Hledáte zajímavé investice v prostředí drahých amerických akcií a minimálních výnosů dluhopisů? Zamyslete se nad těmito třemi možnostmi

Kontrariánské investování
Obrázek: stocks-for-beginners.com

Říkáte si, že je po růstu cen finančních aktiv všechno drahé? Akciové indexy na historických maximech, tři čtvrtiny všech světových dluhopisů s výnosy pod jedno procento ročně a tak dále? Částečně s tím lze souhlasit, i tak ale pro letošek vidíme na trhu investiční příležitosti, které stojí za pozornost. Jaké?

Středoevropské akcie

Akcie v zemích střední a východní Evropy (zejména v ČR a Slovinsku, částečně v Polsku) považujeme za nejatraktivnější sázku v rámci globálního akciového trhu. Zájem o akcie z našeho regionu probíhá ve vlnách – vždy jsou pár let populární, ale pak mnoho let nikoli. Myslíme si, že by se po mnoha letech nízké popularity mohla situace obrátit. Na finančním trhu je enormní množství nových peněz vydaných centrálními bankami na pomoc ekonomice, které budou hledat efektivní umístění. Levné středoevropské akcie by mohly lákat.

Kdo nemá čas sledovat dění v rámci jednotlivých společností a vybírat si akcie sám, pro toho je vhodnou cestou využití podílového fondu, který akcie vybírá za něj. Jedním nákupem lze takto získat desítky různých akcií, což významně snižuje riziko špatného výběru. Na trhu je několik fondů zaměřených na středoevropské akcie, stačí si některý z nich vybrat, ať už podle nákladovosti, nebo toho, jak se mu dlouhodobě daří v porovnání s ostatními.

Vybrané firemní dluhopisy

Vesmír firemních dluhopisů je obrovský a v posledních letech roste i díky nízkým úrokovým sazbám. Ty umožňují financovat subjekty, kterým by dříve půjčil málokdo. Jak se v tom vyznat a nepřijít o peníze, když víme, že žádný úrok nenahradí jistinu?

Pokud si sami nechceme vytvářet rozsáhlou analýzu, je vhodné využít některého z investičních fondů zaměřených na korporátní dluhopisy. Pak je větší šance, že nesáhneme vedle, protože dluhopisy vybírá profesionální portfoliomanažer a jednou platbou v řádu stovek či tisícovek korun koupíme balík mnoha desítek dluhopisů. I kdyby některý z emitentů zkrachoval, naši investici to při takovém počtu významně neohrozí.

Korporátní dluhopisy jsou v současnosti jednou z mála tříd aktiv, u kterých je stále možné dosahovat slušných výnosů. Je však potřeba vybírat ještě pečlivěji než dříve, protože centrální banky svými operacemi "luxují" trh, takže na něm mnoho příležitostí nezbývá.

Investice do on-line společností (venture debt)

Vítězi loňského roku se staly firmy, které svůj byznys přesunuly na internet. Třeba takový rozvoz potravin s objednáním po internetu byl a je v době koronavirové s lidmi uvězněnými doma doslova zlatý důl. Ale nejde jen o uzavírky společnosti, přesun činností, které jsme dříve byli zvyklí provozovat off-line, na web je trend, který je v mnoha ohledech stále na začátku a skýtá obrovskou investiční příležitost.

Na trhu se již objevují fondy zaměřené na poskytování půjček firmám, které třeba ještě nejsou evropskou obdobou Netflixu nebo Airbnb, ale chtějí dále růst a potřebují k tomu nový kapitál (venture debt). V anglosaském světě jde o běžný způsob financování mladých (nejen) digitálních firem, u nás je zatím v plenkách. O to větší příležitost se zde nabízí. Podmínkou je většinou investice větší než milion korun, protože ji zpravidla nabízejí takzvané fondy kvalifikovaných investorů.

Video thumbnail play-btn
18. 3. 2021 13:10
Dva neokoukané akciové tipy z regionu CEE aneb Na zdraví a hodně peněz!

Jedna z dynamicky se rozvíjejících bank a menší vinařství. I tak mohou vypadat konkrétní akciové tipy z regionu střední...

Vína Purcari - ilustrační foto
22. 3. 2021 14:55
Vinařem snadno a rychle i na burze

Jste milovníky vína a obdivujete vinařské řemeslo? Málokdo si může dovolit koupit vlastní vinici a pustit se do...

Akcie ČR
Přestat sledovat
Emerging markets
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 10. 2021 21:00
Petr Novotný (Investiční web): Zůstávám věrný akciím, půdě a private equity. Věřím, že mé portfolio…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 17:00
Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
19. 10. 2021 6:40
Carl Icahn: Akciový trh jednou musí narazit do zdi postavené z nově vytvořených peněz
Americké akcie
Přestat sledovat
Carl Icahn
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
18. 10. 2021 12:00
Investorský magazín: Na pražské burze se schyluje k IPO společnosti FIXED.zone
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
FIXED.zone
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat