Morgan Stanley: V těchto třech sektorech má smysl nakupovat akcie v době, kdy se Fed (asi) chystá omezovat QE

Navzdory jistému zpomalení americké ekonomiky je část investorů přesvědčena, že Fed již nebude dlouho otálet s oznámením plánům na omezování programů odkupů aktiv, tedy kvantitativního uvolňování (QE). Podle Morgan Stanley je navíc nyní akciový trh ve fázi okolo poloviny cyklu, kdy se mění preferované sektory a strategie a nezřídka dochází ke korekcím o 10-20 %. A hlavní akciový stratég banky Michael Wilson neváhá ukázat na konkrétní odvětví, ve kterých má za popsaných podmínek smysl nakupovat.

Velká část analytiků a stratégů sleduje Fed a jeho rétoriku v době, kdy sice hospodářský růst USA zpomaluje, ale inflace se drží na nebývale vysoké úrovni. Další měnověpolitické zasedání je sice naplánované až na druhou polovinu září, na konci srpna se ale centrální bankéři sejdou na svém tradičním dýchánku v Jackson Hole, kde by mohli představitelé americké měnové autority naznačit, jak vidí budoucnost QE.

Podle Michaela Wilsona z Morgan Stanley je zpomalování ekonomického růstu typické pro období, kdy na akciovém trhu dochází ke změnám preferencí investorů. Defenzivní tituly podle stratéga začínají svým výkonem překonávat cyklické akcie. V tomto období typicky dochází k poklesu valuací a ubývá firem, které zlepšují své výhledy ziskovosti.

Wilson si nemyslí, že by změny ve výhledech firem v této fázi měly mít mnoho co do činění s delta variantou koronaviru a jejím rychlým šířením. Ve hře je podle něj spíše to, že řada firem (například technologických) v době pandemie předprodala velkou část své produkce, protože po ní byla extrémně vysoká poptávka. Nyní tak řada firem i domácností nebude v takové míře nakupovat technologické vybavení, software a navazující služby.

Morgan Stanley také předpokládá, že výsledková sezóna za druhé čtvrtletí, jež jednoznačně podpořila náladu na akciovém trhu, vepsala do burzovního almanachu také vrchol, pokud jde o míru růstu zisků a tržeb firem. Srovnávací základna již nebude tak nízká, to jsou jednoduché počty.

Revize výhledů firem směrem vzhůru budou méně časté

Krátkodobě to vše pro akcie jako celek znamená, že jejich růstový potenciál vzhledem ke známým rizikům je omezený. Wilson dokonce ve své zprávě ze začátku srpna zmiňuje možnost poklesu hlavních indexů až o 14 % v příštích třech měsících. Aby podle něj fáze přeměny preferencí investorů za stávajících podmínek byla "dokonalá", chybí jí právě pokles hlavních indexů. "Hlavní překážkou tohoto vývoje je podle mého názoru Fed a jeho váhavý přístup k zahájení utahování měnových kohoutů," napsal stratég.

V náročnějším prostředí Morgan Stanley doporučuje sázet na kvalitu, tedy na akcie firem se silnými a solidními zisky a celkově zdravými rozvahami. Zejména se mu líbí tři sektory, a to zdravotní péče a nezbytné spotřební zboží a služby (jako ochrana před zpomalením růstu v nejbližší době) a také finance (jako zajištění pro případ růstu výnosů bondů ve světle očekávání zpřísňování měnové politiky Fedu).

Banka také posunula hodnocení jednotlivých sektorů na základě poměru rizik a možných výnosů. Síťové společnosti nově zařazuje mezi "equal-weight" odvětví (mimo jiné díky pokračujícímu příklonu k investicím do "zelenější" energetiky a zajímavým dividendovým výnosům), zatímco energetiku srazila z tohoto hodnocení na stupeň "underweight" (hlavně kvůli již omezenému potenciálu růstu cen ropy).

S&P 500

Trading - ilustrační foto
9. 8. 2021 6:34
Milion investorů znamená milion důvodů pro pohyb cen na trzích. Co s tím? Zjednodušte si to!

James Playsted Wood, který toho o trzích napsal podstatně více, než průměrný smrtelník kdy přečetl, jednou trefně...

Deset, 10, římská 10, desítka, top 10 - ilustrační foto
6. 8. 2021 6:25
10 nejpřesnějších akciových analytiků a jejich 10 akciových tipů. Značka: bez záruky

Akcioví analytici sledují jednotlivé společnosti a na základě všech dostupných informací stanovují doporučení pro...

Video thumbnail play-btn
3. 8. 2021 11:53
Pírko (Bohemian Empire): "Perspektivní" růstové tituly mohou mít problém, až zdraží peníze. V technologickém sektoru je potřeba správně vybírat

V době peněz zdarma bylo pro spoustu firem, které jsou ztrátové, ale slibují skvělý růst, snadné financovat svůj provoz...

Zdroj:
Morgan Stanley
Americké akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Sektory
Přestat sledovat
28. 11. 2021 4:00
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (Petr Novotný, Investiční web)
Americké akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat
27. 11. 2021 14:20
Zelená dohoda: Co (ne)přinese střední třídě? A jak také uvažovat o klimatické změně?
Ekologie a životní prostředí
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
25. 11. 2021 17:13
Na co si dát pozor při výběru finančního poradce (i samotného produktu)?
Finanční gramotnost
Přestat sledovat
Investiční a finanční poradenství
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
24. 11. 2021 15:00
ABCD investora: Jak sestavit vítězné portfolio na rok 2022?
Akciové tipy
Přestat sledovat
Centrální banky
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Úrokové sazby
Přestat sledovat
Výhled na rok 2022
Přestat sledovat