Jak na zlato? Na výběr je mnoho způsobů

O tom, proč nyní investovat do zlata, jsme psali nedávno. Tentokrát si řekneme něco o tom, jak do zlata investovat. Způsobů je hodně, takže pokud má kdokoli zájem diverzifikovat prostřednictvím zlata, určitě si vybere.

Zlato lze považovat za jeden z nejstarších finančních nástrojů, roli uchovatele hodnoty plní již stovky let. To z něj dělá poměrně kontroverzní artikl, jehož příznivci oceňují zejména vlastnosti, jako jsou snadná přenositelnost, malá korelace s akciemi a jinými nástroji, ochrana před inflací a propadem hodnoty klasických peněz a možnost směny kdekoli a kdekoli za jiné aktivum. Kritici mu vyčítají, že nenabízí pravidelný výnos, případně to, že jeho úschova, pokud je vlastníme fyzicky, něco stojí. Způsobů, jak investovat do zlata, je dnes každopádně hodně.

Papírové zlato

Asi nejjednodušším způsobem investice do zlata je nákup investičních nástrojů, které jsou navázány na zlato. Velice oblíbené jsou zlaté ETF či ETC (exchange traded commodities), které buď nakupují přímo zlato, nebo svůj výnos odvozují od finančních derivátů navázaných na zlato (takzvané syntetické ETF či ETC). Neznámějším nástrojem je SPDR Gold Trust, který nakupuje zlato a jehož kurz je svázán se spotovou cenou kovu.

Dalším odvozeným nástrojem jsou akcie firem, které se zabývají těžbou a zpracováním zlata. Kromě samotného zlata však jejich cenu ovlivňují různé jiné faktory působící na trhu, takže se jejich kurzy ne vždy vyvíjejí v souladu s cenou kovu. Akcie těchto společností patří mezi cyklické tituly, s čímž musejí investoři při sestavování portfolia počítat.

Dalšími nástroji, které kopírují cenu zlata, mohou být již zmiňované deriváty, jako jsou futures a opce, případně CFD. Jde spíše o spekulativní nástroje, pro běžné dlouhodobé investory nepříliš vhodné, protože jsou často spojené s pákovým efektem. Nejde navíc o klasickou investici do zlata, protože investor s nákupem nezačíná vlastnit zlato jako takové.

Fyzické zlato

Asi nejvhodnějším způsobem, jak investovat do zlata, je jeho fyzický nákup. Jednak můžete mít zlato vždy po ruce, a jednak je nákup investičního zlata osvobozen od DPH.

I v tomto případě existuje několik cest. Poměrně rozšířeným způsobem nákupu fyzického zlata jsou zlaté slitky nebo cihličky. Investoři mají na výběr velké množství produktů o různé váze a velikosti, od desetiny trojské unce až po kilogram. Čím menší je cihla, tím bude rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou větší, na druhou stranu je menší kus lépe přenositelný a směnitelný. Obchodníků se slitky a cihlami je poměrně hodně, je potřeba si o nich zjistit co nejvíce informací.

Další možností jsou mince. Zde si investor může vybrat investiční mince, které může stejně jako cihly směnit za hotovost po celém světě, protože jde o poměrně rozšířený produkt. Podobně jako cihly, i mince jsou dostupné v různé váze. Investiční mince se razí po celém světě a jde o nástroj, které poměrně věrně odráží cenu zlata.

Trochu jinou kapitolou jsou pamětní mince. Vzhledem k jejich umělecké hodnotě musí investor počítat při pořizování (ideálně rovnou při emisi) s mírně vyšší cenou, na druhou stranu může být jejich výnos mnohem zajímavější, protože jejich množství je striktně omezeno. U nás vydává série pamětních mincí ČNB a z dlouhodobého hlediska jde o jednu z nejvýhodnějších investic do zlata (jejich cena příliš neklesá, ani když se propadá cena zlata, zato potenciál růstu je velký). Na druhou stranu je potřeba si uvědomit, že je lze dobře prodat zejména opět v Česku.

Další z možností je nákup zlatých medailí (nemají nominální hodnotu a může je razit prakticky kdokoli), je ale dobré mít na paměti, že se v jejich případě (na rozdíl od mincí) platí DPH, což zvyšuje jejich nákupní cenu.

Variantou investice do fyzického zlata je nákup šperků. I zde však platí, že pořizovací cena může být oproti samotné ceně zlata vyšší, a to zejména kvůli umělecké hodnotě.

Ostatní alternativy

S rostoucí oblibou zlata se na trhu začaly objevovat různé alternativní nástroje, ne vždy doporučeníhodné. U nás se v posledních letech poměrně hojně rozšířilo spoření do zlata. Například Česká mincovna umožňuje spoření do zlata, v němž si klient může vybrat možnost naspořit na vybrané investiční mince (na výběr je Český lev z ČM, kanadský Maple Leaf, American Eagle nebo rakouský Wiener Philharmoniker s hmotnostmi od 1/10 unce až po jednu unci) nebo zlaté cihly od jednoho gramu až po jednu unci. Většina podobných produktů jiných společností však vyvolává pochybnosti, protože jsou spojené s vysokými poplatky a investoři nevlastní prakticky žádné zlato.

Ve světě jsou rozšířené služby využívající takzvané vyhrazené účty, které nabízejí firmy jako Bullion Vault, Royal Mint nebo Gold Money. Investoři jednoduše nakupují zlato u těchto společností, které vlastní fyzické zlato, jež ale neopustí jejich trezory. Tím je zaručena pravost zlata a bezpečnost investice.

Poměrně neúspěšnou kapitolou v investování do zlata byl elektronický platební systém krytý zlatem, takzvaný e-gold. Lze jej chápat trochu jako předchůdce bitcoinu. Vznikl v roce 1996. Poté, co se do něj pustili regulátoři, kteří měli podezření, že se tato "měna" využívá k praní špinavých peněz a rozšiřování dětské pornografie, byl v roce 2008 soudní cestou zlikvidován. Ti, kterým se podařilo prokázat čistý původ peněz, byla část prostředků vrácena, ostatní vyšli naprázdno.

Zdroj:
monevator.com
Přestat sledovat
Investiční a pamětní mince a medaile
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
23. 2. 2021 17:01
Kateřina Zychová (Verdi Capital): Hotovost držíme na minimu. Smysl dávají akcie, zvažujeme větší…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
22. 2. 2021 17:06
Šnobr: Případná akvizice Vodafonu ze strany ČEZ by nemusela mít dopad na dividendu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Fúze a akvizice
Přestat sledovat
Telekomunikace
Přestat sledovat
22. 2. 2021 12:01
Investorský magazín: Ropná rally jako důsledek spekulací, nebo proces opřený o fundamenty?
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Komerční reality
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 2. 2021 20:31
Filip Kejla (WOOD & Company): Sledujte výnosy dluhopisů a volatilitu, hlubší korekci ale v záplavě…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat