Kapitalismus v ohrožení a tři možné katalyzátory konce akciového býčího trendu podle Bank of America

Wall Street
Obrázek: Freeimages.com

Bank of America ve své analýze z konce ledna varuje před třemi faktory, které mohou zastavit býčí trend na akciovém trhu v USA. Zprávu banka vydala v době, kdy vrcholila spekulantská párty okolo akcií firem jako GameStop nebo AMC Entertainment. Hlavní akciový stratég banky Michael Hartnett vyhlíží nejpozději ve druhém čtvrtletí minimálně korekci o 10 %.

Komunita drobných investorů svou akcí koordinovanou přes sociální sítě naplno vrátila do hry téma boje takzvané Main Street proti establishmentu, v tomto případě tomu finančnickému reprezentovanému hedgeovými fondy a Wall Street obecně (jakkoli je to dost silné matení pojmů). Podle Michaela Hartnetta z Bank of America snaha plesknout velké fondy přes prsty jejich vlastním bičem není nic jiného než pokračování a zesílení širšího boje běžných lidí proti (příjmové) nerovnosti.

Tu (nejen) podle stratéga v uplynulé dekádě silně zvýraznila politika centrálních bank, která po krizi skrze masivní injekce likvidity podporovala a dále podporuje trhy s aktivy, která díky tomu zdražují. Tím bohatnou bohatí, zatímco chudší většině se možnost výraznějšího zlepšení majetkových poměrů vzdaluje.

Kvůli recesi, naposledy té způsobené pandemií koronaviru, jsou investoři de facto nuceni nakupovat, banky mají půjčovat a firmy s pochybnými rozvahami si půjčují a pokračují v činnosti, která by za standardnějších okolností byla hluboce nerentabilní.

Míra participace na pracovním trhu USA a hodnota amerických akcií a bondů

Již loni přitom Hartnett varoval, že kapitalismus v současné podobě nepřežije příští dekádu. V aktuální zprávě pak uvažuje o tom, zda společnost (v tomto případě ta americká, týkat se to ale může obecně západního, na kapitalismu postaveného hospodářského prostoru) již bodu vrcholu kapitalismu nedosáhla, a nezačal tedy ústup tohoto systému.

Býčí trend na akciovém trhu podle Hartnetta jen sotva vydrží do konce roku 2021. Jeho konec mohou podle něj vyvolat následující tři faktory.

  • Regulace: Vedle katalyzátoru zmíněného vrcholu kapitalismu může být právě regulace také jedním z hřebíčků do rakve růstu cen akcií. V USA čeká Bank of America sílící vůli po větší regulaci v souvislosti s nástupem demokratické administrativy s (byť těsnou) většinou v Kongresu. Týkat se může mimo jiné obchodních platforem, investování, daní a tak dále.
  • Sazby: Výnosy 10letých vládních dluhopisů USA již letos postupně vystoupaly nad 1 %. Jsou stále nízké, jejich další růst ale může být pro akcie velkou brzdou. Zlepšování ekonomické situace po rally vyvolané stimulačními penězi může paradoxně vést k poklesu cen akcií. Vyšší výnosy dluhopisů (úroky z půjček) tradičně nesvědčí zejména růstovým společnostem, které v posledních letech táhly americké indexy vzhůru.
  • Přerozdělování: Další z faktorů, které podle Hartnetta vedle akciového trhu mohou (dále) poškodit i kapitalismus jako takový. Příjmovou nerovnost může napravit nakonec jen zvyšování mezd chudých a vyšší zdanění bohatých, což podle Bank of America povede k přelivu peněz z Wall Street na Main Street.

Investorům proto banka doporučuje soustředit se na aktiva, kterým se obecně daří v době inflace, a naopak se zbavovat investic "deflačních". Hartnett vnímá jako zajímavé akcie menších amerických společností, hodnotové akcie, energetický sektor, ale také komodity, realitní fondy a nemovitosti obecně. Dobře ale ví, že jeho opatrný scénář může být snadno vyvrácen dalšími dávkami nových peněz z Fedu a od americké vlády. Věří ale, že rychlé ožívání ekonomiky centrální bance v tak výrazné "podpoře hospodářství" bude bránit.

Obrázek:
7. 10. 2020 6:24
Jakápak podpora ekonomiky?!

Centrální banky drží sazby na minimech a v posledních týdnech opakovaně zdůrazňují, že na tom v nejbližších letech...

Zdroj:
Bank of America
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Kapitalismus
Přestat sledovat
Regulace
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Wall Street
Přestat sledovat
Obrázek: pixabay
27. 5. 2022 10:10
Zlato jako pojistka v portfoliu: Ano, nebo ne?
Bezpečné investice
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Obrázek: Freepik.com
25. 5. 2022 20:30
Jak jsme na tom v Česku s investiční gramotností?
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investování
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Pravidla a doporučení pro investování
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
25. 5. 2022 17:10
Hansen (Saxo Bank): Komodity budou stále drahé, nejlepším lékem na vysoké ceny jsou ale právě vysoké…
Inflace
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
25. 5. 2022 9:45
Petr Zýma (XTB): Trh s kryptoměnami optikou technické analýzy
Bitcoin
Přestat sledovat
Ethereum
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technická analýza
Přestat sledovat