Facebook za 25 USD? Výhodná koupě vypadá jinak!

Nedávno se mě někdo ptal, co si myslím o situaci kolem Facebooku po propadu ceny jeho akcií od květnového IPO. Musím říct, že už v únoru jsem psal o rozumné ceně 25 dolarů za akcii Facebooku. A právě na tuto hodnotu nakonec akcie klesly.

Ale ani teď bych se do nákupu akcií Facebooku nehrnul, a to z mnoha důvodů. Zaprvé, analytici teď upravují své předpovědi o ziscích Facebooku směrem dolů. Shodují se na tom, že za celý rok 2012 klesne zisk na akcii (EPS) o 11 %. Což zatím pokles ceny akcií Facebooku neodráží.

Zadruhé, kroky Facebooku se teď nedají dost dobře předpovědět a vypadají spíše jako zoufalé pokusy, například jeho snaha zpřístupnit služby dětem mladším 13 let. Přál bych si, abych měl přesnější informace o tom, co se právě teď s Facebookem děje. Doufám, že se toho dočkáme 23. července při představení výsledků za druhý kvartál.

Situace po IPO

Všichni se shodneme na jedné věci - celé IPO byl debakl! Graf vývoje ceny akcií Facebooku po vstupu na burzu je jedna velká katastrofa.

Doufejme, že investoři nakupující za 45dolarové maximum prvního dne už akcie Facebooku prodali, nebo mají opravdu velkou trpělivost. Předpokládám totiž, že to ještě chvíli potrvá, než se znova dostaneme na 45 dolarů za akcii. Akcie už od svého uvedení a otevírací hodnoty 38 dolarů ztratila celkem 30 %.

Podvod, insider trading, fiasko? Facebook plní média jinak, než by chtěl
Nutno dodat, že za to z velké části může hlavní správce úpisu jeho akcií, banka Morgan Stanley. Ta totiž během úpisu navyšovala upisovací cenu, ačkoli již (zřejmě od zdroje přímo z Facebooku) věděla, že se jeho hospodaření bude vyvíjet hůře, než se předpokládalo. Informace o tom banka poskytla jen některým klientům, kteří tak získali výhodu oproti zbytku trhu. Komise pro cenné papíry i regulátor burz situaci vyšetřují, objevují se první žaloby.

Co říkají analytici

Když akcie klesla o 30 %, existuje šance vydělat?

Nejprve se zaměřme na to, jak se vyvíjel konsensus analytiků. Pokračuje pokles jak v tržbách, tak čistém zisku pro rok 2012. O situaci se tak nedá mluvit jako o statu quo v porovnání s dobou před úpisem. Na obchodní záměr se teď jen nahlíží z méně optimistického úhlu: analytici prostě nevěří Facebooku tak jako dříve.

Management firmy už nevydává tak povzbudivá prohlášení. A nejde jen o rok 2012, ale i o odhady na roky 2013 a 2014. Ovšem ani když předpokládaný zisk na akcii klesl o 11 %, akcie Facebooku, jejichž cena spadla z 38 dolarů na 25 dolarů, nejsou zrovna výhodnou koupí.

Odhadovaný EPS má v roce 2012 klesnout dramatičtěji než o rok později, a tudíž EPS v roce 2013 oproti 2012 vzroste. Podle mě ale hrozí, že se budou odhady zisku Facebooku stále snižovat, až se analytici ponoří do výsledkovky firmy za další kvartál.

Co mají společného Facebook a Bernard Madoff?
Podle investiční bloggera a stále aktivního investora Barryho Ritholtze je to chamtivost, která je společná managementu Facebooku v souvislosti s primární emisí akcií (IPO) firmy a světoznámému podvodníkovi Bernardu Madoffovi. V rozhovoru pro Wall Street Journal dále uvedl, že si za debakl s IPO může Facebook úplně sám.

Proč jsem skeptický ohledně akcie Facebooku za 25 dolarů?

Vývoj v celém IPO mě znejistil. A když se cítím nejistý, existují dva scénáře, jak se s tím vyrovnat: buď cena klesne ještě níže, nebo se naplní předpověď, která vše urovná a překoná i předchozí odhady.

Stále čekám na nějaká čísla o rostoucím počtu uživatelů Facebooku, ta současná však nevypadají příliš dobře. Proto si nejsem jistý, zda jsou tato čísla správná, i když pochází přímo od samotného Facebooku. Do té doby, než firma poskytne další informace, nebudu se do všech těch čísel kolem Facebooku vůbec pouštět.

Největší příležitost Facebooku
Facebook zahájil roadshow před vstupem na burzu, akcie se upisují mezi 28 do 35 USD za kus. 18. května by firma měla vstoupit na burzu. Podle mnohých událost roku, jiní varují před malou ziskovostí firmy. S Facebookem si máte koupit budoucnost, tvrdí samotná společnost i optimističtěji naladění manažeři. Asi největší příležitost je v dosud stále malém podílu reklamy na internetu, jak ukazuje i graf z dílny samotného Facebooku.

Větší zmatek panuje také kolem toho, jak se vede zdroji příjmů z mobilní reklamy. To však také v krátkodobém horizontu obchodnímu záměru firmy moc nepřidá. A ani oznámení o tom, že Facebook zvažuje zpřístupnit svou síť dětem mladším 13 let, mé nervy zrovna neuklidnilo. Spíše to poukazuje na to, že Facebook má problém přilákat nové uživatele běžnou cestou a snaží se to nějak napravit.

Zdroj:
Saxo Bank
Světové akcie
Přestat sledovat
Facebook
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat