíše preferují hotovost a nižší riziko. Podle Bank of America Merrill Lynch je alokace v hotovosti nejvyšší za posledních 14 let kvůli obavám ze zpomalování růstu, případně hrozící recese.

Budoucnost dividend ohrožena

Analytici sice očekávají poměrně vysoké dividendy a další zvětšování rozdílu mezi nimi a výnosy dluhopisů, tato očekávání však nemusejí být naplněna. Některé společnosti již snížily výhled dividend na letošní rok.

Poté, co šéf ECB Mario Draghi deklaroval, že finanční pomoc ekonomice může být prakticky neomezená, se investoři hrnou do dluhopisů. A to přesto, že průměrný výnos státních dluhopisů na starém kontinentu se pohybuje kolem 0,6 % a více než třetina obligací (v objemu zhruba 2 bilionů eur) nabízí záporný výnos.

Stále panují obavy ze zpomalování světové ekonomiky, zejména té čínské, a zhoršují se výhledy v bankovním sektoru, což vedlo k poklesu indexu EURO STOXX 50 o čtvrtinu od dubna 2015. To zvedlo dividendový výnos v rámci indexu z prosincových 3,7 % na aktuálních 4,3 %.

Výhledy stále pesimistické

"Pokud věříte, že se svět vyhne recesi a že obavy z deflace jsou přehnané, na trhu najdete mnoho zajímavě oceněných aktiv," říká François Savary ze společnosti Prime Partners, který momentálně preferuje investici do dluhopisů s vysokým výnosem, ne akcie. "V současnosti roste zájem o vysokovýnosová aktiva."

Guy Fosterat ze společnosti Brewin Dolphin doplňuje, že aktuální škrty u dividend ze strany některých firem mohou být posly špatných zpráv. "Musíte předpokládat, že dividendu v dalších 12 měsících vůbec nedostanete. Obavy, které sužovaly investory v lednu, zatím nezmizely," říká Fosterat.

Dividendy mimo zájem investorů

Dividendy zůstávají tak trochu mimo hlavní zájem většiny investorů. Akcie jsou totiž stále považovány spíše za spekulativní nástroj, který je nakupován s cílem dosažení zisku plynoucího z rozdílu nákupní a prodejní ceny. Zejména drobní investoři je neberou jako majetkový cenný papír, jehož vlastnictví opravňuje akcionáře k tomu, že se může (většinou jen teoreticky, ale přesto) spolupodílet na vedení společnosti a mimo jiné má nárok na podíl ze zisku ve formě dividendy. Dividendy nejsou brány jako součást investice (na rozdíl od pravidelného kupónu u dluhopisů), a i proto možná investoři nepovažují investice do akcií za sázku s poměrně jistým a zajímavým výnosem.

Výsledkem je pocit, že dluhopisy jsou bezpečnější investicí, která - když už nenabízí výnosy - alespoň ochrání peníze. Dividendy přitom většinou vyplácejí stabilní společnosti a tyto platby nebývají často ohroženo ani v dobách recese. Kombinace dividendy a kapitálového výnosu může být u větších společností dokonce zajímavější než samotný kapitálový výnos u růstových společností, které dividendu nevyplácejí. Na druhou stranu je pravda, že některé společnosti, u nichž je dividenda jinak téměř pravidlem, v nejistých dobách podíl ze zisku nevyplatí, případně jej sníží.

Zdroj:
Bloomberg
Státní dluhopisy
Přestat sledovat
Alokace investic
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
22. 9. 2021 17:07
Tibor Bokor: Automobilový průmysl se promění kvůli tlaku na ekologii, sdílení aut změní pravidla…
Přestat sledovat
Sdílená ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
21. 9. 2021 12:07
Igor Müller (NN Investment Partners): Ve střední a východní Evropě jsou stále velice atraktivně…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Varšavská burza
Přestat sledovat
20. 9. 2021 12:00
Investorský magazín: Skončí v dohledné době nemovitostní horečka v Česku?
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
20. 9. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Trh řeší problémy Evergrande a jejich možné dopady, ceny akcií se…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat