Ideální zajištění proti tržní katastrofě? Zdravotnické akcie. Tady je 5 nejbezpečnějších

Sektor zdravotní péče nabízí stabilitu a zároveň potenciál vysokých výnosů. Pokud vás znepokojují stále nadhodnocenější akciové trhy nebo jste dividendově orientovaní investoři, kteří dávají přednost jistotě a stabilním příjmům před rizikovými tržními skokany z řad small caps, je pro vás sektor zdravotnictví jako dělaný.

Stabilita akcií zdravotnických společností plyne z rozumných valuací pod průměrem trhu. Pro typickou akcii z S&P 500 se odhadované P/E na základě zisků v následujícím roce pohybuje kolem 16. Růstový potenciál vyplývá ze současných demografických trendů, kdy stárnoucí baby boomers poptávají více zdravotní péče a americký vládní program Obamacare vede k nárůstu počtu pojištěných Američanů.

Najdou se i rizikovější segmenty sektoru zdravotní péče, jako jsou třeba biotechnologie. Nicméně následující pětka akcií nabízí kombinaci přiměřeného rizika a potenciálu vysokých výnosů.

1. Teva Pharmaceutical Industries

Tuto značku nejspíše nebudou znát v každé domácnosti, jako je tomu u některých jiných farmaceutických blue chips. Není ani pro milovníky biotechnologií, kteří prahnou po vyvíjení nových převratných léků. Teva je vlastně vcelku nudnou firmou, konkrétně největším světovým výrobcem generických léčiv.

Teva se snaží vyrábět srovnatelné léky jako konkurence, ale za nižší ceny. Ziskové marže jsou slabší, firma ale vydělává díky výnosům z rozsahu, více než 20miliardové tržby jí plynou ze všech koutů světa. Žádný průlom od Tevy nečekejte, nesoustředí se na výzkum léčiv jako jiné firmy. Nicméně pro rizikově averzní investory má velké plus - na rozdíl od jiných farmaceutických akcií by se v případě Tevy nikdy neměla promítnout do marží expirace patentů.

2. Allergan

Tato firma nenabízí velkou dividendu, má ale zdravou rozvahu a potenciál k růstu. Společnost navíc svými výsledky za druhý kvartál smetla ze stolu odhady, což vedlo k vlně zvýšení doporučení od analytiků. Na rozdíl od ostatních rychle rostoucích akcií ze sektoru může nabídnout stabilní příjmy díky zavedeným lékům včetně známých botoxových injekcí.

Společnost je předmětem spekulací ohledně akvizice. Neusíná na vavřínech - omezuje náklady, aby zajistila pokračující silné zisky. Allergan může být atraktivní sázkou v případě akvizice, může se totiž najít firma, která za ni zaplatí vysokou prémii.

3. HCP

Jedním z oblíbených investičních témat ve zdravotnictví jsou současné demografické trendy generace baby boomers. Stárnoucí Američané budou přirozeně podporovat poptávku po léčivech a zdravotní péči. Díky silnému dividendovému výnosu a zdravé rozvaze je HCP tou pravou sázkou na tento demografický vývoj.

HCP je strukturována jako REIT (nemovitostní fond), zaměřuje se převážně na zdravotnické budovy. Analytik Dan Burrows nedávno poznamenal, že HCP má velmi nízkou betu, což znamená, že se její cena nepohybuje spolu s trhem a charakterizuje ji nízká volatilita, a to dokonce i tehdy, když S&P 500 zažívá velké výkyvy.

4. Johnson & Johnson

Johnson & Johnson je starým dobrým známým mezi defenzivními dividendovými tituly. Miláčkem dividendových investorů je proto, že s touto firmou nesázejí jen na zdravotní péči, ale také na spotřební nezbytné zboží (díky populárním značkám jako Band-Aid, Tylenol a Splenda).

Tyto dva segmenty jsou na trhu neprůstřelné a vlastnit lídra v obou sektorech zaručuje dobré zajištění portfolia v horších časech. Akcie je imunní vůči recesi, protože náklady na léky lidé ani v období slabší ekonomiky nesnižují. Spotřebitelské značky navíc přinášejí firmě stabilitu v dlouhodobém horizontu.

Mnozí investoři na tuto akcii zanevřeli poté, co měla společnost problémy v oblasti kontroly kvality a odvolala uvedení velkých produktů. Akcie se však ale od ledna 2013 vzchopila o 45 % a svým výkonem překonala index S&P 500. V tom navíc není započtena dividenda (výnos přes 2,5 %).

5. WellPoint

WellPoint je druhou největší americkou pojišťovnou. S jejími akciemi sice nezískáte nejatraktivnější dividendový výnos v sektoru, firma má ale jiné přednosti. Velkého úspěchu pojišťovna dosáhla díky Obamacare. Ke konci prvního čtvrtletí nalákala 400 tisíc nových pojištěnců. Celkově vzrostl počet pojištěných z Obamacare na téměř 770 tisíc, což dalece přesáhlo cíl 600 tisíc.

Akcie se obchodují na 12násobku budoucích zisků, což z WellPointu dělá přinejhorším férově oceněnou společnost s potenciálem dlouhodobého růstu, pokud bude pozitivní momentum pokračovat.

Zdroj:
InvestorPlace.com
Farmacie
Přestat sledovat
Defenzivní investování
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat