Firmy se bojí ekonomického vývoje, na burzy se nehrnou. Manchester slevil a chce do New Yorku

Firmy ve druhém kvartálu odložily nebo zrušily plánované primární emise akcií (IPO) za více než 8 miliard eur. Důvodem byly rostoucí obavy z vývoje globální ekonomiky, zejména Číny, a také pokračující dluhová krize eurozóny. Nervozita na kapitálových trzích způsobila jejich největší rozkolísanost od listopadu 2011. Důsledkem byl dramatický propad počtu nových IPO ve druhém čtvrtletí po celkem nadějném prvním kvartálu.

Slabá Evropa

Ve druhém čtvrtletí 2012 na evropských burzách proběhlo 47 primárních emisí v hodnotě pouhých 721 milionů eur. Proti stejnému období předchozího roku, kdy proběhlo 134 IPO za 18,4 miliardy eur, to představuje propad v počtu o 65 % a v hodnotě o 96 %.

"Slabý trh IPO odráží nejen náročné podmínky na trhu, ale i počet společností, které odkládají své plány vstupu na burzu o 6 až 12 měsíců. Připomíná mi to složitou situaci, která na trhu panovala v druhém pololetí loňského roku. Letošní druhý půlrok bude zřejmě vypadat obdobně, dokud se neobnoví důvěra investorů a nezlepší nálada na trhu," říká Petr Podlipný, odborník na kapitálové trhy ze společnosti PwC Česká republika.

Největší evropskou primární emisí bylo ve druhém čtvrtletí IPO italského výrobce kašmírových svetrů Brunello Cucinelli na Borsa Italiana v hodnotě pouhých 158 milionů eur. Následoval poskytovatel zdravotní péče NMC Healthcare s IPO na londýnském trhu (142 milionů eur).

Asie zpomaluje

I na trhy v Asii, zejména v Hongkongu, dolehla vlna několika velkých IPO, které byly odloženy (Graff Diamonds, China Nonferrous Metal Mining a China Yongda Automobile Services). V Číně se první polovině roku 2012 uskutečnilo celkem 117 IPO v hodnotě 10,5 miliardy eur, což představuje pokles o 49 % v počtu a 74 % v hodnotě oproti stejnému období loňského roku. Pokud jde o zbytek Asie, burza v Malajsii si v červnu připsala druhé největší letošní IPO na světě (po Facebooku). Postaral se o něj producent palmového oleje Felda. Úpis vynesl 2,4 miliardy eur.

Finanční magnet současného světa: Singapur
Kdo je na světě nejkrásnější? Ne, nebudeme se zabývat další castingovou show, která vyplňuje hlavní vysílací časy televizních stanic. Jde nám o nejlepší finanční centrum světa. Podle PricewaterhouseCoopers je v současnosti stále ještě nejoblíbenějším místem Švýcarsko, které následuje finanční centrum Londýn. Ale již v příštím roce je pravděpodobné, že se na nejvyšší místo žebříčku dostane asijský Singapur.

Trhy IPO v USA zaznamenaly ve druhém čtvrtletí silný nástup, který díky aktivitě v prvních dvou měsících přinesl 27 primárních emisí. V květnu aktivita kvůli domácím i globálním makroekonomickým problémům opadla. Celkový výtěžek amerických IPO za druhý kvartál činil 16,5 miliardy dolarů. To je o 66 % více než ve srovnatelném období v roce 2011 a jedná se o třetí nejaktivnější čtvrtletní od roku 2007. Letošnímu výsledku však výrazně pomohlo 12,5 miliardy eur z primární emise Facebooku.

Podvod, insider trading, fiasko? Facebook plní média jinak, než by chtěl
Nutno dodat, že za to z velké části může hlavní správce úpisu jeho akcií, banka Morgan Stanley. Ta totiž během úpisu navyšovala upisovací cenu, ačkoli již (zřejmě od zdroje přímo z Facebooku) věděla, že se jeho hospodaření bude vyvíjet hůře, než se předpokládalo. Informace o tom banka poskytla jen některým klientům, kteří tak získali výhodu oproti zbytku trhu. Komise pro cenné papíry i regulátor burz situaci vyšetřují, objevují se první žaloby.

Slabý výhled

"Emitenti budou potřebovat pevné nervy, aby zůstali realističtí při ocenění svých emisí a zároveň připraveni na chvíli, kdy se situace globální ekonomiky zlepší. Po zbytek roku však nebude snadné najít impuls, který by mohl přispět k většímu oživení dříve než koncem roku. Letní měsíce bývají tradičně slabé, a letos ještě více, neboť ve finančním centru Londýna lze očekávat útlum kvůli olympiádě," dodává Petr Podlipný.

Anglický fotbalový klub Manchester United během týdne požádal o vstup na newyorskou burzu NYSE. Předložil povinnou dokumentaci a chce získat až 100 milionů dolarů. Dříve se považovala za cíl jeho výrazně smělejších burzovních plánů (až 1 miliardy dolarů) Asie, horší podmínky na trzích ovšem přivály IPO na stabilní a zavedený americký trh. Upisovateli mají být Jefferies, Credit Suisse, JPMorgan, Bank of America Merrill Lynch a Deutsche Bank Securities.

Zdroj:
PricewaterhouseCoopers
Světové akcie
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ivana Birtová, Realitní Shaker)
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat