Na co by se měli (nejen) investoři zeptat Alibaby

Road show Alibaby startuje tento týden. Nick Colas z ConvergEx radí investorům zvážit důležité otázky spojené s IPO Alibaby, například kteří portfoliomanažeři budou mít o Alibabu zájem a jaké akcie nebo ETF budou hedgeové fondy shortovat v páru s LONG pozicí na čínského burzovního nováčka.

Investoři baží po čínských růstových story. Nyní mohou vsadit na tamní největší e-commerce společnost Alibaba. Mohlo by jít také o největší IPO vůbec. S dostatečnými rezervami hotovosti bude firma možná agresivním hráčem na poli fúzí a akvizic. Colas označuje Alibabu za skutečný "big deal". Velikost IPO a unikátní investiční příběh budou přitahovat pozornost investorů nejméně po zbytek měsíce. Je zde ale několik nezodpovězených otázek.

1. Indikují velké IPO tržní vrchol?

Investiční bankéři využívají k popisu podmínek ideálních pro úspěšné uvedení firmy na burzu výraz "IPO okno". Je to směs investorské důvěry, tržního apetitu pro obor podnikání a strategii firmy a čerstvých peněžních toků plynoucích na trh. Jen málo firem vstupuje na burzu během tržního dna, mnohem více si vybere pro svůj debut období někde mezi středem cyklu a jeho vrcholem.

2. Znervózní kapitálové trhy před oceněním velkého IPO?

V historii to v průměru neplatilo. Stačí se podívat na tabulku TOP 10 IPO a uvidíte průměrný výnos u S&P 500 5 dní před oceněním 0,0 %.

3. Co se děje po IPO?

Průměrný 5denní výnos u S&P 500 po ocenění IPO je mírně pozitivních 0,2 %. Buď může jít o "úlevu" investorů, že velká transakce vyšla, nebo jen o přirozenou pozitivní tendenci kapitálových trhů od 90. let.

4. Jak budou institucionální investoři financovat nákupy akcií Alibaby?

Velikost IPO Alibaby se odhaduje na 21,1 miliardy USD. K financování nákupů nových akcií budou portfoliomanažeři muset prodat některé stávající pozice. Které akcie dostanou pomyslného černého Petra? To bude předmětem velkých spekulací Wall Street během následujících 14 dnů. Nejžhavějšími kandidáty budou ostatní růstové large caps ze sektoru technologií. Některé mohou být z Číny, může jít ale také o dobře známá jména z amerických burz. Alibaba má skvělé fundamenty (tržby, ziskové marže). Portfoliomanažeři budou moci tyto faktory jen stěží ignorovat a držet se stávající alokace portfolia a osvědčených akciových pozic. V blízkých dnech lze očekávat objemné "programové" obchody (obchody, v nichž je na prodej více než jedna akcie).

5. Jak Alibaba zahýbe světem ETF a indexového investování?

Alibaba bude čínskou firmou listovanou na Newyorské burze. Pro většinu tvůrců indexů to znamená trochu problém, protože preferují lokální akcie. Na zahrnutí do S&P 500 může Alibaba zapomenout, protože index sleduje "přední firmy ve vedoucích sektorech americké ekonomiky". Pro tvůrce ETF je tak těžké akcii zahrnout do portfolií, která mají pasivně odrážet výkonnost nejsledovanějších indexů.

6. A co opce?

Přestože se Alibaba nejspíše neobjeví v mnoha indexech, v opčním obchodování o ni může být velký zájem. S vysokou likviditou se na titul mohou začít vypisovat opce ve velkém zhruba týden, dva po dokončení IPO. Otázkou je, jak opční obchodníci vyhodnotí budoucí volatilitu akcie. Vzhledem k velkému zájmu lze očekávat, že se Alibaba zařadí mezi "živější" tituly na opčních burzách.

Jaké jsou možné opční strategie? Nakupovat volatilitu se skupinou titulů, které mohou před IPO Alibaby zaznamenat prodejní tlaky. Další strategií může být nákup call opce během prvního dne po IPO s očekáváním pozdějšího růstu, jakmile prodejní tlaky odezní.

Průměr indexu VIX během prvního dne po 10 největších IPO byl 25,3. To je takřka dvojnásobek současné hodnoty zhruba 13. Vix je ale téměř na historickém minimu. Rozdíl ukazuje, jak je VIX nízko ve srovnání s "normálním" obdobím, kdy byly podobné obří transakce oceňovány.

7. Bude se současná tržní struktura schopna vypořádat s tlakem několikadenních vysokých objemů?

Nejčerstvějším precedentem v oblasti IPO je debakl Facebooku z roku 2012. Reputaci si ale tato akcie již napravila (obchoduje se dnes za téměř 80 USD vs. cena v IPO 38 USD). Jak to bude u Alibaby, těžko odhadovat, je však jasné, že krátkodobé výkyvy by investoři raději využili jako nákupní příležitost, než aby museli podobně jako v případě Facebooku čekat na to, "až se usadí prach".

8. Jaké SHORT pozice pro párování nákupů Alibaby vyberou hedgeové fondy?

Hedgeové fondy nemusejí nutně prodávat pozice, aby si nakoupily Alibabu. Stačí shortovat jinou akcii nebo ETF a s nabytými prostředky nakoupit Alibabu v primárním úpisu. Co se stane zdrojem pro investice do burzovního nováčka? Pravděpodobně nějaká akcie z Číny nebo USA či ETF zaměřený na technologie nebo čínské akcie.

9. Bude Alibaba "akvizičně činná"?

Šablony pro fúze a akvizice u posledních mega cap technologií po IPO jsou jasné - "vstupte na burzu a využijte akcii jako akviziční měnu na nákup nových produktů a služeb". Takovéto nákupy působí draze ve srovnání s dosahovanými finančními výsledky, ale představují vstup do nových růstových oblastí ve středně- a dlouhodobém horizontu. Vzhledem k tomu, že má Alibaba velké příležitosti k růstu na domácím trhu, bylo by překvapivé, kdyby nepřišly strategické akvizice v prvním nebo druhém roce jejího působení na burze.

10. Kdo další může vydělat na IPO?

Slabý rok pro americký akciový trading není dost silné slovo. Minimálně na několik dnů bude obchodování nováčka na burze velkým stimulem pro brokery. Tento úpis může povzbudit obchodování především v oblasti technologií a čínských akcií, pokud se vydaří. Podle dat Dealogic byl průměrný nárůst tradingových aktivit po 10 velkých IPO transakcích v roce 2014 téměř 10%.

Zdroj:
ConvergEx
Světové akcie
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Newyorská burza
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
19. 10. 2021 21:00
VE STŘEDU OD 10 HODIN ŽIVĚ: O stagflaci a jejích možných dopadech na trhy (Petr Novotný, Investiční…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Hospodářský růst
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
19. 10. 2021 17:00
Povolební Česko aneb Co čekat v ekonomice, politice a energetice
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Politika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
19. 10. 2021 6:40
Carl Icahn: Akciový trh jednou musí narazit do zdi postavené z nově vytvořených peněz
Americké akcie
Přestat sledovat
Carl Icahn
Přestat sledovat
Investiční guru
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Kvantitativní uvolňování
Přestat sledovat
Nejbohatší investoři a byznysmeni
Přestat sledovat
18. 10. 2021 12:00
Investorský magazín: Na pražské burze se schyluje k IPO společnosti FIXED.zone
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
FIXED.zone
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Korekce na trzích
Přestat sledovat
Pražská burza
Přestat sledovat
Primární úpis akcií (IPO)
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat