Lekce (nejen) z roku 1987: Trhem hýbou nečekané události

Před téměř třiceti lety zažily akciové trhy jeden z nejhorších propadů ve své historii. Dodnes není úplně jasné, co stálo za takzvaným černým pondělím v říjnu 1987, i když teorie se začaly objevovat prakticky hned, jakmile se investoři vzpamatovali. Otázkou zůstává, zda si z této události dokážeme vzít ponaučení, které by nám pomohlo se podobným excesům vyhnout.

Minulost nám několikrát dala jasnou lekci o tom, že největší rány trhům uštědřují nečekané události. V kombinaci s bezbřehým optimismem, respektive "naladěním" investorů jedním směrem, a rozšířením novinek, které až nebezpečně ovlivňují dění na trzích, se konečné ztráty násobí.

Úprk ke konci obchodní seance

Doug Kass ze společnosti Seabreeze Partners Management si myslí, že současné obrovské objemy akcií obchodované na konci každého obchodního dne kvůli rebalancování portfolií burzovně obchodovaných fondů (ETF) mohou být katalyzátorem událostí podobně, jako jím bylo zajišťování portfolií v roce 1987.

Bezbřehý optimismus je dnes podle Kasse zřejmý, protože "drobní investoři se ve velkém pustili do pasivního investování prostřednictvím ETF, což dokazuje, že jsou ochotni na trzích zůstat dlouhou dobu". Vysvětluje to nezvyklou aktivitu na trzích těsně před uzavřením burz, kdy až 37 % denních objemů se letos zobchoduje v posledních třiceti minutách obchodního dne. "To lze vysvětlit enormní popularitou ETF, které jsou nuceny rebalancovat svá portfolia v posledních minutách seance," míní Kass.

Něco podobného se odehrávalo také před černým pondělím 19. října 1987. Tou dobou již začalo docházet ke zpomalování růstu americké ekonomiky, která byla po recesi ze začátku 80. let v celkem dobré kondici. Již v roce 1986 došlo ke kolapsu na trhu s ropou, ale akciové indexy si užívaly rychlého růstu společně s oceněním. Rok před krachem posílil index Dow o 45 %.

Elektronické obchodování ve hře

Dodnes není jasné, co vlastně způsobilo jednodenní propad amerických indexů o více než 22 %, ale mezi hlavními faktory pravděpodobně byly nadhodnocený trh, nízká likvidita, psychologie a další. Řada odborníků si ale myslí, že hlavní roli sehrály inovace na trhu s futures na indexy, rozšíření elektronického obchodování a zajišťování portfolií.

"Mezi hlavní důvody patřily inovace na trhu s indexovými futures a zajišťování portfolií. Podle toho, co jsem viděl, možná až polovinu objemu ten den tvořily obchody malého počtu společností, které se zabývaly zajišťováním portfolií. Velcí hráči se zbavovali akcií. Trh s futures v Chicagu byl níže než akciový trh a lidé se snažili o arbitráž. Jednou ze strategií bylo nakoupit akcie prostřednictvím futures v Chicagu a prodat je na NYSE. Ale bylo to komplikované, protože lidé ze zajišťovacích společností se také snažili ve stejný čas prodávat akcie na burze," vzpomínal jednou Richard Sylla, profesor ekonomie na New York University, v deníku Wall Street Journal.

Regulátor po tomto krachu sice zavedl určitá opatření, která mají předcházet podobným propadům, ale to nemusí stačit. Pokud mělo na sešup vliv také rozšíření elektronického obchodování, může to být jeden z důvodů možného výraznějšího propadu i dnes. Jako důkaz může posloužit takzvaný "flash crash" z 6. května 2010, kdy jeden neobvykle velký pokyn k prodeji znamenal propad indexu Dow o téměř 1 000 bodů v průběhu několika minut.

ETF a momentové strategie jako velké riziko současnosti?

Největším nebezpečím je dnes podle Kasse velké rozšíření ETF a s ním i strategií založených na momentu. Ty mají na dění na trhu v roce 2017 výrazný vliv, protože na ně připadá možná až 75 % denního zobchodovaného objemu. A jak již bylo zmíněno, téměř 40 % denního objemu na burze je zobchodováno v poslední půlhodině, což na jedné straně vede spekulanty na pokles k šílenství, a na druhé straně dělá s regulátorů pitomce, kteří "se snaží dohonit Ferrari na bicyklech".

Tento způsob obchodování a udržování býčího trendu nemůže podle Kasse vydržet donekonečna a situace podobná té z října 1987, kdy se akcie začnou sesouvat dolů, je prakticky nevyhnutelná. Když k tomu dojde, počítače začnou na konci dne ve velkém prodávat, protože ETF a momentové strategie půjdou s trhem.

"Za čtyři desítky let na trhu jsem se naučil, že jakmile je nálada nastavena jedním směrem, pohyb na druhou stranu může nepříjemně překvapit. Rostoucí trhy znamenají rostoucí očekávání," uzavírá Kass. A nám nezbývá, než se z chování trhu a minulých překvapení poučit.

Zdroj:
Realclearmarkets.com
Americké akcie
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Panika na trzích
Přestat sledovat
Přestat sledovat
22. 4. 2021 17:01
V PÁTEK V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Miroslav Plojhar, Česká spořitelna)
Centrální banky
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat