Insideři v trendy firmách let 2020-2021: Akcie prodány (právě) včas

Wall Street
Obrázek: Thinkstock

Ke konci roku 2021 na americkém akciovém trhu ještě pokračovala všeobecně dobrá nálada. Byť některé technologické tituly již měly tou dobou svůj cenový vrchol za sebou, jen málokdo vnímal varování, které přicházelo od manažerů samotných společností. Ti přitom prodávali akcie svých firem ve velkém, a to za mnohdy pohádkově vysoké ceny. Komu asi, že?

Nakupovat či prodávat striktně podle toho, jak obchodují firemní insideři, je samozřejmě nanejvýše ošidné. Takový manažer velké veřejně obchodované firmy může mít sto plus jeden důvod k prodeji akcií. Pokud se ale takových prodejců, a navíc celkem nahuštěných ve v té době vysoce módních odvětvích trhu, najde hodně najednou, jako jistý signál to vnímat lze. Ano, po bitvě je každý generálem, hedgeový manažer a blogger Jesse Felder nicméně o tomto fenoménu psal již loni v prosinci, tedy právě v klíčové době, kdy zmíněný signál pozoroval.

(Ponechme stranou, že Felder za uplynulou dekádu varoval před osmi ze dvou medvědích trendů, a že tedy naplnění jeho prosincového varování nemusí být nic více než jen klasické "varoval před propadem tak dlouho, až se dočkal, a kdo podle jeho varování obchodoval, minul na burze růst o 250 %").

Podívejme se na tři první společnosti ze seznamu ve výše uvedeném tweetu. Za poslední dva roky prodali insideři ze společnosti Peloton přes šest milionů akcií firmy za více než 700 milionů USD. Bývalý ředitel firmy vyrábějící vybavení na cvičení John Foley prodal milion akcií za ceny nad 100 USD. Akcie Pelotonu se přitom nyní obchodují za méně než 10 USD.

Peloton - vývoj ceny akcií a prodeje insiderů

Ve společnosti Carvana (on-line prodejce ojetých aut) insideři prodali přes patnáct milionů akcií celkem za více než 4 miliardy USD. Průměrná cena tak byla 260 USD, současný kurz se potácí pod 25 USD.

Carvana - vývoj ceny akcií a prodeje insiderů

A pak je tu firma Virgin Galactic, tedy ta, co vás co nevidět vezme na výlet do vesmíru. V té se insideři zbavili dvaačtyřiceti milionů akcií za krásnou zhruba 1 miliardu USD, v průměru tedy za akcie inkasovali přes 25 USD. Teď si je můžete koupit za 6 USD.

Virgin Galactic - vývoj ceny akcií a prodeje insiderů

Insideři to udělali skvěle. Vydělali na příležitosti, která se třeba již nemusí opakovat. Nálada na trhu byla v letech 2020 a 2021 strhující, spekulace bujela, a tak bylo (respektive se zpětně ukazuje, že bylo) rozumné sebrat peníze, dokud jich někdo nabízí tolik. Pro investory mělo v té době obecně větší smysl sledovat, co manažeři firem dělají, a ne to, co říkají. Činy zkrátka hovoří někdy samy za sebe.

"V době, kdy k prodejům docházelo, si investoři samozřejmě mohli říkat, že insideři mají různé důvody pro prodeje akcií, zatímco pro nákup cenných papírů je vždy jen jeden dobrý důvod – předpoklad růstu ceny. Když ale insideři prodávají opravdu ve velkém a v tolika firmách najednou, je celkem naivní za prodeji hledat jiné důvody, než je právě ten jeden – ceny v dohledné době již neporostou," uzavírá Jesse Felder.

Recese - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
24. 6. 2022 6:06
(Časování) recese jako nástroj k časování trhu? Nebuďte tak hrr!

Recese byly v historii spojeny s řadou masivních burzovních výplachů. Je proto pochopitelné, že investoři mají obavy z...

Diverzifikace, portfolio, investiční strategie - ilustrační foto
Obrázek: Profimedia
27. 6. 2022 17:04
Slabá výkonnost akcií rozhodně není důvod, proč seknout s investováním

Posledních několik měsíců investoři z různých stran slýchají, že jsme na trzích vstoupili do nového sekulárního trendu...

Zdroj:
The Felder Report
Americké akcie
Přestat sledovat
Insider trading
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Obrázek: Pexels.com
3. 2. 2023 10:09
Koblic (BCPP): Ceny energií půjdou dolů, zestátnění ČEZ je ekonomická pitomost
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek:
1. 2. 2023 17:02
Co nového v kryptosvětě: Problémy Binance, (stále) malý trh s bitcoinem a chybné chápání digitálních…
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
1. 2. 2023 10:23
Šokující předpověď Steena Jakobsena (Saxo Bank): Česko se brzy vzdá koruny a přijme euro
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Dánsko
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
31. 1. 2023 6:23
Hájek (XTB): Rok 2023 nebude přát akciovým býkům, americký trh není atraktivně oceněný
Americké akcie
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Výhled na rok 2023
Přestat sledovat