Epidemie omikronu a Powell blíže jestřábům? Nákupní příležitost jako hrom!

Na Santa Claus rally letos zapomeňte, čeká nás spíše (před)vánoční výprodej. Ale neklesejme na mysli, otevírá se totiž fantastická nákupní příležitost, říká Luke Lango z analyticko-poradenské společnosti Innovation Investor.

Nejprve ty pro akcie nepříznivé zprávy. Varianta koronaviru s označením omikron znamená pro trhy novou nejistotu – jak nakažlivá bude, jak na ni (ne)budou fungovat stávající vakcíny proti covidu-19, jak rychle se podaří vyvinout nové, jak bude virus dále mutovat, jaká opatření si touto variantou viru okořeněná epidemie vyžádá a tak dále. Řada zemí reaguje rychle, omezuje se cestování, zejména v Evropě již dříve v rámci další vlny šíření nákazy začaly opět uzavírky ekonomiky různé intenzity.

Vedle toho si svět zvyká na výrazně vyšší inflaci. Stále se najdou zastánci obou hlavních způsobů uvažování o rychlém růstu cen v ekonomice – část tvrdí, že jde o dočasný a relativně krátkodobý jev, jiná skupina počítá s možná i podstatně delším obdobím vysoké inflace, jež nás má čekat. Nepříznivou zprávou posledních dnů je to, že z prvního tábora do toho druhého nakročil šéf americké centrální banky Jerome Powell, ještě v říjnu pilíř té části trhu, jež věří v dočasnost rychlého růstu spotřebitelských (i výrobních) cen.

Před pár týdny Fed vyhlásil, že bude omezovat program odkupu aktiv o 15 miliard USD za měsíc, což při jednoduchém výpočtu znamenalo, že kvantitativní uvolňování skončí v červnu 2022. Na konci listopadu ale Powell v americkém Senátu připustil, že již v prosinci budou guvernéři Fedu dost možná jednat o zrychlení ústupu od dodávek likvidity na trhy. A s tím se pojí i rostoucí pravděpodobnost dřívějšího zvyšování sazeb v USA.

Trhy na to reagují podrážděně. Co na tom, že Powell hovořil o zmíněné možnosti v souvislosti s tím, že "ekonomika je silná". To se možná vrátí do hry v době, kdy budou investoři hledat důvody pro opětovný růst cen akcií. Teď ale panuje nervozita, stačí se podívat na vývoj indexu volatility amerických akcií VIX.

VIX

Luke Lango ale věří, že se ve světle uvedeného před investory otevírá skvělá nákupní příležitost. "Trh se obává, že Fed se změnami politiky přijde pozdě. Ano, ekonomika je silná a inflace vysoká. Ale pozor, třeba spotřebitelská důvěra padá, omikron ekonomické aktivitě nepřidá a množí se firmy, jejichž manažeři mluví o postupném uvolňování napjatých článků v dodavatelských řetězcích. Ekonomika by tedy měla zpomalit, ale zároveň by se měla také upustit pára z pomyslného inflačního pístu," míní.

Když přitom ještě předtím stihne Fed rychleji utahovat měnovou politiku, v roce 2022 bude ekonomika USA zasažena vlastně hned dvakrát. "Zpomalení zisků firem může vést až k jejich poklesu, vyšší výnosy povedou k nižšímu ocenění akcií. Nižší zisky a ocenění pak neznamená nic jiného než nižší ceny akcií," říká Lango.

Zatím stále nic růžového, že? "Ale pozor, Powellovy výroky jsou zatím stále jen výroky. V čele Fedu působil zatím velice holubičím dojmem, a navíc vždy v první řadě vycházel z dat. A proto věřím, že při zhoršování dat zůstane v případě Powella u výroků a podpůrná politika centrální banky bude (oproti aktuálním výhledům trhu) pokračovat," věří Lango.

Podle něj se tak může velice dobře stát, že inflace v USA v prvním pololetí začne klesat do blízkosti cíle centrální banky (2 %). Program odkupu aktiv bude mezitím u konce, nicméně v situaci nižší inflace a zpomalení ekonomiky se Fed neodhodlá zvyšovat sazby. Ty tak po celý rok zůstanou na minimu. A s nimi se výrazněji výše nevydají ani výnosy dluhopisů.

Fed - základní úroková sazba
Zvyšování sazeb Fedu v roce 2022 nemusí být tak jasná věc

"V takovém prostředí věříme ve skvělou výkonnost dlouhodobě růstových společností. A proto považuji prosinec 2022 za vynikající šanci nakoupit, třeba i se zajímavou slevou, jejich akcie. A i kdyby se mnou nastíněný scénář nenaplnil, zůstávají tu trendy, které podle mě budou dlouhodobě vydělávat investorům více než průměr. Bez ohledu na epidemii a politiku Fedu bude pokračovat nástup elektromobility a samořízených vozů, čistší energetiky, vesmírné turistiky a další komercializace zemské oběžné dráhy, internetového metavesmíru a také blockchainu jako základu pro nová pravidla hry v globálních financích," uzavírá Luke Lango ze společnosti Innovation Investor.

Video thumbnail play-btn
29. 11. 2021 9:30
Petr Novotný (Investiční web): Další vlna pandemie může zpomalit zpřísňování měnové politiky v USA, ale i být záminkou pro další lockdowny

Pondělní stream si tentokrát vezme na starost šéfredaktor Investičního webu Petr Novotný. Věnovat se bude koronavirové...

Zdroj:
Innovation Investor
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
18. 1. 2022 10:28
Martin Jahn (Škoda Auto): Rok nebo dva vyšší inflace zvládneme, ekonomika jen dohání inflačně chudou…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
17. 1. 2022 12:00
Investorský magazín: Štěpán Pírko (Bohemian Empire), Steen Jakobsen (Saxo Bank) a jejich výhledy na…
Akciové tipy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat
17. 1. 2022 9:30
Pavel Hadroušek (Fio banka): Dlouhodobé cykly naznačují, že je akciový trh v "časovém okně" pro…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
17. 1. 2022 6:26
Tětek (SatoshiLabs) & Vejmola (Bitcoinovej Kanál): Co je potřeba vědět o bitcoinu a spol. na prahu…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat