Investování: Zkušenosti se přeceňují
Už je to více než devět let, co Fed zvyšoval sazby, a stále častěji můžeme slyšet, že to mnoho mladých investorů vlastně nikdy nezažilo. Stejně jako vysokou inflaci nebo medvědí trh. Je ale nezkušenost na trzích tak velkou nevýhodou, jak se snaží někteří investoři tvrdit?

Zdá se, že zkušenosti jsou všeobecně přeceňované a jsou brány jako záruka lepších výnosů, případně větší pravděpodobnosti jejich dosažení. Potřebu zkušeností na trzích popsal ve své známé knize z prostředí Wall Street Where Are the Customer's Yachts? Fred Schwed:
Stejně jako všechny silné životní prožitky, zážitek ze ztráty velkého množství peněz nemůže být zprostředkován literaturou. Nezkušené mladé dívce nemůžete vysvětlit, jaké je to ve skutečnosti být manželkou a matkou. Některé věci nemohou být sděleny zprostředkovaně, je potřeba je prožít.
Má to něco do sebe, ale mnoho investorů se tím řídí až příliš často. Pokud se podíváme na to, kdo má v rukou největší procento světového bohatství, je jasné, že jde většinou a starší a zkušené lidi. Logicky pak lze odvodit, že většina ztrát půjde na jejich vrub, protože mají pod kontrolou nejvíce peněz. Jistě, mladí lidé dělají chyby, ale nemají ani zdaleka dostatečné množství kapitálu, aby to mělo na trhy nějaký vliv. Mladí a nezkušení tedy určitě nezpůsobili finanční krizi.
Zkušenosti mohou být na obtíž
Není výjimkou, když jsou i velmi chytří lidé negativně ovlivňováni svým vlastním přesvědčením o neomylnosti svých zkušeností. Jednou z největších chyb těchto lidí je jejich pocit, že mají vše pod kontrolou. Je totiž snadné zůstat na stejné úrovni a neadaptovat se na nové prostředí. Iracionální myšlení je z hlediska přijímání špatných rozhodnutí mnohem nebezpečnější než málo zkušeností.
I to je jeden z důvodů, proč na trhu několik desetiletí po Velké hospodářské krizi existovali investoři, kteří neznali strach. Začátečníci ze 70. let očekávali, že inflace a úrokové sazby budou navždy vysoké, v 80. a 90. letech měli zase investoři pocit, že vysoké výnosy jsou jejich výsadním právem. A poslední generace očekává konec světa při každém mírném výkyvu trhu, protože pamatuje dva výrazné propady za pár let.
Mladí lidé by se určitě měli zajímat o inteligentní a zkušené investory, kteří v posledních desítkách let udělali mnohem více špatných rozhodnutí než těch správných. Mnoho z nich se totiž nikdy neobtěžovalo přiznat chybu nebo se z ní poučit.
Kde vlastně nabrat zkušenosti?
Málo současných mladých investorů zažilo před rokem 2008 velkou globální finanční krizi. Ale to vlastně nikdo, protože šlo o skutečně unikátní úkaz. Stejně tak nikdo před rokem 2000 neměl zkušenosti s prasknutím technologické bubliny, stejně tak s Černým pondělím před rokem 1987 a tak dále. Dokonce ani extrémně uvolněnou měnovou politiku několika významných centrálních bank najednou ještě nikdo nezažil.
Pravda je, že to je v současnosti trochu jiné než kdy dříve. Nejlepší, co může investor (a je jedno, zda zkušený) udělat, je poctivě studovat historii trhů, zůstat pokorný a získávat stále další zkušenosti, z nichž se lze poučit. Současně by si měl každý uvědomit, že studium historie trhů je vlastně studiem lidských emocí a nerozumného chování, ne vymýšlení teorií o tom, co se stane příště.
Vypadá to tak, že "tentokrát je to jiné" jsou čtyři nejnebezpečnější slova, která může investor vyslovit. Podobně nebezpečné, i když závisející na interpretaci, ale může být "to všechno už jsem viděl".