Manažeři fondů: Červnový útěk od akcií potvrzen

Pravidelný celosvětový průzkum mezi 199 manažery fondů potvrdil jejich aktuální odklon od akcií a komodit, naopak zaznamenal příklon k hotovosti a dluhopisům. Poukázal na jejich pesimismus vůči evropským a čínským akciím, z průzkumu naopak vyšly velice dobře akcie japonské.

Podle průzkumu BofA/Merrill Lynch prováděném na začátku června výrazně klesl hlavně apetit manažerů kupovat do portfolií fondů akcie. Jestliže ještě v květnu převažovalo oproti neutrální alokaci akcií celých 41 procent z nich, v červnu tak činila již jen o něco více než čtvrtina (27 %).

Nejvíce to od účastníků průzkumu schytaly evropské akcie. Oproti květnu, kdy je podvažovalo pouhé procento manažerů, narostl v červnu jejich počet až na 15 %. Komodity převažuje nad neutrální alokací nyní pouhých 6 % manažerů oproti předcházejícím 12 %.

Pesimistů je nejvíc za uplynulý rok

Naproti tomu 18 % manažerů fondů převažuje nyní v portfoliích hotovost. A to je nejvyšší podíl pesimistů od června 2010 a obrovská změna oproti květnovým 6 %. Portfoliomanažeři tak mají nyní v průměru hotovost ve výši 4,2 % svého portfolia, což je nárůst z 3,9 % v květnu.

Dluhopisy, nemilované a proklínané aktivum po většinu posledních dvou let, se nyní těší nebývalému zájmu. Už jen 35 % fondů dluhopisy oproti své neutrální alokaci podvažuje, což je daleko méně než dubnových 58 nebo květnových 44 %. A trend je jasný.

Za změnami v rozdělení aktiv stojí především obavy z financování státních dluhů v Evropě, které respondenti jmenovali jako největší riziko tohoto měsíce. I když se optimismus manažerů ohledně dalšího vývoje ekonomiky opět snížil, obavy volající po třetím kole kvantitativního uvolňování zatím nepanují, dvě třetiny oslovených manažerů QE3 nečekají.

"Správci majetku snižují rizikovost svých portfolií, ale spíše než nějakou kapitulací bych to nazval návratem alokace do neutrální polohy mezi akciemi, dluhopisy a hotovostí," tvrdí Gary Baker z BofA/Merrill Lynch Global Research.

Mladé trhy? Navzdory Číně pozitivní výhled

Manažeři fondů věří s výjimkou Číny zemím emerging markets. V červnu sice klesl počet těch, kteří právě tyto akcie ve svých portfoliích převažují, a to z květnových 29 na 23 %.

Ještě před měsícem však měly nálepku nejperspektivnějších akcií ty americké, nyní jsou to právě akcie z rozvíjejících se zemí, které lákají manažery fondů. Hned 29 % z nich se totiž domnívá, že vyhlídky na slušné zisky firem jsou nyní daleko nejvýhodnější na rozvíjejících se trzích, v minulém měsíci to bylo jen 19 %.

Tento optimismus vůči rozvíjejícím se trhům je ovšem v přímém rozporu s rostoucím pesimismem vůči Číně, dosavadnímu motoru růstu těchto zemí. Už 40 % regionálně působících manažerů se domnívá, že čínská ekonomika oslabí v období nadcházejících 12 měsíců. To představuje největší negativní sentiment vůči Číně za poslední více než dva roky a posun o dalších 12 procentních bodů oproti minulému měsíci.

Jim Rogers: Čína přežije všechno kromě nedostatku vody

Tento odklon se projevuje i v konkrétním chování manažerů, kteří snižují své expozice v čínských akciích. Už jen 33 % fondů zaměřených na světové rozvíjející se trhy převažuje ve svých portfoliích čínské akcie.

Sílící optimismus ohledně Japonska

Medvědí nálada portfoliomanažery investující v Japonsku pomalu opouští. V dubnu, bezprostředně po zemětřesení na severovýchodě země, byl podíl těch, kteří předpovídali oslabující ekonomiku, a těch, kteří věřili v růst, zhruba vyrovnaný. Tento měsíc je již ohromující většina 89 % respondentů přesvědčena o růstu tamní ekonomiky.

Podobný optimismus a obrat je patrný i u japonských firemních zisků. Ještě v dubnu 33 % manažerů předpokládalo, že zisk na akcii v příštím roce klesne, ale nyní je už více než polovina z nich přesvědčena o opaku. Na rozdíl od kolegů v jiných oblastech manažeři japonských fondů snižují pozice hotovosti a navyšují akcie.

Aktuální vývoj indexu japonských akcií Nikkei 225 sledujte zde

Opatrnost především

V souladu s opatrným, riziko odmítajícím tónem červnového průzkumu většina manažerů podvažuje v portfoliích cyklické sektory jako průmysl nebo materiály. Vůbec největším odlivem prostředků trpělo pojišťovnictví, v návaznosti na požadavky vyplývající ze série katastrofických událostí, včetně zemětřesení, hurikánů a tornád. Naproti tomu jediná odvětví, která se dočkala nadvážení, byly sektory farmacie a utilit.

Zdroj:
Bank of America
Přestat sledovat
Investiční portfolio
Přestat sledovat
Japonsko
Přestat sledovat
Sektory
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Regiony
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
1. 3. 2021 12:21
Úspěšný byznys vs. narůstající nejistota: Myslete na nemyslitelné!
Byznys a podnikání
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat