Jaký vliv může mít administrativa Joea Bidena na akcie v technologickém sektoru?

Joe Biden zvítězil v amerických prezidentských volbách, kompletní výsledek voleb do Senátu bude ovšem známý až v lednu. Navzdory některým přetrvávajícím soudním sporům a nárokům zpochybňujícím integritu voleb se lze již zamýšlet nad tím, co přinese změna americké administrativy. Zaměřme se tentokrát na možné důsledky výsledků voleb pro sektory technologií, médií a telekomunikací, jakkoli pro ně může být určující právě výsledný poměr sil v Kongresu.

Internet: Větší šance na regulaci

Demokraté jsou ve srovnání s republikány vnímáni jako tvrdší, pokud jde o postoj k technologickým společnostem. To by mohlo vyvolat pokles cen velkých technologických titulů. Joe Biden ale nemá blízko k radikálně levicovému křídlu strany, a tak by případné změny v regulaci neměly být dramatické.

Stávající obchodní celky a holdingy pravděpodobně zůstanou beze změny, budoucí fúze a akvizice ale nejspíše budou ještě důkladněji zkoumány zodpovědnými orgány. Pravděpodobnost regulace je vyšší než za Trumpovy administrativy, ovšem pro Bidena jsou prioritou spíše otázky spojené se změnou klimatu, boj s covidem-19 a snaha o vytváření bohatství a pracovních míst pro Američany s nižšími příjmy. Technologické soupeření s Čínou by se pak mohlo poněkud zmírnit.

Horyna (eMan): Regulace velkých technologických korporací by se hodila. Musela by mít ale nadnárodní charakter, jinak si koledujeme o další nástup čínských obrů
Americké technologické giganty v poslední době doslova požírají jakoukoli konkurenci, která doroste do určité velikosti. Svět technologií je ale tak široký a rozmanitý, že se pro nové firmy a jejich inovace a řešení vždy najde prostor, říká spoluzakladatel a ředitel společnosti eMan Jiří Horyna. Téma rozebíral v rámci jedné z podzimních debat z cyklu ABCD investora, jehož autorem je Roman Chlupatý, partner Save & Capital. Rozebírali také případnou nutnost regulace celého odvětví v době, kdy velké firmy svým významem a možnostmi přerůstají i mnohé státy.

Software: Riziko vyšších daní

Před volbami panovaly obavy, že Bidenovo vítězství a případná dominance demokratů v Kongresu budou pro akcie softwarových firem nepříznivým faktorem, a to zejména kvůli očekávaným vyšším daním. Horší než vyšší sazby by ale mohla být podrobnější kontrola odvedených daní, případně uvalení speciálních daní v odvětví. Obecně jsou ale dopady vyššího zdanění na softwarové firmy poměrně mírný. Větší společnosti, které mají tendenci využívat duševní vlastnictví z jiného domicilu, mohou být ovlivněny zvýšením zahraniční daně z příjmů. Bez demokratické většiny v Senátu však podobné obavy ustupují.

Vedle toho existuje riziko (bez demokratické většiny v Senátu spíše menší), že se současná antimonopolní pravidla rozšíří do dalších oblastí, tedy mimo sektor velkých technologických firem, aby pokrývala ochranu soukromí a dodržování kybernetické bezpečnosti nebo aby se provedly změny v legislativě, která nyní zbavuje poskytovatele služeb odpovědnosti za obsah zveřejněný uživateli daných služeb.

Akcie: Co nakupovat za Bidena, co za Trumpa, a co v každé situaci?
Byla jich před americkými prezidentskými volbami plná média a nelze vlastně očekávat, že by tomu bylo někdy v budoucnu jinak. Akciové tipy. Podívejme se na ně (ještě jednou), než bude o výsledku samotných voleb jasněji (pak budou zase nové důvody, proč nakupovat nebo prodávat, nebojte se).

Větší regulace by pro ty, kdo si vybírají akcie do portfolia, nebyla úplně nepříznivá, protože by mohla zvýšit konkurenceschopnost menších a středních podniků v odvětví softwaru. Ty by tak mohly lépe nabízet alternativy k řešením, jež nabízejí technologické giganty.

V neposlední řadě může být pro odvětví pozitivní očekávaný vstřícnější přístup Bidenovy administrativy k imigrantům, kteří jsou samozřejmě součástí základny pracovní síly a mnohdy i zajímavých talentů.

Polovodiče a hardware

Lze očekávat určitou úlevu pro společnosti podnikající v oboru polovodičů a zařízení s polovodiči, tedy firmy, které byly a jsou během obchodní války USA a Číny doslova pod křížovou palbou. Bidenova vláda bude pravděpodobně vůči Číně zastávat méně konfrontační postoj.

Například firmy dodávající polovodiče společnosti Huawei a dalším čínským výrobcům mohou doufat, že se omezení uvolní, ale z dlouhodobého hlediska je pravděpodobné, že americká vláda omezí přístup Číny k americkým technologiím jinými cestami. Jednou z nich by mohla být koordinovanější průmyslová politika, která zahrnuje státem podporované investice do domácích firem a poskytuje pobídky k přemístění části výroby z Asie v případě firem, jako jsou Intel nebo Texas Instruments.

Zvýšená kontrola technologických gigantů ze strany demokratů by se pak mohla dotknout zejména společnosti Apple, která čelí kritice svého obchodního modelu a je vyzývána k oddělení svého lukrativního AppStoru od hardwarového byznysu, jehož pilířem jsou výroba a prodeje mobilních telefonů iPhone.

Zajímají vás investice do informačních technologií? Podívejte se na fond Global Technology Fund A-EUR z nabídky Fidelity International.

Zdroj:
Fidelity International
Joe Biden
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
Software
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Meta Platforms (Facebook)
Přestat sledovat
Microsoft
Přestat sledovat
Alphabet (Google)
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
11. 8. 2022 18:13
Zajíc (Amundi AM): Akciový trh má skvělý track record, dokázal zatím překonat všechno. Méně…
Akciový trh
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Likvidita
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Wikimedia Commons
10. 8. 2022 10:16
Petr Vomastek: Ekonomická situace se zatím do realitního trhu ve větší míře nepropsala, dominuje…
Bydlení
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
9. 8. 2022 14:00
Martin Novák (ČEZ): Ceny elektřiny jsou určovány cenami zemního plynu, energie ale kvůli ekonomickým…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Obrázek: Thinkstock
6. 8. 2022 20:30
Aleš Vávra (Metatron Capital): Korekce na akciovém trhu jsou z pohledu dlouhodobých investorů…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat