Investiční tipy pro případ další finanční krize

Akciové trhy ztrácely několik týdnů. Mírnému oživení v posledních dnech analytici příliš nevěří. Pokud akcie předjímají zhruba o půl roku vývoj jednotlivých ekonomik, jak říká teorie, nečeká nás nic pěkného. Varovná jsou ostatně i vyjádření některých finančních celebrit. Pokud mají pravdu, do čeho má smysl investovat?

Obchodníci s akciemi letos vzali heslo "sell in may and go away" skutečně doslova. A je těžké odhadovat, kolik investorů, kteří prodali akcie v květnu či dříve, se hodlá na trh vrátit po prázdninách, s nadějí, že druhá polovina roku bude příznivější než ta končící.

K tradičním chmurným (či realistickým?) prognózám profesora Nouriela Roubiniho (předpověděl finanční krizi) se přidaly i celebrity mezi investory, jako jsou Jim Rogers a Mark Mobius. Ten shrnul svůj názor do jediné věty: Dosud nebyly odstraněny důsledky finanční krize, a tak může přijít další.

Nejistota, kam se podíváš

K podobné předpovědi ostatně stačí i trocha selského rozumu. Vždyť americká a čínská ekonomika zpomalují, japonská je v recesi, Evropská měnová unie – a zdaleka ne jen ona – znovu a znovu řeší problém, co s řeckým dluhem.

"Podle mého názoru existuje v současnosti šedesáti- až sedmdesátiprocentní pravděpodobnost opakování finanční krize," řekl serveru Peníze.cz makléř společnosti Patria Direct Petr Žabža.

Jaroslav Krabec, který řídí hedgeový fond Wood’s CEE Long Short Equity zaměřený na střední a východní Evropu, si pravděpodobnost druhé recese globální ekonomiky či finanční krize netroufá odhadnout. Riziko, že k ní dojde, však v poslední době silně vzrostlo.

O něco optimističtěji působí názor analytika České spořitelny Ľuboše Mokráše, podle něhož by mělo být současné zpomalení globální ekonomiky dočasné. Jeho příčinu vidí v jednorázových faktorech, jako jsou krize na Blízkém východě a japonské zemětřesení. Druhé pololetí by podle něj mělo přinést opětné zrychlení růstu.

Ani Mokráš však nečeká zázraky, protože některé negativní vlivy, například probíhající fiskální konsolidace v Evropské unii a její začátek v USA, neustanou. Stejně jako utužování měnové politiky na rozvíjejících se trzích. "Krizi by mohl vyvolat neorganizovaný default Řecka a jeho vliv na další slabé státy Evropské unie a finanční trhy, nebo velmi málo pravděpodobný technický default USA, kdyby se demokraté a republikáni nedohodli na zvýšení stropu zadlužení. Riziko defaultu Řecka je vysoké, pravděpodobnost, že by byl chaotický a měl velký dopad na trh, je však relativně malá, tak do desíti procent," míní Mokráš.

Klamné investiční hodiny Merrill Lynch

Jedním z pravidel, jímž se mohou investoři teoreticky řídit, jsou takzvané "investiční hodiny Merrill Lynch". Ty říkají, že když ekonomika roste, daří se takzvaným cyklickým akciím, jako jsou bankovní tituly, dále výrobcům automobilů nebo průmyslu jako celku. Při poklesu ekonomiky jsou zase v kurzu defenzivní tituly, k nimž patří výrobci letadel a zbraní, ale také třeba poskytovatelé telekomunikačních služeb.

Některá odvětví či obory ovšem, jak upozorňuje Žabža, rostly i díky masivní finanční pomoci vlád, a je tedy otázkou, zda se dá na toto pravidlo v poslední době skutečně spolehnout.

Potraviny a nápoje

Výkyvy trhů – včetně akciových – nabízejí atraktivní investiční příležitosti. Mark Mobius poukazuje hlavně na komodity. To je ovšem tip pro zkušenější investory. Na co by měli sázet v případě recese ti méně protřelí?

Petr Žabža upozorňuje na investice do vzdělání. Pokud se však nechcete přímo vzdělávat sami, akcie univerzit či jiných vysokých škol na burzách nenajdeme.

V krizovém období neztrácejí půdu pod nohama půda či suroviny. V hledáčku investorů mohou být i akcie heren, kasin a podobných firem, Žabža však doporučuje spíše návrat k základním potřebám – akciím firem, jež vyrábějí potraviny a nápoje nebo nabízejí služby spojené s bydlením.

Jistotu představují samozřejmě dividendy, které svým akcionářům pravidelně vyplácejí elektrárenské společnosti nebo teplárny.

Pokračování článku najdete na serveru Peníze.cz

Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat