Dvě firmy, jejichž zpětné odkupy opravdu fungují

Investice do společností, které provádějí zpětné odkupy, mají svá pro i proti. Jak poznat, zda je program odkupů prováděn správně a může pro akcionáře znamenat hodnotu?

Mnohé společnosti skupují své akcie, aby zamaskovaly skutečnost, že ředí akciový kapitál vyplácením platů manažerů na bázi akciových opcí, jiné si na zpětné odkupy půjčují peníze tehdy, kdy by to dělat neměly, další jimi zakrývají slabý růst zisků (když společnost snižuje počet akcií v oběhu, jsou pak vyšší zisky na akcii). Takové firmy uměle nadhodnocují své akcie.

Co musejí správné zpětné odkupy splňovat?

  • Firma současně vyplácí dividendu. I když zpětné odkupy zpomalí, navyšuje dividendu.
  • Množství akcií v oběhu se skutečně sníží.
  • Firmě se zvyšují příjmy i zisky (zpětný odkup neslouží k zamaskování slabého výkonu firmy).
  • Při vysokých cenách firma zastaví nebo zpomalí zpětné odkupy.
  • Pokud je na zpětné odkupy zapotřebí úvěr, nesmí ohrozit finanční zdraví firmy.

Které firmy odkupují akcie, "jak se má"?

Lorillard

Třetí největší producent cigaret a tabákových produktů v Americe posledních několik let provádí agresivní zpětné odkupy s rozumnými valuacemi. Záminkou k tomu byla situace, kdy byly akcie pod tlakem kvůli obavám, že by hlavní produkt – mentolové cigarety Newport – mohl být zakázán.

Firma skupuje v takové míře, že si na to musí půjčovat a vykazuje aktuálně zápornou čistou hodnotu vlastního kapitálu. Díky stabilní povaze byznysu ale získává peníze úročené nízkou sazbou. Kapitálu potřebného ke splacení dluhů má navíc dost a mnohé závazky jsou splatné až v dlouhodobém horizontu.

K tomu všemu ještě Lorillard vyplácí dividendu. Zpětné odkupy tak slouží nejen ke zvyšování ceny akcií, ale také k usnadnění navyšování dividend (klesajícím počtem akcií v oběhu stačí firmě vyhradit menší objem peněz na dividendy, pokud chce udržet výplatu té samé částky na akcii; když přijde čas na zvyšování dividendy, bude ji firma schopna zvýšit rychleji). Proto také Lorillard od roku 2008 zvyšuje dividendu navzdory tomu, že růst zisků firmy je jen mírný.

Společnost Lorillard neodkupuje akcie bezmyšlenkovitě. Odkupy v minulosti omezila, případně zastavila při nízkých cenách, ale zdvojnásobila, když cena akcií padala.

CSX Corp

Podobně jako u ostatních akcií železnic vyplácí CSX dividendu a skupuje vlastní akcie s cílem vrátit kapitál akcionářům. Ve zpětných odkupech je mnohem konzervativnější než Lorillard, což ale neznamená, že by měl být program neúspěšný.

Konzervativní přístup CSX může být pro některé investory přijatelnější, protože firmě nepřidělává dodatečné závazky, přestože by si to firma mohla dovolit. CSX omezila množství volně obchodovaných akcií během tří let o 10 %. To pomohlo zvýšit zisk na akcii, který rostl ve stejném období o více než 30 %. Navzdory 4miliardovým výdajům na akciové zpětné odkupy se firmě nakonec podařilo zvýšit čistou hodnotu aktiv.

Podobně jako Lorillard sledovala i CSX bedlivě cenu akcií při zpětných odkupech. Při ceně pod 20 USD za akcii v roce 2010 firma skoupila akcie v hodnotě 1,5 miliardy USD. U loňských rekordních maxim byl program omezen na 344 milionů USD. Pokud cena akcie klesne, nebo bude s ohledem na silné zisky relativně stagnovat, lze u míry zpětných odkupů CSX očekávat opětovný růst (firma na to má dostatek kapitálu).

Zdroj:
Wall Street Cheat sheet
Akciové tipy
Přestat sledovat
Zpětné odkupy akcií
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat