A jako akcie: Analytici čekají rok ve znamení evropského býka (Investiční abeceda na rok 2016)

Sázka na akcie se v příštím roce vyplatí, shodují se účastníci unikátního průzkumu, s jehož výsledky vás budeme postupně seznamovat během prosince. Oslovení experti na ekonomiku a investování opoznámkovali šestadvacet abecedně seřazených pojmů, které budou hýbat trhem v roce 2016. Výsledkem je mozaika hlasů, která může pomoci při sestavování portfolia. Evropské akcie by v něm podle všeho neměly chybět.

Milan Vaníček (J&T Banka)

Důležité bude prosincové zasedání FOMC, které zřejmě naznačí, jakou měnovou politiku američtí centrální bankéři zvažují. Můj osobní odhad je takový, že za současného ekonomického vývoje bude Fed velice opatrný a nebude riskovat razantnější zpřísňování politiky. Proto se domnívám, že rok 2016 nebude z pohledu akcií příliš odlišný od toho letošního. Očekávám, že trhy zůstanou poblíž maxim. V Evropě navíc budou podpořeny rozšířením kvantitativního uvolňování, kterého se zřejmě dočkáme ještě v prosinci.

Marek Hatlapatka (CYRRUS)

Akcie by měly i v roce 2016 tvořit základ portfolia. Ano, máme za sebou téměř sedm býčích let, Čína zpomaluje a sazby v USA porostou, a proto očekáváme, že rok 2016 nebude pro akciové investory probíhat hladce, dočkáme se zřejmě více kotrmelců než v letech minulých. I tak se vyplatí být na trhu, být LONG a nadvážit cyklická odvětví.

Miroslav Frayer (Komerční banka)

Příští rok by prostředí mohlo zůstat nakloněno akciím. Měly by těžit z lepších ekonomických vyhlídek (akcelerace růstu v USA, oživení v Evropě a pouze pozvolného zpomalení v Číně). Preferujeme především akcie v eurozóně, v USA prakticky žádný růst indexů nepředpokládáme. V Asii by se mohlo dařit indickým nebo čínským akciím.

Michal Křikava (Fio banka)

Ve světle nízkých výnosů jiných investic jsou akcie i pro rok 2016 preferovanou třídou rizikových aktiv. Vzhledem k relativně vyššímu ocenění bude více než jindy důležitý výběr jednotlivých titulů na úkor indexového investování. Geograficky preferujeme zejména vyspělé evropské trhy, pro které hovoří relativně vyšší očekávaná dynamika zisků evropských společností i podpora ekonomiky a s tím spojená likvidita od ECB. Americké akciové trhy vnímáme neutrálně, když očekáváme, že s předpokládaným růstem úrokových sazeb v USA klesne ochota investorů platit za nadprůměrné oceněné akcie amerických společností.

Aleš Tůma (Partners)

Akciové trhy se budou asi i v příštím roce řídit dvěma pravidly – v Evropě "čím hůře, tím lépe" (protože to znamená více stimulace), ve Spojených státech "čím lépe, tím hůře" (protože to znamená méně stimulace a možnost růstu sazeb). Čili stejný ping-pong mezi strachem a hamižností jako posledních pár let. Dlouhodobí investoři by se měli snažit se tím nenechat příliš nervovat, byť to bezesporu není snadné.

Miroslav Novák (AKCENTA CZ)

Akciové trhy v USA v posledních letech zažily rychlý růst, letos ale víceméně stagnují. Na emerging markets došlo v posledních měsících k výprodeji. Mírně v plusu jsou za letošní rok akcie v Evropě. Zde také vidím největší růstový potenciál pro rok 2016. Evropským akciím by mělo pomoci předpokládané uvolnění měnové politiky Evropské centrální banky.

Robert Doucha (Verdi Capital)

Akcie na rozvinutých trzích považujeme za víceméně férově oceněné, a proto očekáváme v roce 2016 průměrné zhodnocení. P/E S&P 500 na rok 2015 je aktuálně 18 (dlouhodobý historický průměr je 15) a P/E STOXX Europe 600 je 16 (dlouhodobý historický průměr je 12). V USA ani v Evropě neočekáváme výrazný nárůst ziskovosti firem. Krátkodobě máme mírně optimističtější výhled pro evropské akcie díky faktorům, jako jsou očekávané zvýraznění kvantitativního uvolňování v Evropě, zvyšování sazeb v USA a silný dolar. Dlouhodobě preferujeme spíše americké akcie, které se obchodují za násobek zisků bližší dlouhodobému průměru.

Štěpán Uherík (ChytrýHonza)

I přes stále silnější kritiku akciových trhů jsou akcie stále základem portfolia. To se nebude měnit ani v roce 2016. V ročním výhledu možná akcie nenabídnou nadstandardní výnosy, a většina investičních legend navíc odhaduje, že akcie v této dekádě zpevní v průměru o 6 % ročně, což je méně než obvyklý průměr. Potenciální výnos je ale jen jedním z kritérií, která investoři sledují. Při komplexnějším zvážení jsou akcie stále žhavým kandidátem na investici v roce 2016.

Raiffeisenbank

Do vývoje akciových trhů v roce 2016 citelně zasáhne měnová politika americké a evropské centrální banky. Zatímco Fed se chystá peníze zdražovat, Evropská centrální banka naopak plánuje pustit do systému ještě více peněz. Ty budou alespoň zčásti směřovat do akcií. Evropský akciový trh bude navíc atraktivnější díky očekávanému oslabení eura.

Petr Žabža (Patria Finance)

Akcie jsou třídou aktiv, kterou nadále doporučuji držet. Úrokové sazby porostou pomaleji, než se většina investorů domnívá, a aktuálně není mnoho investičních alternativ. Preferujeme přitom tituly v USA oproti těm evropským. Z pohledu sektorů jsou zajímavé technologie, biotechnologie a farmacie.

Světové akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Výhled na rok 2016
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat