Elizabeth Warrenová jako strašák pro akciové investory? Ne větší než Trump nebo Obama

Když se do investování začne míchat politika, nevěstí to nic dobrého. Platilo to v minulosti a platí to i dnes, kdy se s blížícími se prezidentskými volbami v USA začínají množit rady odborníků ohledně investování v případě výhry toho kterého kandidáta.

Řečí o tom, který kandidát na prezidenta by mohl být pro trhy dobrou, či naopak špatnou variantou, podpořené "fundovanými analýzami", bude s blížícím se termínem voleb v USA přibývat. Investoři by je ale měli ignorovat, což dokazuje i nedávná historie.

Někteří známí investoři se již vyjádřili v tom smyslu, že Elizabeth Warrenová a její plánovaná opatření by měly na trhy špatný vliv. Známý správce hedgeových fondů Paul Tudor Jones například po jejím zvolení očekává propad cen akcií o 25 %. Leon Cooperman pak s nadsázkou řekl, že po jejím případném zvolení zůstanou burzy zavřené.

Obavy panují zejména ohledně toho, že by po nástupu Warrenové trpěly velké technologické firmy, došlo by k oddělení komerčního a investičního bankovnictví, k zákazu frakování a obnově systému zdravotní péče pro všechny. Podle časopisu Economist její nástup do funkce negativně pocítí polovina veřejně obchodovaných firem a společností vlastněných prostřednictvím private equity. Velkým strašákem je i její plán extra zdanění všech, jejichž majetek přesahuje miliardu dolarů.

Podobné obavy ale nejsou žádnou novinkou. Například po zvolení Donalda Trumpa klesly futures na index Dow přes noc o 4 %. Nejčastěji se mýlící nobelista Paul Krugman pak na druhý den hovořil o tom, že pokud investoři čekají, že se trhy vzpamatují, mají na to zapomenout. "Tato katastrofa má pro Ameriku a svět tak velký význam v tolika ohledech, že ekonomické důsledky jsou to nejmenší, čeho se nyní obávám," uvedl tehdy pro New York Times.

"V případě, že Donald vyhraje, nepochybuji o tom, že trhy spadnou. Pokud budou mít průzkumy pravdu a existuje šance, že by mohl vyhrát, budu řešit zajištění všech svých akciových pozic," řekl tehdy před volbami majitel basketbalového klubu Dallas Mavericks a investor Mark Cuban. Index Dow se ale z pádu vzpamatoval hned na druhý den a od zvolení Donalda Trumpa prezidentem přidal index S&P 500 přes 50 %.

Index S&P 500 rok po zvolení Donalda Trumpa

Podobně vypadaly předpovědi před zvolením Baracka Obamy. A dokonce i po jeho zvolení, kdy jej 6. března 2009 v článku Obamův radikalismus zabíjí Dow kritizoval Michael Boskin, profesor ekonomie na Hoover Institution při Stanfordově univerzitě. "Je těžké nevnímat pokračující výprodej na Wall Street a s ním rostoucí strach na Main Street. Aspoň částečně to pramení z poznání, že opatření nového prezidenta jsou navržena tak, aby radikálně změnila tržní ekonomiku USA, nejen zmírnila recesi a finanční krizi," napsal.

Také Bloomberg vinil Obamu z pokračujícího medvědího trendu na akciovém trhu. "Prezident Obama nyní oficiálně šéfuje medvědímu trhu. Index Dow klesl po inauguraci o 20 %, což byl nejrychlejší pokles po zvolení nového prezidenta za minimálně 90 let," psala tehdy agentura. Prakticky další obchodní den došlo na trzích k obratu a startu dlouhého růstu cen akcií.

Index S&P 500 rok po prvním zvolení Baracka Obamy

Lze říci, že jak Obama nemohl za pokles cen v době po svém zvolení, nemohl ani za jejich následný prudký odraz ode dna. Obdobné je to s Donaldem Trumpem, jakkoli ten se za nové rekordy na Wall Street rád pochválí.

Investoři rádi kombinují politiku s děním na trzích, protože to zkrátka působí důvěryhodně a do jisté míry logicky. Výnosy na trzích jsou často tak náhodné, že investoři potřebují nějaké vysvětlení. Ve skutečnosti mají ale politika a trhy společného méně než společnost WeWork a vzorný primární úpis akcií na burze.

Trhy jsou výrazně ovlivňovány emocemi, přičemž analýzy dopadů politiky na ceny aktiv situaci jen zhoršují. V případě politiky a hospodářských výsledků firem (i celé ekonomiky) se často zaměňují příčina a důsledek. Politici čerpají až příliš kladných bodů z dobře fungujících trhů i těch záporných, když trhy klesají. Není navíc od věci si uvědomit, že sliby a plány kandidátů a reálná politika zvolených politiků jsou dvě různé věci. A to dále snižuje pravděpodobnost úspěchu predikcí dopadů voleb na trhy, včetně těch amerických prezidentských.

Zdroj:
A Wealth of Common Sense
Politika
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat