Krátkodobý výhled na české akcie: září 2011 - Erste, Komerční banka a VIG

Erste Group, Komerční banka a VIG. Potenciál a riziko akcií finančního sektoru v systému SPAD na pražské burze pro zářijové obchodování.

Erste Group

V případě Erste je důležité sledovat dluhopisové trhy. Sentiment a vývoj rizikové přirážky jsou stěžejními faktory.

Vhodné je dle našeho názoru sledovat vývoj mezibankovních sazeb, které mohou napovídat o stavu likvidity v sektoru. Právě růst těchto sazeb může vyvolávat jisté spekulace.

Omezení spekulace na pokles (tzv. short) bankovních akcií v některých zemích mohou paradoxně přinést nepříznivý vliv na akcie, které takový zákaz nemají. Na druhou stranu u těchto akcií k tomu není příliš důvod, kromě pohybu v rámci sektoru.

Současná cena pod 600 Kč je z našeho pohledu zajímavá. Je možná vhodné zdůraznit, že alespoň pro první polovinu září jsme více nakloněni investici do tohoto titulu.

Nadále se samozřejmě bude sledovat vývoj v Rumunsku a Maďarsku, kde například díky rostoucí ceně švýcarského franku docházelo k dalšímu zhoršování úvěrového portfolia, které je denominované v této měně.

Švýcaři zasahují! Intervence převrátila měnový trh!

Komerční banka

Komerční banka prošla výrazným výkyvem v návaznosti na spekulace ohledně potenciálních problémů mateřské společnosti Société Générale. Cena akcie propadla až na úroveň 2 700 Kč. Po následném uklidnění se cena začala stabilizovat.

Po výsledcích jsme provedli úpravu modelu v návaznosti na odpis řeckých dluhopisů a současných tržních podmínek. Na titulu jsme ponechali nákupní doporučení s cílovou cenou 4 375 Kč (z 4 441 Kč 22. 2. 2011) a více jsme poukázali na defenzivnost banky vzhledem k očekávaným dividendám.

Spíše zopakujeme, že bankovní tituly jsou významně zasaženy vysokou volatilitou na státních dluhopisech v čele s italskými a španělskými (aktuálně zásah ECB). A celkově sektor je nadále sledován vzhledem k rostoucí ceně za likviditu. Ta roste na základě spekulací ohledně nedostatečné likvidity některých bank, potenciálnímu/faktickému řízenému bankrotu Řecka a celkové nejistotě a částečné ztráty důvěry v mezibankovním styku.

Ceny titulu pod 3 000 Kč přilákaly i další investiční domy ke zvýšení/zintenzivnění svého doporučení na KB. Aktuální ceny jsou z našeho krátkodobého pohledu neutrální vzhledem ke krátkodobému rychlému posunu směrem nahoru. Na druhou stranu z dlouhodobého defenzivního pohledu jsou tyto ceny stále atraktivní.

VIG

Výsledky dle očekávání nepřinesly větší vzrušení při čistém zisku za 1H11 na úrovni 215 mil. EUR (+9,5 % r/r) vs. oček. 213 mil. EUR. Společnost potvrdila svůj výhled.

Expozice vůči "rizikovým" zemím Evropy byla dle očekávání potvrzena na relativně nízké úrovni 109 mil. EUR (26 % z oček. zisku za rok 2011). Nicméně v případě turbulencí ve finančním sektoru z důvodu dluhového problému eurozóny by se dal očekávat tlak na titul.

Dlouhodobě vnímáme ceny pod 800 Kč jako zajímavé. Nedávné ceny k úrovni 700 Kč jsme vnímali jako atraktivní. Domníváme se, že titul je dostatečně zajímavý. Dluhové problémy eurozóny neměly mít drastický dopad ani v negativním scénáři na hospodaření a stabilitu pojišťovny.

Komerční banka
Přestat sledovat
Vienna Insurance Group (VIG)
Přestat sledovat
Erste Group Bank
Přestat sledovat
26. 1. 2021 17:00
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů
Akciové tipy
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
25. 1. 2021 12:00
Investorský magazín: Sazby vs. inflace aneb Hledá se největší tržní riziko roku 2021
Akciový trh
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2021
Přestat sledovat
25. 1. 2021 9:55
Expertní tržní výhled: MONETA (již) zajímavá na prodej a nebezpečí obchodování na páku
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
22. 1. 2021 12:23
Mertlík: V krach projektu společné Evropy nevěřím, jednotlivé státy jsou si vědomy svého globálního…