IPO SPECIÁL: Stojaté vody pražské burzy se rozvlnily. Trh čekal dva úpisy, EPH ale od záměru upustil

Finance a energetika - na pražské burze nejatraktivnější sektory zastoupené akciemi Erste Group Bank, Komerční banky, pojišťovny VIG a společnostmi ČEZ a Unipetrol. Zažité schéma se chystaly nabourat tuzemská GE Money Bank a Energetický a průmyslový holding (EPH), respektive jeho dceřiná společnost EP Infrastructure, druhá jmenovaná společnost ale od záměru vstoupit na burzu upustila. Informace k aktuálnímu dění kolem jejich ohlášených IPO najdete přehledně na jednom místě na této stránce.

Na pražskou burzu míří další banka, o přijetí svých akcií k obchodování požádá tuzemská GE Money Bank
Tuzemská GE Money Bank oznámila, že požádá o přijetí všech svých kmenových akcií k obchodování na hlavním trhu pražské burzy. Nabídka souvisí se záměrem amerického konglomerátu General Electric banku prodat a zaměřit se na průmyslovou činnost. GE Money Bank je v ČR šestou největší bankou a její vstup na pražský parket má být největším úpisem akcií ve střední a východní Evropě od roku 2011. Šéf banky Tomáš Spurný uvedl, že banka plánuje po uvedení akcií na burzu minimálně 70 % zisku vyplácet ve formě dividendy.
EPH oznámil záměr upsat akcie své dceřinky EP Infrastructure na pražské a londýnské burze
Energetický a průmyslový holding (EPH) plánuje primární úpis (IPO) minoritního akciového podílu své dceřinky EP Infrastructure (EPIF). Na pražské burze by tak mohl do konce prvního pololetí přibýt další významný hráč. V pondělí svůj záměr nabídnout v Praze své akcie zveřejnila tuzemská GE Money Bank.
Analytici: GE Money Bank a EPIF oživí pražskou burzu
Vstup české GE Money Bank a EP Infrastructure (EPIF) na pražskou burzu přispěje k oživení obchodování, shodují se finanční analytici. Úpis akcií je podle nich dobře načasovaný. Připomínají ovšem, že pro obě společnosti byla emise akcií až záložní variantou. GE Money Bank oznámila záměr vstoupit na burzu v pondělí, EPIF v úterý.
Anketa: Stane se z akcií GE Money Bank a EPIF živá voda pro pražskou burzu?
S IPO na pražské burze se v tomto týdnu "roztrhl pytel". Mezi tituly indexu PX se podle všeho zařadí další velká banka a síťová společnost. Vyzpovídali jsme české analytiky, kteří nám prozradili, co investoři mohou čekat od chystaných úpisů akcií.
Šnobr: EPH představuje investičně zajímavou strategii, ale s obrovským rizikem
Na pražskou burzu míří další společnosti. Po Pivovarech Lobkowicz a Kofole ČeskoSlovensko se o slovo hlásí GE Money Bank a EP Infrastructure, dceřiná firma Energetického a průmyslového holdingu (EPH). Na čem stojí byznys EPH? A má společnost v prostředí nakloněném čisté energetice vůbec šanci prosperovat? Na to se pro Alter Eko Rádia Zet snažil odpovědět Michal Šnobr, analytik z J&T Banky.
EPIF vs. GE Money Bank: Co si o chystaných IPO myslí experti?
Parket pražské burzy může již brzy přivítat dvě nové společnosti - GE Money Bank (připravme se ale na nějaký jiný název firmy) a dceřinou společnost Energetického a průmyslového holdingu EPIF. Co si o těchto dvou emisích myslí Jakub Skryja, portfoliomanažer z Verdi Capital, a Michal Brožka, hlavní analytik Raiffeisen Bank?
GE Money Bank se přejmenuje na MONETA Money Bank. Cenové rozpětí akcií pro jejich uvedení na burzu bylo stanoveno na 68 až 85 Kč, nabídka je omezena na institucionální investory
Finanční ústav GE Money Bank se v rámci vstupu na pražskou burzu přejmenuje na MONETA Money Bank. Cenové rozpětí pro úpis akcií bylo stanoveno na 68 až 85 Kč za kus, nabídka je ale omezena výhradně na institucionální investory. Střední hodnota tohoto pásma znamená tržní kapitalizaci 39,1 miliardy Kč.
Obchodování s akciemi MONETA Money Bank začne na pražské burze 6. května
Obchodování s akciemi MONETA Money Bank bude na hlavním trhu pražské burzy zahájeno 6. května. Banka, která nyní působí pod názvem GE Money Bank, nabídne 51 až 58,65 % svých akcií. Cenové rozpětí je prozatím stanovené emitentem na 68 až 85 Kč za kus, hodnota celé banky se tak pohybuje mezi 34,7 a 43,5 miliardy korun. Emise zahájí obchodování s cenou, která vznikne v rámci procesu úpisu.
GE Money Bank se od 1. května oficiálně jmenuje MONETA Money Bank, v týdnu její akcie mají zamířit na pražskou burzu
GE Money Bank se od neděle oficiálně jmenuje MONETA Money Bank. Podobně mění názvy dceřiné firmy GE Money Auto na MONETA Auto a GE Money Leasing na MONETA Leasing, informovala ČTK banka. Obchodování s emisí akcií MONETA Money Bank bude zahájeno na hlavním trhu pražské burzy letos 6. května.
MONETA Money Bank: Toto je firma, která oživí parket pražské burzy
Třetí bankovní společnost na pražské burze by měla oživit stojaté vody českého trhu. "Ocenění akcií odhadujeme v rozmezí 74 až 85 Kč," píše v rozboru před vstupem MONETA Money Bank na burzu analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.
MONETA Money Bank: Ve čtvrtek končí upisovací období před pátečním uvedením akcií na burzu, cena bude nejspíše na spodní straně pásma
Ve čtvrtek končí upisovací období v rámci vstupu společnosti na pražskou burzu. Zároveň by po ukončení úpisu měla být oznámena cena akcií.
Nabídková cena akcií MONETA Money Bank pro institucionální investory byla stanovena na 68 Kč
Nabídková cena akcií společnosti MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank) byla stanovena na 68 korun za kus, původně udávané rozpětí nabídkové ceny bylo 68 až 85 korun za kus. Podmíněné obchodování s akciemi bude na pražské burze zahájeno v 9.00 SELČ pod symbolem MONET. Nepodmíněné obchodování bude zahájeno 10. května 2016.
S akciemi společnosti MONETA Money Bank se začalo oficiálně obchodovat na burze. Na konci května zamíří do indexu PX s vahou kolem 10 %
S akciemi tuzemské MONETA Money Bank se od 10. května oficiálně obchoduje na pražské burze. Představitelé banky a burzy o tom v úterý informovali na tiskové konferenci. Podmíněné obchodování s akciemi na burze bylo zahájeno již 6. května. Jediný rozdíl spočívá podle dřívějšího vyjádření analytika ze společnosti CYRRUS Marka Hatlapatky v tom, že pokud by z nějakého důvodu v úterý nezačalo oficiální obchodování, byly by obchody uzavřené v rámci podmíněného režimu anulovány.

Co potřebujete vědět o IPO

Praktický manuál: IPO krok za krokem
IPO, tedy primární nabídka akcií na burze, je zkratka často užívaná finančními médii. Může však vzbuzovat řadu otázek. Jak IPO funguje? Jak se může úpisu zúčastnit drobný investor? Jak se na něm dá vydělat? Jaký přínos má pro firmu? Makléř Aleš Jandejsek vysvětluje vše, co potřebujete o IPO vědět.
12 let IPO na pražské burze: Příběhy úspěchu i zklamání
Historie IPO na pražské burze je poměrně krátká. Akcie se na burzu v Praze totiž původně dostaly cestou kupónové privatizace, a tak si investoři na první velkou veřejnou nabídku museli počkat až do roku 2004. Ani o dekádu později nelze říci, že by se s primárními emisemi v Praze roztrhl pytel. Naopak, debutanti by se téměř dali spočítat na prstech jedné ruky. Každou novou společnost, jako byla naposledy Kofola a nyní snad GE Money Bank (vzhledem k velikosti firmy by šlo o skutečně zajímavý titul), proto provázejí dychtivá očekávání.
IPO nejen jako cesta k penězům, ale i dálnice k mediální slávě
Vstup společnosti na burzu není jen způsobem, jak si zajistit prostředky na financování zamýšleného rozvoje či snížení zadlužení, případně na "odchodné" pro zakladatele firmy. Společnosti si upsáním akcií na veřejném trhu zajišťují i významnou publicitu, která odpovídá hodnotě mediálního prostoru v řádech jednotek až desítek milionů korun. Vyplývá to z analýzy mediální publicity spojené s IPO společnosti Kofola ČeskoSlovensko, jež vstoupila na Burzu cenných papírů Praha v prosinci 2015.
Energetika
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Finanční sektor
Přestat sledovat
Evropské banky
Přestat sledovat
MONETA Money Bank (dříve GE Money Bank)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat