Facebook: (Ne)koupit?

Největší světová sociální síť Facebook čeká v pátek premiéra na burze. S ohromujícím množstvím aktivních uživatelů (před 900 milionů), kteří navštíví jeho stránky alespoň jednou měsíčně, má téměř třikrát více uživatelů než druhá nejpoužívanější platforma Twitter.

Převážná část uživatelů se připojuje z USA nebo Evropy, přičemž z těchto dvou regionů pochází i největší část tržeb. Příjmy se skládají ze dvou hlavních segmentů, a to z reklamy (zhruba 80 % tržeb) a podílů z placených služeb třetím subjektům (prodej virtuálního zboží, například online hry). Druhý segment roste daleko dynamičtěji a oproti příjmům z reklamy nabízí větší potenciál.

Ocenění? Příšerné!

O první veřejně obchodovatelné akcie je enormní zájem, což Facebook přimělo posunout upisovací rozmezí z původních 28 až 35 USD na 34 až 38 USD (během čtvrtka se objevily dokonce informace o 40 USD – pozn. red.). Počítejme však s cenou 34 USD za akcii. Je při ní vhodné tyto akcie koupit?

Ukazatel P/E (ceny k zisku na akcii) pro příští rok se pohybuje okolo 47, což je téměř trojnásobná hodnota oproti hlavním konkurentům zabývajícím se online reklamou (Google nebo Microsoft). Podobně nelichotivě vyznívá také ukazatel EV/EBITDA (hodnota společnosti/zisk před odpisy, úroky a daněmi) pro letošní rok, jenž dosahuje také téměř trojnásobku.

Ocenění akcií Facebooku na základě tržeb:

Marka Zuckerberga IPO Facebooku zajímá. Ale jenom trochu...
Přijel na setkání s investory - bezva. V mikině s kapucí - důvod pro pár jízlivých poznámek na CNBC i jinde. V dopisu potenciálním akcionářům se ale vyjádřil jasně: Moc mě nezajímáte.

Na akciových trzích se ještě neobchoduje mnoho společností s podobným zaměřením, jaké má Facebook. Většina z nich donedávna vykazovala ztráty, a jsou tedy nevhodné pro srovnání. Při pohledu na vývoj tržeb Facebooku je patrné, že dochází ke zpomalování růstu. Saturace v USA a Evropě je již dosti vysoká a poskytuje malý prostor k získání nových uživatelů.

Hurá do Asie?

Příležitosti se stále nacházejí v rozvíjejících se zemích, jako jsou asijské. Zde však hrozí vyšší regulatorní rizika a zisk na jednoho uživatele z reklamy v těchto zemích oproti vyspělým trhům je mnohonásobně nižší. Pro udržení alespoň současného tempa růstu tržeb budou nutné vysoké investice do vývoje, čímž bude docházet ke snižování ziskových marží. Pozitivem pro Facebook je veliký kmen uživatelů a široké spektrum příležitostí k jeho zpeněžení.

Facebook je celosvětovým fenoménem, který přitahuje pozornost nejen uživatelů, ale v současné době také investorů. Jeho možnosti ve zvyšování zisků jsou velké, což se odráží v hodnotových ukazatelích, při kterých proběhne první uvedení akcií na burzu. I nejnižší možná cena úpisu 34 USD za akcii se však jeví jako vysoká. Pro její opodstatnění by Facebook musel v příštích letech dosahovat obdobné dynamiky růstu jako v minulosti.

Tyhle akcie si kupte místo Facebooku!
Investoři se těší na Facebook, ukázala to přeupsaná nabídka v IPO. Co mají dělat ti, na které se v úpisu nedostalo? Mají jít do rizika a nakoupit akcie Facebooku během prvního dne obchodování? Tržby Facebooku mezikvartálně klesají a náklady rostou kvůli tomu, jak firma expanduje: zvyšuje počet datových center a zaměstnanců. Ze vstupu firmy na burzu lze ovšem benefitovat i s dalšími veřejně obchodovanými tituly. Kterými?


Poznámka redakce: A co si o budoucnosti Facebooku myslí Američané? Průzkum AP/CNBC ukazuje, že téměř polovina lidí předpokládá, že novinky vytlačí Facebook z jeho dominantní pozice.

Zdroj:
Conseq
Světové akcie
Přestat sledovat
Facebook
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
6. 3. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat