Elektřina proudí v žilách ČEZ. Čeká firmu pouštění žilou, nebo transfúze?

Obchodní ředitel ČEZ Alan Svoboda tvrdí, že cena elektřiny v roce 2014 určitě poroste. Je to jen výstřel do tmy, nebo realita? Elektřina - a tím i akcie ČEZ - jsou se vší pravděpodobností na cenovém dně. Otázka je, kdy a jak rychle se z něj odrazí.

Podle Alany Svobody je to jistá věc - tlak na další pokles cen elektřiny prý už naráží na své limity. **Vidí tak jako realistické zotavení alespoň jednoho ze tří faktorů, které určují ceny elektřiny, tedy ceny uhlí, ceny emisních povolenek a očekávání ohledně výstavby obnovitelných zdrojů. Jsou to vizionářská slova, nebo pouhé přání? Podívejme se na dva hlavní faktory - povolenky a uhlí - podrobněji.

Na růst ceny povolenek tlačí Evropa

Cena povolenek za sebou rozhodně nemá zářné období. Z maxima 29,69 EUR v červenci 2008 spadla až na 2,46 EUR v dubnu 2013. V současnosti stojí jedna povolenka na vypuštění jedné tuny oxidu uhličitého do ovzduší kolem 4,8 EUR.

Evropská unie se rozhodla trh s povolenkami oživit, protože absolutně neplní svou funkci. Právě cena povolenek přitom částečně tvoří cenu elektřiny na trhu, takže se i elektřině může blýskat na lepší časy. V úterý Evropský parlament schválil odložení přísunu 900 milionů povolenek ve snaze podpořit jejich cenu. Okamžitá reakce nebyla žádná. Celý proces bude ještě trvat, Evropská komise však bude jistě tlačit na to, aby změny proběhly co nejrychleji.

K omezení nabídky povolenek dojde od druhé poloviny roku 2014 do roku 2016. Odhaduje se, že by tak cena povolenek měla začít v příštím roce růst, protože bude reagovat na nižší nabídku, a to v řádu několika eur. Většina energetik je však na nejbližší roky cenově zajištěna, a tak to na ně přímý dopad mít nebude. Nicméně na ceny elektřiny by tento proces nakonec dopadnout měl. Díky chystaným změnám se totiž začne zlepšovat celkový sentiment v energetickém sektoru. ČEZ přitom patří k firmám, které jsou na ceny elektřiny nejcitlivější, a proto by povolenky měly vyslat akciím největší české energetiky pozitivní signál.

"Vidíme určitý racionální posun v evropských názorech na nutnost znovuoživení systému emisních povolenek a střídmější podpory obnovitelných zdrojů. To by dříve či později mělo ceny elektřiny posunout o něco výše," komentuje situaci kolem povolenek analytik z BH Securities Petr Hlinomaz, který zároveň naráží na další faktor, jenž může vyhnat cenu elektřiny výše - nižší podporu obnovitelných zdrojů. O té se však zatím v Německu, které je pro celý energetický trh klíčové, spíše jen mluví.

Skeptický je naopak Marek Hatlapatka ze společnosti Cyrrus. Ten očekává cenu povolenek v příštím roce mezi 4 a 6 EUR.

Uhlí může překvapit

Tím hlavním, co určuje další vývoj cen elektřiny, je cena uhlí. Ani uhlí na burze v Lipsku nijak neexceluje, i když v posledních týdnech mírně zdražilo.

I v tomto případě by se ale situace mohla začít zlepšovat. "Kontrakty na budoucí dodávky uhlí na lipské burze se z pohledu času obchodují tím dráže, čím jde o vzdálenější horizont, což indikuje, že ceny uhlí dosáhly svého dna. A mohou být i indikací pro ceny elektřiny," říká Hlinomaz. Zatímco Hatlapatka očekává, že ceny energetického uhlí zůstanou v příštím roce v pásmu 80 až 90 EUR/t, některé další odhady jsou optimističtější.

Důvodem by měla být vyšší poptávka z Asie. Čínská ekonomika by nemusela zpomalovat tak rychle, jak někteří ekonomové varují. Podle analytické společnosti Wood Mackenzie překoná uhlí ropu jako hlavní zdroj energie ve světě do roku 2020. Podle firmy budou Čína a Indie prostě potřebovat levnější zdroj energie, než je ropa, a tak výrazně zvýší poptávku. Wood Mackenzie očekává, že celosvětová spotřeba uhlí vzroste díky těmto dvou zemím za 7 let o čtvrtinu. To by v budoucnu mělo růst cen uhlí podpořit, takže ty mohou překvapit růstem již v příštím roce a stát se druhým faktorem, který ceny elektřiny zvedne.

Elektřina bude ČEZ pomáhat

Co z toho plyne? Elektřina by v roce 2014 rozhodně neměla akciím ČEZ škodit. Analytici se shodují, že její cena dosáhla dna a minimálně bude stagnovat, nebo ze svých minim mírně poroste. "Ceny elektřiny na rok 2015 a 2016 jsou na lipské burze postupně mírně níže než pro rok 2014 a 2015, na rozdíl od cen uhlí. Tedy zatím žádné velké známky obratu směrem vzhůru nevidíme. Rozdíly jsou ale velmi malé, takže spíše lze na základě této indikace očekávat stagnaci než další pokles cen elektřiny, což zapadá do hypotézy dosažení dna v cenách elektřiny na trhu," říká Hlinomaz, který tak současně varuje před přílišným optimismem.

Celkově však situaci i s přihlédnutím k cenám, za které bude ČEZ prodávat elektřinu v příštím roce, hodnotí takto: "Realizační cena elektřiny na příští rok by se mohla pohybovat odhadem někde mezi 44 a 43 EUR za MWh, což je sice pokles proti letošku, ale relativně slušně nad aktuálními cenami na trhu. Snížení poplatku za distribuci, a tím snížení konečné ceny pro zákazníky, by mohlo podpořit spotřebu a objemy dodané elektřiny. Celkově by tedy ČEZ neměl ukázat horší výsledek v roce 2014, než bude ten letošní, který bude zasažený jednorázovými položkami."

Jinými slovy, elektřina již nebude pouštět ČEZ žilou, firma spíše dostane menší elektrickou transfúzi.

Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat