31. 5. 2023 6:10
Komodity v portfoliu drobného investora: Přehled (převážně) býčích argumentů
Akcie firem, jejichž byznys tak či onak souvisí s rozvojem umělé inteligence (AI), v posledních měsících výrazně posílily. Investoři se snaží odhadnout potenciál jednotlivých odvětví a vsadit na slibný trend.
Kdepak, umělá inteligence ještě neovládla svět (a třeba ani nikdy neovládne), o pozornost investorů si ale říká pořádně hlasitě. Po loňském hypu okolo aplikací jako Stable Diffusion se letos zvedla vlna zájmu o ChatGPT od společnosti Open AI, když do ní Microsoft investoval 10 miliard USD. Některé akcie díky tomu letos (i přes korekci v posledních týdnech) přidávají řádově stovky procent, například SoundHound AI nebo BigBear.ai Holdings.
Podobné vlny nejsou na Wall Street nic nového, za poslední roky stačí připomenout blockchain nebo metaverse. Horká témata a věci, o kterých se hodně mluvilo a mluví, ale jež zatím nepřetvořila byznys jako takový. "V technologickém světě je takových věcí hodně. Řada úžasných technologií nicméně není spojena se životaschopným byznys modelem, který by generoval zisky. Blockchain je toho zatím dobrým příkladem," říká Matthew Moberg, který 18 let úspěšně spravuje Franklin DynaTech Fund.
Umělá inteligence by mohla být jiná, protože by mohla firmám umožnit nesrovnatelně lépe pracovat s daty a pracovat rychleji a levněji než zaměstnanci v řadě oblastí (programování, zákaznická podpora, ale třeba i design a další). A podle Dana Ivese ze společnosti Wedbush, známého technologického optimisty, by ChatGPT a AI mohly jen pro samotný Microsoft mít hodnotu okolo 150 miliard USD. A v Ark Investment Management šli ještě dále, když odhadují do roku 2030 díky AI nárost globální produktivity o 200 bilionů USD, tedy zhruba o stejně, jako by to odpovídalo očekávanému světovému HDP ve stejném roce.
Jak na umělou inteligenci vsadit podle zkušených investičních manažerů? Možností je několik:
1. Technologie, bez kterých AI nepůjde využívat: Než se snažit tipnout, která firma v horizontu let nabídne nejúžasnější růstový příběh, má smysl nakupovat akcie firem, bez jejichž technologií se neobejdou společnosti zaměřené přímo na AI. Tento přístup perfektně sedí na akcie společnost NVIDIA, smysl by ale měla dávat i sázka na akcie dalších výrobců čipů, jako jsou AMD nebo Intel. Bezprecedentní množství dat, jež má nasbíráno Google, otevírá potenciál pro využití a monetizaci AI také společnosti Alphabet.
2. Servisní a pomocné obory: S využíváním umělé inteligence se znásobí objemy generovaných dat a zvýší nároky výpočetní výkon. To by měla být voda na mlýn firmám jako Cloudflare nebo MongoDB.
3. Největší vítězové: Znát je předem, bylo by vše zdánlivě snadné. Nikdo neví, které firmy dostane AI na výsluní, je ale možné začít s plnějším košem akciových sázek a postupně peníze alokovat do firem, kterým se bude v čase dařit nejlépe. Má proto smysl pozorně sledovat jednotlivé byznys modely. V současnosti se jeví jako zajímavá třeba firma Mobileye, která pracuje na technologiích pro autonomní vozidla.
4. Stroje na peníze: Úspěšná investice do AI vyžaduje to, aby ta která konkrétní společnost byla schopná najít způsob, jak využívání umělé inteligence překlopit v růst tržeb a zisků. NVIDIA patří letos k burzovním hvězdám, většinu jejího růstu ale zajistily spekulace a hype okolo AI (skvělé hospodářské výsledky za uplynulý kvartál se trh dozvěděl až tento týden).
Řada velkých firem v čele s Alphabetem, Microsoftem a Amazonem bude pravděpodobně do umělé inteligence v nejbližších letech investovat obrovské sumy peněz, je ovšem otázkou, zda tyto giganty dokáží z AI rychle vygenerovat také odpovídající zisky. Technologické posuny jsou totiž podstatně rychlejší než posuny ve spotřebitelském chování, v řízení firem a podobně. I to by investoři měli mít na paměti, než si nastaví příliš vysoká očekávání.
Šéfredaktor Investičního webu byl hostem podcastu Investories, který je vytvářen Klubem investorů. Za hodinu a půl toho...