IPO ČSOB: Sundejme si růžové brýle

Belgická KBC nedávno prohlásila, že letos vydá primární emisi akcií (IPO) dceřiné banky ČSOB na pražské burze. Tato tisková zpráva však možná "skončí ve spamu", stejně jako naděje investorů, že se akcie budou primárně obchodovat na pražské burze. Otázkou je, zda se vůbec ČSOB na burzu dostane. Naši redaktoři měli možnost mluvit s několika investičními bankéři a portfolio manažery, kteří mají velmi blízko k samotné KBC a detailně znají možnosti velkých institucionálních investorů v České republice.

"Všichni čeští investoři jsou strašně upnutí na IPO ČSOB. První a poslední, co bude o tomto IPO rozhodovat, je ohodnocení akcií a momentální nálada na trhu." Takový názor zazněl skoro jednotně od všech našich zdrojů.

"Načasování primární emise akcií ČSOB zná jen mateřská banka. Není tajemstvím, že KBC potřebuje peníze, aby se vyplatila ze záchranného balíčku, co dostala od Evropské centrální banky," poznamenal jeden z oslovených investičních bankéřů.

KBC nechce pouštět na veřejný trh jen akcie ČSOB, ale podobné plány má také se svojí dceřinou bankou K&H Bank v Maďarsku. Proto se může pozornost investorů ještě více rozmělnit a humbuk okolo primární emise akcií ČSOB na pražské burze může ustat jako mávnutím proutku.

Preferovaný Brusel

Pro KBC je v určitém smyslu prestižní záležitostí nevynechat z úpisu burzu v Bruselu, kde má KBC sídlo.

"Může se klidně stát, že bude ČSOB zalistována, tj. primárně uvedena, na bruselské burze EURONEXT," řekl pro server investicniweb.cz jeden ze zdrojů přímo z centrály KBC v Bruselu.

To by znamenalo, že by pražská burza v nejlepším případě "vyfasovala" roli dvojky, což by nejspíš přineslo obchodování v takzvaném duálním listingu.

Otázkou je, kam se přestěhuje likvidita, jinými slovy kde se s akciemi ČSOB bude nejaktivněji obchodovat. Je možné, že přece jen bude hrát prim pražská burza, podobně jako u akcií uhelné NWR, jejíž mateřským trhem je sice Londýn, ale většina likvidity se vytváří na parketu pražské burzy. (Akcie NWR jsou obchodovány také ve velmi malých objemech na varšavské burze.)

Malý trh pro velké IPO

Další velkou neznámou u úpisu akcií ČSOB je schopnost českého kapitálového trhu pojmout tak velké sousto. Emise akcií ČSOB je odhadována na 40 až 60 miliard korun.

"Kapacita českého kapitálového trhu, a to včetně institucionálních a drobných investorů, je přibližně okolo 8 až 10 miliard korun. Zbytek se proto nutně musí prodat v zahraničí," komentuje situaci ohledně plánovaného IPO jeden z významných českých portfolio manažerů.

Něco na tom bude. Stačí se podívat na statistiku majetku akciových fondů, které dává dohromady asociace AKAT. Je velmi nereálné, aby například akcie ČSOB skoupily české podílové fondy.

Patria mimo hru ?!

Svoji roli v tom, kde se akcie ČSOB budou primárně obchodovat, může sehrát výběr upisovatele. Zatím to však vypadá, že KBC vybrala čistě zahraniční subjekty. Mezi nimi by neměly chybět například Goldman Sachs nebo Bank of America/Merrill Lynch. A jejich následná nabídka akcií bude směřovat především zahraničním portfolio manažerům.

Podle dalšího důvěryhodného zdroje se spekulace, že by se českým upisovatelem měla stát makléřská a investiční společnost Patria, ukážou s velkou pravděpodobností jako liché.

Komerční banka a ERSTE ven, ČSOB dovnitř

Mezi investory se také často diskutuje o možném vlivu vstupu akcií ČSOB na další bankovní akcie. Někteří přirovnávají vstup ČSOB k nedávné situaci při vstupu polské energetické společnosti PGE na varšavskou burzu, kdy někteří investoři prodávali akcie ČEZu, aby měli hotovost na nákup akcií PGE.

"Tyto spekulace jsou mimo mísu. Je velmi nepravděpodobné, že by investoři začali prodávat například akcie Komerční banky a Erste Bank proto, aby si připravili hotovost právě na akcie ČSOB," řekl pro investicniweb.cz jeden z veteránů českého kapitálového trhu.

Těžký rok pro IPO

Podle Financial Times (7/1/2009) jsou firmy po celém světě nuceny snížit počet a cenu akcií, které chtěly původně v rámci v rámci IPO umístit v letošním roce na akciových trzích. Důvodem je růst volatility na trzích a také strach investorů přes vysokou valuací (oceněním) nových akcií.

Kritické načasování

Sečteno a podtrženo - zda se akcie ČSOB letos dostanou na kurzovní lístek pražské burzy, je stále zahaleno hustou mlhou. V té se nejasně rýsují obrysy "dualního listingu", a především, jako při každém IPO, nejvíce bude záležet na momentální náladě na trhu a samotném ocenění akcií, tedy ceně, za kterou budou akcie ČSOB případně nabídnuty investorům.

Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ŽIVĚ: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu (ABCD investora)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
27. 2. 2021 20:31
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Na americkém trhu probíhá spíše rotace, k hlubší korekci nevidím…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat