Korekce je (stále) málo: Globální akciové trhy jsou předražené, čas nejlevnějších nákupů teprve přijde

Pro výkonnost akcií ve střednědobém horizontu je klíčová změna valuací neboli ocenění. Zbylé dvě složky tvořící celkové výnosy z držení akcií (dynamika korporátních fundamentů, například tržeb či zisků, a dividendy) totiž oproti valuacím v krátkodobém až střednědobém horizontu vykazují mnohem nižší volatilitu. Proto je pro fundamentálně orientované investory nezbytné sledovat úroveň valuací, aby bylo možné odhadnout, na jaké úrovni by se mohla ve střednědobém horizontu výkonnost akcií pohybovat.

Valuace (ocenění) akcií mají ve střednědobém horizontu historicky silnou tendenci se takzvaně navracet k průměrným rovnovážným úrovním. Jde přitom o jeden z klíčových zákonů investování do akcií. Pokud jsou totiž valuace vysoko nad svými průměrnými rovnovážnými historickými úrovněmi, jsou v tržních cenách akcií zahrnuty příliš silný ekonomický růst a zlepšování korporátních fundamentů, případně příliš nízké a dlouhodobě neudržitelné bezrizikové úrokové sazby, nebo také příliš nízké a dlouhodobě neudržitelné rizikové prémie. Pokud jsou naopak valuace hluboko pod průměrnými rovnovážnými historickými úrovněmi, je v tržních cenách akcií zohledněn příliš slabý ekonomický růst a korporátních fundamentů, příliš vysoké a dlouhodobě neudržitelné bezrizikové úrokové sazby, nebo příliš vysoké a dlouhodobě neudržitelné rizikové prémie.

Můj valuační indikátor Z-Score nejširšího globálního akciového indexu MSCI All Country World je definován jako prostý aritmetický průměr dílčích Z-Score základních valuačních indikátorů P/E, P/B, P/S a EV/EBITDA. Přitom Z-Score je definováno jako rozdíl aktuální hodnoty valuačního ukazatele a jeho průměru, to vše vyděleno směrodatnou odchylkou.

Globální akciové trhy jsou podle tohoto indikátoru oceněny férově či rovnovážně, pokud se hodnota indikátoru pohybuje kolem nuly. Na základě časových dat od roku 1995 dosáhlo globální valuační Z-Score svého maxima na úrovni +2,4 směrodatné odchylky na začátku loňského roku. Poté za poslední rok výrazně pokleslo až na současnou úroveň +0,9 směrodatné odchylky, a to primárně vlivem dramatického oživení dynamiky korporátních fundamentů po prvním pandemickém roce 2020.

iShares MSCI ACWI ETF
zdroj: Google Finance

Aktuální hodnota mého globálního Z-Score +0,9 směrodatné odchylky je i přes strmý pokles za posledních 12 měsíců na nejvyšší úrovni od roku 2002. Nejvyšší globální akciové valuace za posledních 20 let podle mého názoru stále jednoznačně indikují pokračující předraženost akcií. Ta je přitom primárně hnána enormní předražeností amerických akcií, které mají v globálním indexu jednoznačně největší váhu.

Vzhledem k postupné realizaci globálního stagflačního scénáře (silně zvýšené inflace výrazně nad cíli klíčových centrálních bank a velice slabého ekonomického růstu s možností mírně recese) poměrně rychlé normalizaci měnové politiky Fedu včetně rozpouštění jeho bilance prostřednictvím kvantitativního utahování se domnívám, že valuace světových akcií budou v následujícím období pokračovat v poklesu, což bude k celkovému zhodnocení akcií přispívat negativně. To plně koresponduje s mým spíše opatrným scénářem vývoje globálních akciových trhů v následujícím období.

Nejširší globální akciový index MSCI All Country World od začátku roku ztrácí okolo 12 %. Jsem toho názoru, že stále silně nadprůměrné globální akciové valuace, nepříznivý globální stagflační vývoj a poměrně rychlá normalizace měnové politiky Fedu budou v následujících týdnech přispívat k pokračování výprodejů akcií.

Ti investoři, kteří mají dlouhý investiční horizont a zároveň se příliš nebojí investičního rizika, proto podle mě nyní rozhodně neudělají chybu, když s akciovými nákupy prozatím vyčkají. V očekávání pokračujících akciových poklesů bude možnost v průběhu několika příštích měsíců akcie nakoupit za podstatně atraktivnější, tedy nižší ceny(příznivější valuace), a tedy s výrazně vyšším očekávaným zhodnocením v následujících několika letech.

S&P 500
zdroj: Google Finance
Sedmička - ilustrační foto
Premium
Obrázek: Thinkstock
27. 4. 2022 6:23
Morgan Stanley: Když inflace vrcholí, historicky vítězí čtyři sektory. A letos může zvítězit těchto sedm konkrétních titulů

Michael Wilson je dlouhodobě jedním z nejopatrnějších akciových stratégů na Wall Street. V posledních měsících...

Wall Street
Obrázek: Freeimages.com
29. 4. 2022 5:31
Kde brát optimismus ohledně amerických akcií? V burzovním almanachu jen sotva

Končí duben a s ním historicky silnější polovina roku pro americké akcie. Na přelomu let 2021 a 2022 ještě indexy...

Americké akcie
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Ocenění
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Obrázek: Shutterstock
28. 9. 2022 6:14
Petr Koblic: Ceny elektřiny mohou být za rok desetinové, klíčové je přežít letošní zimu
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Jaderná energetika
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Petr Koblic
Přestat sledovat
Zemní plyn
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
27. 9. 2022 17:04
Kupka (ČSOB): ČNB ještě letos může mírně zvýšit sazby, důležitý bude případný další tlak na českou…
Centrální banky
Přestat sledovat
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká koruna
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Obrázek: Investiční web
24. 9. 2022 20:30
Vladimír Vávra (WOOD & Company): Napětí na trzích nepolevuje, investory děsí geopolitika i riziko…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
Obrázek: HYDROGEN2
24. 9. 2022 13:39
HYDROGEN2: Fond kvalifikovaných investorů, který myslí na vodíkovou budoucnost a sází na ni ve…
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat