Krátkodobý výhled na české akcie: prosinec 2011 - ČEZ, NWR a Unipetrol

ČEZ, Unipetrol a NWR. Potenciál a riziko akcií energetického sektoru v systému SPAD na pražské burze do konce roku.

ČEZ

Přes výměnu managementu, který dle našeho názoru nemá významnější vliv na cenu akcie, investoři přesunuli svůj zájem opětovně na fundament v podobě vývoje ceny elektrické energie. Na rok 2012 má ČEZ prodáno 96 % a pro 2013 41 % objemu produkce. Realizované ceny budou podle našeho odhadu 53,4 EUR/MWh pro rok 2012 a 56 EUR pro rok 2013 (ve 2011 to bylo 52 EUR).

V případě ČEZu se trh rovněž zajímá o odprodej tureckých aktiv. ČEZ vyhodnocuje nabídky (není s nimi spokojen) a bude se zájemci jednat. Vedení společnosti několikrát zdůraznilo, že prodat nemusí.

Výsledky za 3Q11 (9. listopadu) zklamaly na čistém zisku, tržby a provozní úroveň byly podle odhadů. Výsledky ovlivnily nižší realizované ceny elektřiny, vyšší provozní náklady, darovací daň na emisní povolenky a negativní přecenění akciových opcí na maďarskou společnost MOL, negativní příspěvek FX (finanční deriváty) a přecenění účetní hodnoty německých dolů Mibrag. ČEZ si vyčistil bilanci již ve 3Q11 (standardně ve 4Q11) a v posledním kvartálu se neočekávají žádné jednorázové položky.

Vedení společnosti potvrdilo své celoroční cíle na čistý zisk 40,6 mld. Kč a EBITDA 84,8 mld. Kč. Tuto projekci podmiňuje ČEZ standardním provozem svých elektráren. Na úrovni EBITDA by neměl být problém (čekáme mírné překonání o +0,8 %), zatímco cíl čistého zisku je ambiciózní. Náš odhad je o 4 % nižší. Čistý zisk podstatně ovlivňuje přehodnocení akciových opcí MOL (7,3 %) – od začátku 4Q11 je MOL +24 %, to by pozitivně ovlivnilo čistý zisk.

Náš náhled na společnost je dlouhodobě pozitivní a současné ceny na úrovni 750 Kč vnímáme z dlouhodobého hlediska jako zajímavé. Titul slibuje vysoký dividendový výnos, za rok 2011 by to na základě stávající dividendové politiky mělo být 5,8 %. Poslední týdny rovněž ukázaly, že titul je relativně odolný vůči tržním turbulencím, a to i při překonávání tržní referenční (srovnávací) základny.

Aktuální cenu akcií ČEZu sledujte zde

NWR

Výsledky za 3Q11 jsou ve shodě s odhady, zklamání přineslo srovnání čistého zisku s konsenzem. Vedení potvrdilo celoroční cíle, co se týká těžby, ale snížilo prodejní objemy u koksu (oznámeno již dříve; z 720 kt na 525-575 kt).

Makroekonomická situace nevypadá pro NWR povzbudivě, například Arcelor Mittal plánuje zavřít v Polsku jednu ze 3 vysokých pecí. Omezení se čeká i v ČR, kde má další 2 vysoké pece - propustí 10 % zaměstnanců a s největší pravděpodobností sníží kapacitu výroby. Arcelor odebírá od NWR 33 % koksovatelného uhlí.

Ceny uhlí na 1Q12 budou oznámeny na konci ledna a vyjednávání bude ovlivňovat situace v regionu. Anglo American kontrahoval v Koreji koksovatelné uhlí za 235 USD/t (-18 % q/q). Pro NWR by to mohlo znamenat 146 EUR/t (po 171 EUR/t v 4Q11). Tyto makroekonomické údaje jsou dle našeho názoru víceméně zaceněny.

Na druhou stranu výraznější omezení ekonomického vývoje může mít za následek další tlak na cenu koksovatelného uhlí. Opačným rizikem je faktor počasí v okolí Austrálie, kde povětrnostní podmínky minulý rok výrazně ovlivnily ceny uhlí na světových trzích. Oproti koksovatelnému uhlí by měla růst cena elektrárenského uhlí.

Co se týká objemů, tak jsou současné prodejní cíle NWR relativně vysoko. Týká se to zejména koksovatelného uhlí, kterého by NWR pro naplnění svých cílů měla ve 4Q11 vytěžit 1,7 mt, což se jí ještě nikdy nepodařilo (nevíce 1,6 mt v 4Q09 a 1 mt v 3Q11). Znamenalo by to podstatné zlepšení stále nepříznivého produkčního mixu. Tento cíl je poměrně ambiciózní, a i když ho NWR potvrdila, jeho splnění bychom považovali za výrazné pozitivní překvapení.

Současný negativní ekonomický výhled na Evropu v pozadí negativního sentimentu pramenícího z dluhové krize eurozóny má relativně oprávněný negativní vliv na akcie společnosti. Z uvedených indikací se domníváme, že by cena akcií NWR mohla po oznámení 1Q12 cen a 4Q11 objemů být opětovně pod tlakem. Současně vnímáme, že by trh měl tyto faktory již započítávat, ale psychologicky by naplnění takovéhoto scénáře nebylo krátkodobě příznivé.

Aktuální cenu akcií NWR sledujte zde

Unipetrol

3Q11 výsledky dopadly dle projekcí (EBIT -230 mil. Kč, pozitivní vliv měly jednorázové položky - vratka pokuty od EK 236 mil. Kč a CO2 operace 100 mil. Kč). Čistá ztráta je nižší než projekce.

Makroprostředí není příznivé (nízké marže, objem, odstávka). Dokonce i segment petrochemie byl ve ztrátě kvůli přehodnocení zásob.

Vybrané provozní ukazatele za listopad bohužel neslibují zlepšení, spíše naopak. Rafinační marže se zhoršily na 0,5 USD/b z 1,5 v říjnu a zůstávají velmi volatilní (-0,15 USD/b v září). Negativní je také snížení rozdílu B-U na 0 USD/b. Spojená petrochemická marže klesla poprvé za dva roky pod hranici 500 EUR/t (477 EUR/t). Z uvedených čísel je vidět zhoršující se makroprostředí Unipetrolu, zvláště pak v petrochemii, která byla tahounem výsledků společnosti.

Na současných úrovních kolem 170 Kč (relativní rezistence na současné dění) bychom vzhledem k výše uvedenému očekávali potenciálně zvýšený tlak na cenu akcií.

Aktuální cenu akcií Unipetrolu sledujte zde

Přestat sledovat
Přestat sledovat
Unipetrol
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
26. 1. 2021 17:00
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…