Erste zvyšuje cílovou cenu akcií Avastu. Bezpečnost (nejen) počítačů není pouze o antiviru

Erste Group Bank v aktuálním ocenění akcií společnosti Avast ponechala doporučení na stupni "akumulovat" s 12měsíční cílovou cenou 126,2 Kč za akcii (dosavadní doporučení bylo na stejném stupni, ale s cílovou cenou jen 97,2 Kč). Doporučení shrnuje analytik Petr Bártek z České spořitelny.

Cílovou cenu vytáhly výše lepší střednědobé odhady v rámci výkazu zisků a ztrát (P&L), posunutí prognózovaného období, silné marže a generované cash flow. Nejvyšší marže v rámci odvětví PC security a solidní výnos volného cash flow (FCF) okolo 8 % by měly být v současném nejistém prostředí pro investory atraktivní.

Velká uživatelská základna

Erste stále vnímá velkou uživatelskou základnu Avastu jako hlavní dlouhodobý prorůstový faktor. Jde o vynikající platformu pro křížový prodej doplňujících bezpečnostních produktů, jako jsou VPN, cleanup, antitrack, rodičovská kontrola a další. Ty jsou zatím ve srovnání s antivirovou ochranou výrazně méně rozšířené.

Lokalizace produktů pak přispívá k expanzi na nových trzích. Podle Erste je Avast schopen zvyšovat tržby v následujících několika letech tempem vyšších jednotek procent (bez vlivu změn kurzů měn).

Odhady zisku pro rok 2019 se v podstatě nezměnily, a to hlavně kvůli negativnímu dopadu posilování dolaru (odhady bez vlivu kurzů měn byly zvýšeny na základě dobrých výsledků za první pololetí). Avast pokračuje díky křížovému prodeji v konverzi své základny 435 milionů uživatelů na platící klienty (+3,6 % v 1H2019) a v růstu tržeb na zákazníka (ARPC +4,6 %).

Výsledkové ohlédnutí

Nedávný odchod finančního investora z firmy vedl ke zvýšení podílu akcií volně obchodovaných na burze (bez vlivu na cenu akcií). Mezi rizika pro titul patří mimo jiné zpomalení globální ekonomiky nebo potenciální přetrvávající slabost v segmentu mobilních operátorů.

V rámci solidní výsledkové zprávy za první pololetí Avast reportoval meziroční 6,5% růst upraveného zisku EBITDA (3 % nad odhady). Zisk EBITDA byl tažen 5,8% růstem tržeb (i přes nepříznivý vliv vývoje kurzu dolaru). Tržby bez vlivu změn kurzů měn vzrostly o 9,2 %. Fakturace v segmentu domácích počítačů narostly o 14,3 % (bez vlivu FX) díky silnému křížovému prodeji VPN, antitrack a cleanup a díky růstu počtu zákazníků. Avast předpokládá za celý rok růst tržeb v tomto segmentu lehce nad 10 % oproti dřívějším vyšším jednotkám procent.

Vyšší cílová cena pro akcie Avastu: Titul je atraktivní díky novým obchodním příležitostem, zní z Komerční banky
Zvyšujeme cílovou cenu akcií Avastu na 466 GBp a upravujeme investiční doporučení na stupni "koupit", píše analytik Jiří Kostka z Komerční banky. Proč věří akciím výrobce antivirového softwaru?

Segment produktů pro mobilní telefony se stále vyrovnává se zrušením spolupráce s americkou společností Sprint před dvěma lety, fakturace v tomto oddíle i proto klesly o 7,6 % (bez vlivu FX), částečně to ale bylo kompenzováno silným přímým koncovým prodejem.

Změny v odhadech

Růst upravených tržeb očekává Erste v letech 2019-2021 mezi 7-9 % ročně (očištěné o FX a ukončený byznys) díky pokračující přeměně uživatelské základny na platící zákazníky a rostoucímu křížovému prodeji. Konkrétně pro letošní rok Erste odhaduje růst o 9,3 %, poté o 7,1 % v letech 2019-2023.

Avast má nízké provozní náklady a vyšší EBITDA marži než konkurence. Čistý dluh je na pohodlné úrovni 2,5násobku EBITDA, Erste navíc očekává jeho snížení na 1,8násobek ke konci letošního roku. Odhady reflektují i prodej 35% podílu ve firmě Jumpshot za 61 milionů USD a výnosy z prodeje Managed Workplace. Nulového zadlužení by mohlo být dosaženo v roce 2022, a to při postupném zvyšování dividendového výnosu z letošních 2,9 % na 4 % (podle oficiální dividendové politiky firmy).

Erste významně zvýšila odhad volných peněžních toků z důvodů přepracovaných bilančních odhadů díky dobrým hospodářským výsledkům za 1H2019.

Za nejbližší konkurenty Avastu Erste považuje Symantec a Trend Micro, které se ale obě zaměřují spíše na korporátní segment.

Avast se i po nárůstu ceny akcií po oznámení čísel za první pololetí obchoduje s průměrným 8,4% FCF výnosem pro roky 2019-2021. To je při výrazně vyšších maržích vyšší výnos, než nabízí srovnatelné společnosti.

Zdroj:
Erste Group Bank
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Investiční doporučení
Přestat sledovat
Cílové ceny
Přestat sledovat
Petr Bártek
Přestat sledovat
Analytici ČS
Přestat sledovat
Počítače
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat