Investoři se mohou v závěru roku těšit na dividendové žně

Firmy ve Spojených státech budou ve zbytku roku 2012 oznamovat nadstandardní množství speciálních dividend. Obávají se totiž plánovaného zvýšení daní. Tvrdí to analytici z americké investiční banky Goldman Sachs. Ti označili i 15 firem, které podle nich patří k nejžhavějším kandidátům na vyplacení mimořádné dividendy.

Visit NBCNews.com for breaking news, world news, and news about the economy

"Hromady hotovosti na účtech firem a riziko zvýšení daní bez ohledu na to, kdo se stane novým americkým prezidentem - to jsou hlavní argumenty pro naše očekávání, že americké firmy rozdají část peněz v mimořádných dividendách," tvrdí Robert Boroujerdi z Goldman Sachs. "V kombinaci s tradičně vyšším objemem dividend rozdaných ve čtvrtém kvartálu to dává naději na rekordní dividendový rok."

Vyšší daně jako nová americká realita

Stávající prezident Barack Obama počítá v případě svého znovuzvolení se zvýšením současné 15% sazby daně, jeho oponent Mitt Romney chce sice 15% míru zdanění zanechat, počítá ale s progresí - nejbohatší by měli státu odevzdat až 39,6 % zisku, po připočtení mimořádných položek by osoby s příjmy nad 250 tisíc dolarů ročně měly poslat státu dokonce 43,4 %.

Za poslední měsíc oznámily mimořádnou, tedy jednorázovou dividendu například společnosti DSW, American Eagle nebo Basset Furniture. Americké akcie jsou přitom na čtyřletých maximech.

"Dividendy a zpětné odkupy akcií přispívají k tomu, že jsou teď dluhopisy oproti akciím hodně ve stínu zájmu," myslí si hlavní analytička serveru TheStreet.com Stephanie Link. Takzvaný fiskální útes v USA tedy minimálně krátkodobě akcie nejspíše podpoří.

Daňové úlevy z éry prezidenta George Bushe měly vypršet již na konci roku 2010. Nakonec k tomu o několik týdnů nedošlo, byly prodlouženy, ale firmy tehdy stihly vyplatit svým akcionářům dvakrát více mimořádných dividend než v roce 2009.

"Zdanění dividend je nyní v Americe pro investory nejpříznivější v historii, může být jen hůře," cituje zpráva Goldman Sachs slova Steva Joyce, ředitele společnosti Choice Hotels, které již dříve přislíbila vyplatit letos mimořádnou "odměnu" investorům.

Goldman Sachs považuje za horké kandidáty vyplacení mimořádné dividendy následující společnosti: Federated Investors, Franklin Resources, General Dynamics, Interval Leisure Group, Las Vegas Sands, MasterCard, Molex, Och-Ziff Capital Management Group, Patterson Companies, Pzena Investment Management, Stryker, TransDigm Group, Western Refining, Williams-Sonoma a Wynn Resorts.

Za uplynulý týden navýšily pravidelnou dividendu například tyto firmy: McDonald's, Covidien, Texas Instruments, Yum! Brands, Microsoft nebo American Tower.

Americké akcie čeká do konce roku jízda z kopce, varuje stratég z Morgan Stanley
V prosinci 2011 Adam Parker, akciový stratég z Morgan Stanley, stanovil cílovou cenu pro index S&P 500 na 1 167 bodů. Předpokládal pomalý růst globální ekonomiky, slabé firemní zisky, posílení amerického dolaru a nepříznivý poměr zásob a prodejů u jednotlivých firem. Od jeho medvědího výhledu ho ani v září 2012 nic neodradí - ani kvantitativní uvolňování, ani silný býčí trh z posledních měsíců.

S&P 500: Technická analýza a výhled do konce roku
Index S&P 500 minulý týden vyskočil v reakci na časově neomezený program kvantitativního uvolňování. Dostal se tak na nová letošní maxima. Současně se pohybuje nad všemi hlavními (exponenciálními) klouzavými průměry, které mírně rostou. MACD se drží nad spouštěcí linií (je pozitivní). ROC20 pokračovalo v růstu, ROC60 nad svým 20denním klouzavým průměrem. RSI povyskočilo až nad hranici překoupenosti (70 bodů). Celkově jsou technické indikátory lehce pozitivní, opatrnost ale vzbuzuje překoupenost na RSI. Očekáváme, že index brzy otestuje horní hranici rostoucího trendového kanálu, kterou pravděpodobně překoná a vrátí se zpět do tohoto trendového kanálu.

Zdroj:
Goldman Sachs
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat