Drobní investoři nevěří akciím

Rostoucí ekonomická nejistota se odráží na nižším zájmu Američanů o investice na burze. Během prvních sedmi měsíců roku vybrali z akcií a akciových fondů neuvěřitelných 33,12 miliardy dolarů. Mnozí z nich přesouvají peníze do investic, které považují za bezpečnější, například do dluhopisů. Pokud bude současné tempo pokračovat, dosáhnou výběry nejvyšších hodnot od roku 1980, s výjimkou roku 2008, kdy vrcholila finanční krize.

Fenoménem posledních desetiletí byl přitom růst počtu individuálních investorů. Jak se Američané stávali zodpovědnějšími za své důchodové úspory, investovali polovinu svých peněz buď přímo do akcií, nebo do podílových fondů. Současná změna v trendu je udivující.

Nezaměstnanost a levné domy – smrtící koktejl

Po předešlých recesích se Američanům vždy vrátilo nadšení investovat do akcií a doufali, že vydělají na ekonomickém oživení. Tentokrát však zůstávají ostražití, a to i přes rostoucí zisky domácích firem. "V této fázi ekonomického cyklu by do akciových fondů normálně přitékalo 10 až 20 miliard dolarů," míní Brian Reid, hlavní ekonom Investičního institutu.

Podle něj je současná situace velice neobvyklá. Byla otřesena představa, že akcie jsou dlouhodobě bezpečnou a nejvýnosnější investicí. Lidem chybí pocit finančního zabezpečení kvůli vysoké nezaměstnanosti a nízkým cenám nemovitostí.

Bude trvat několik let, než se jednoznačně ukáže, zda se jedná o dlouhodobou změnu v psychologii. Například po technologickém krachu na přelomu tisíciletí se investoři vrátili na trh celkem rychle. Velké ekonomické propady však ovlivňují postoje lidí na celá desetiletí.

"Mnoha lidem nepřipadá ekonomické oživení reálné," říká Loren Fox ze Strategic Insight. "Lidé se nebudou hrnout na burzu, dokud neucítí dostatečně jisté ekonomické oživení." Řada investorů se proto kloní ke konzervativnější skladbě portfolií, tedy s větším podílem dluhopisů.

Důchodců bude přibývat

Dalším faktorem je demografický vývoj. Poválečná "baby-boom" generace stárne a přesouvá část svých investic do dluhopisů, aby si zajistila jistý příjem pro období, kdy bude v důchodu.

Ve zhoršeném ekonomickém prostředí navíc takovým lidem mohou chybět peníze i jinde. Například společnost Fidelity Investments zaznamenala rekordní počet lidí, kteří si ze svých důchodových úspor ve druhém čtvrtletí vybrali peníze, aby pokryli jiné potřeby, například výdaje na zdraví. U Američanů klesá chuť k investicím do akcií stabilně od roku 2001. Změna je nejvíce znatelná u skupiny dotazovaných s věkem pod 35 let. Vyplývá to z údajů investičního institutu, který ročně dotazuje 4 tisíce amerických domácností.

Prvních pár měsíců letos vypadalo pro burzu slibně, optimističtí investoři opět sázeli na akcie. V dubnu a květnu, kdy akcie vzrostly o 8 %, přiteklo do amerických investičních fondů 8,1 miliardy dolarů. Nezaměstnanost však zůstala vysoká a soukromý sektor nenabídl o mnoho více pracovních míst.

Nedůvěra investorů v akcie

Nervy drobných investorů utrpěly také při jednodenním propadu 6. května. V květnu následoval odliv 19,1 miliardy dolarů z akciových trhů – největší od vrcholu finanční krize v říjnu 2008.

Lze chápat, že Američané vybírali peníze z akcií, když jejich ceny padaly. Překvapivé však je, že vybírají peníze, i když akcie rostou. V červenci akcie posílily o 7 % díky dobrým výsledkům firem. Drobní investoři však ve stejné době vybrali z akciových fondů 14,67 miliardy dolarů.

Dařilo se naopak dluhopisovým fondům nabízejícím pravidelnou fixní výplatu úroků. Přiteklo do nich udivujících 185 miliard dolarů během prvních sedmi měsíců roku. Celkově jsou investice do dluhopisů na dobré cestě za překonáním loňského rekordu.

Charles Biderman, analytik fondů z TrimTabs, tvrdí: "Není divu, že lidé investují své peníze do dluhopisů, když vidí, jak mizerný výkon měly akcie v posledním desetiletí." Index Dow Jones začal desetiletí na 11 500 bodech, ale minulý týden se již poněkolikáté vrátil pod 10 000 bodů. Lidé ztratili v akciích hodně peněz, zatímco na dluhopisech byl býčí trh.

Biderman dodává, že na finančních trzích platí: "Peníze tečou tam, kde bylo historicky vidět dobrou výnosnost."

Zdroj:
New York Times
Státní dluhopisy
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Štěpán Křeček, BH Securities)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat