JPMorgan čeká v roce 2021 další vlnu nákupů akcií, legendární byznysmen ale radí zajištění proti ztrátě hodnoty peněz

Podle analytiků z JPMorgan lze v roce 2021 očekávat novou vlnu nákupů akcií s tím, jak bude ustupovat ekonomická nejistota díky zvládnutí pandemie covidu-19 a velké objemy peněz budou v prostředí nízkých sazeb hledat výnos na akciovém trhu. Podle slavného mediálního magnáta Johna Malonea ale bezbřehé tištění peněz nevyhnutelně povede ke ztrátě hodnoty dolaru, a je proto namístě nakupovat pevná aktiva.

Úvaha analytiků z JPMorgan je celkem srozumitelná. Lze ji pospat na několika stránkách, ale také v pár bodech:

  • Pandemii covidu-19 se v roce 2021 postupně podaří dostat pod kontrolu, což pomůže růstu hospodářství a opadnutí výrazné ekonomické nejistoty.

  • Ekonomika ale v nejbližších měsících ještě bude potřebovat objemnou fiskální podporu, kterou bude vláda financovat na dluh.
  • Velké objemy nově vydávaných amerických dluhopisů by v dávných časech hrozily prudkým nárůstem požadovaných výnosů, v současnosti ale nad výnosovou křivkou v USA bdí centrální banka. Ta proto bude masivně odkupovat bondy (podle JPMorgan dokonce může i navýšit měsíční objemy odkupů ze současných 80 miliard USD) a držet jejich výnosy na uzdě.

  • Peníze z Fedu pak budou ve finančním systému hledat uplatnění, a tak je nasnadě, že jejich podstatná část různými cestami přiteče na akciový trh.
  • Předpokládané snížení ekonomické nejistoty navíc přiměje řadu investorů k přesunu peněz z fondů peněžního trhu (kde reálně ztrácejí hodnotu) jinam. Třeba také do akcií.

Výsledkem úvahy je mimo jiné cílová hodnota indexu S&P 500 pro konec roku 2021 na úrovni 4 190 bodů. Vzhledem k uvedenému lze jen dodat: "Proč ne?!" A kdyby hrozilo, že se výhled nenaplní, mají analytici z největší americké banky zhruba tak nějak přesně dvanáct měsíců na to, aby svou prognózu přepracovali. A zrovna na cílových úrovních akciových benchmarků se zpravidla ani nestihne usadit prach, jak rychle mění.

Proč vlastně Fed již léta tak horlivě odvrací propady cen rizikových aktiv v čele s akciemi? Důvodů může být více, jedním z těch hlavních je ale to, že americké domácnosti drží velké objemy svého bohatství v aktivech na finančních trzích. A americké domácnosti a jejich spotřeba jsou motorem ekonomiky. To jen na vysvětlenou.

Malone: Nakupuji pevná aktiva

Rizika výše uvedeného vývoje jsou poměrně dobře známá. Ve výhledu na rok 2021 se v různých podobách opakují obavy z možného nárůstu inflace, respektive z (další) ztráty hodnoty amerického dolaru. V době "tištění peněz" centrální bankou jde o obavy logické, jakkoli v uplynulé dekádě, kdy se tisklo ostošest, ne až tak naplněné.

Mnozí na to ale nechtějí spoléhat, a nakupují tak nástroje, které z různých důvodů považují z hlediska rizika inflace za smysluplné. Jde například o zlato, ale také bitcoin.

Jedním z těch, kdo se zajišťují proti možnému poklesu hodnoty dolaru, je John Malone, šéf Liberty Media, který byl po několik desetiletí jedním z největších hráčů na americkém trhu mediálním a telekomunikačním trhu. V současnosti je již skrze svou společnost Silver Spur Ranches největším soukromým vlastníkem pozemků v USA (vlastní bezmála 9 000 km2 půdy).

V nedávném rozhovoru pro CNBC Malone uvedl, že v poslední době navyšuje investice do pevných aktiv, jako jsou reality a komodity. Líbí se mu mimo jiné projekty bydlení pro více rodin, ale pokračuje také ve skupování farem.

"Pandemii jsme zatím zvládali díky obrovské fiskální a monetární podpoře ekonomiky. Podle mě to musí vést ke ztrátě hodnoty dolaru, což povede k růstu cen pevných aktiv v dolarovém vyjádření. Nevím, jestli tomu říkat inflace, ale minimálně to tak bude vypadat a bude to tak vnímáno," vysvětlil John Malone. Jeho rozpočet sice asi nemáte, jeho stylem uvažování se ale inspirovat můžete.

Šíře akciové rally v USA bere dech. Je čas naskočit na oprášený býčí hřbet?
Podíl akcií firem obchodovaných na burze v New Yorku nad 200denním klouzavým průměrem v posledních dnech vystřelil výše s tím, jak se peníze investorů v reakci na optimistické informace o vakcínách na covid-19 začaly přesouvat z velkých růstových titulů do dosud pandemií tvrdě zasažených sektorů. A takto široce založená rally je z hlediska technické analýzy velice příznivým signálem.
Honba za zajištěním startuje naplno. Co třeba bitcoin?
Americká centrální banka hodlá držet sazby nízko po celkem dlouhou dobu, do ekonomiky by mohly přitéct nové biliony dolarů, a tak léta nepoznaná inflace přestává být podle některých analytiků pouhou učebnicovou hrozbou. Na takové podmínky měli dříve portfoliomanažeři pádnou odpověď v podobě zlata, v současnosti se ale (opět) začíná častěji hovořit také o bitcoinu. Ti, kdo nenakoupili relativně nedávno za 4 000 USD, mohou po 300% růstu akorát lamentovat, že je možná již pozdě.
Expert: Česká zemědělská půda je stále atraktivní ve srovnání s Rakouskem nebo Německem, obrovský potenciál teď ale vidím na Slovensku
Zemědělská půda na Slovensku slibuje v současnosti podobně atraktivní zhodnocení, jaké jsme zaznamenali v uplynulých pěti až deseti letech v Česku. Podstatnou součástí zemědělského a farmářského byznysu zůstávají evropské dotace, rizik v této oblasti se příliš neobávám. A také s nadměrným suchem si dobří zemědělci v našich zeměpisných šířkách umějí poradit, říká Jiří Jaklín, výkonný ředitel Česko-slovenského půdního fondu.
Zdroj:
JPMorgan, CNBC
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Podpora ekonomiky
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
28. 9. 2022 6:14
Petr Koblic: Ceny elektřiny mohou být za rok desetinové, klíčové je přežít letošní zimu
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Petr Koblic
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
27. 9. 2022 17:04
Kupka (ČSOB): ČNB ještě letos může mírně zvýšit sazby, důležitý bude případný další tlak na českou…
Centrální banky
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
24. 9. 2022 20:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Napětí na trzích nepolevuje, investory děsí geopolitika i riziko…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: HYDROGEN2
24. 9. 2022 13:39
HYDROGEN2: Fond kvalifikovaných investorů, který myslí na vodíkovou budoucnost a sází na ni ve…
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat