John Carey: Investoři se vracejí ke kvalitě

Zaměřujeme se především na akcie stabilních firem vyplácejících dividendy, méně kvalitní akcie nejsou pro nás z dlouhodobého hlediska atraktivní, říká John A. Carey, který již 30 let úspěšně spravuje akciový U.S Pioneer Fund. Jaký má tento legendární portfoliomanažer výhled na trhy a co je pro něj důležité při výběru akcií?

Akcie nízké kvality zaznamenaly v roce 2009 prudký růst. Vy ovšem podle své investiční filozofie preferuje kvalitnější tituly.

John Carey (JC): Každý měsíc roku 2009 dosahovaly méně kvalitní akcie lepších výsledků, avšak je základní statistickou zásadou, že se všechny trendy vracejí do průměru. Méně kvalitní tituly mohou krátkodobě přinášet lepší výsledky, ale historicky dominují v dlouhodobém horizontu kvalitnější akcie.

Jedná se tedy o typickou ranou fázi býčího trhu?

JC: Je důležité mít na paměti, že tržní aktivita, kterou pozorujeme od března roku 2009, je typická pro mnoho býčích trhů v rané fázi. V roce 2003, po splasknutí internetové bubliny, jsme sledovali stejný trend opětovného zvyšování cen akcií, které se propadly nejvíce.

méně kvalitní tituly mohou krátkodobě přinášet lepší výsledky, ale historicky dominují v dlouhodobém horizontu kvalitnější akcie

návrat ke kvalitě už blíží, relativní ocenění tomu napovídá

společnosti vyplácející dividendy mají lepší výsledky než firmy, které dividendy nevyplácejí. nejlépe jsou na tom společnosti s průběžně rostoucími dividendami

V této době investoři ignorovali osvědčenou, solidní hodnotu tzv. blue-chips. V následujících letech se však trh vrátil ke kvalitě. I tentokrát se domnívám, že se návrat ke kvalitě už blíží. Relativní ocenění tomu napovídá.

Dlouhodobě jsou výsledky akcií firem, které vyplácejí dividendu, lepší než těch, které dividendy nevyplácejí. Je to podle vás jeden z hlavních ukazatelů stability a kvality těchto společností?

JC: Existuje jen málo spolehlivějších ukazatelů kvality, než je dlouhodobá historie výplaty dividend. Domnívám se, že společnosti schopné vyplácet a zvyšovat dividendy po mnoho let díky rostoucí a výnosné obchodní aktivitě jsou na tom obecně velmi dobře, pokud jde o vývoj zisku a cash flow.

15 společností s obří dividendou

Dividendové hvězdy: Jak posoudit kvalitu dividendových akcií?

Z dlouhodobého hlediska dosahují společnosti vyplácející dividendy zařazené do indexu S&P 500 významně lepších výsledků než společnosti, které dividendy nevyplácejí, přičemž nejlepších výsledků ze všech dosahují společnosti s průběžně rostoucími dividendami. Navíc se dividendy již dlouho považují v obtížných obdobích za dobrou obranu proti nestálosti trhu, protože mohou zajistit určitou návratnost peněz v případě nízkých kapitálových zisků.

John Carey

Je portfoliomanažerem fondu U. S. Pioneer Fund. Ve skupině Pioneer Investments pracuje od roku 1979, kdy začal jako analytik spolupracující se zakladatelem skupiny a prvním portfoliomanažerem fondu Philipem Caretem. Od něj v roce 1986 převzal řízení fondu. Je držitelem titulu B.A. z Kolumbijské univerzity a titulů A.M. a Ph.D. z Harvardovy univerzity.

V Česku budete nabízet svůj fond také v českých korunách. Co to přinese oproti "původní" dolarové verzi, do které mohli lidé investovat již předtím?

JC: Od 1. června 2010 umožňujeme investovat do třídy měnově zajištěné českými korunami. Jedná se o speciální třídu, která eliminuje měnové riziko kurzu koruny proti dolaru. Tudíž se čeští investoři nemusejí bát, že by v důsledku posilování koruny vůči dolaru nebo nežádoucím zvýšením volatility kurzu byli ochuzeni o část potenciálních výnosů.

Pro jaký typ investorů je váš fond vhodný?

JC: Tento fond je určen zejména pro investory, kteří chtějí investovat do pečlivě vybraných akcií předních amerických společností. Samozřejmě se jedná o akciový fond, a proto by se o něj měli zajímat investoři, kteří jsou ochotní akceptovat riziko krátkodobých poklesů vyvolaných kolísavostí na akciových trzích.

Co je cílem U. S. Fund? Na jaké společnosti se zaměřujete?

U. S. Fund

U. S. Fund je určen zejména pro investory, kteří chtějí investovat do pečlivě vybraných akcií předních amerických společností. je to lucemburský klon třetího nejstaršího fondu na světě. Byl založen v roce 1928. V únoru letošního roku agentura Sandard and Poor’s potvrdila podfondu nejvyšší rating AAA.

JC: Cílem tohoto podfondu je dosáhnout zhodnocení kapitálu ve střednědobém až dlouhodobém horizontu investováním minimálně dvou třetin celkových aktiv do portfolia akcií vybraných amerických společností, které se nutně nemusejí zaměřovat na nadprůměrný růst příjmů a tržeb, avšak jejich cenné papíry odrážejí určitou prémii.

Vyhledáváme především silné a finančně stabilní společnosti, které jsou schopny nabídnout nadprůměrný dividendový výnos. Portfolio je zároveň široce diverzifikováno – zahrnuje 110 až 130 titulů, a je zainvestováno napříč všemi sektory.

Co znamená ocenění "Fond měsíce"?

Světové akcie
Přestat sledovat
Akciové fondy
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat