Na trhu s elektromobily se láme chleba. Kdo se na tom napakuje?

Když se řekne elektromobil nebo elektrické auto, každý si vybaví společnost Tesla. Firma Elona Muska ale není jediným hráčem na tomto rychle se rozvíjejícím trhu, který má před sebou podle všeho světlou budoucnost.

Vedle Tesly se v oblasti elektromobilů a autonomních aut činí také Alphabet nebo General Motors. Posledně jmenovaná dokonce předběhla Teslu v uvedení elektromobilu pro široké masy a posouvá tento segment ke stále širší skupině zákazníků.

Analytici z UBS sestavili seznam sedmi společností, které mohou v nejbližších letech těžit z rostoucího zájmu o elektromobily, i když nejde přímo o výrobce konečných produktů na čtyřech kolech.

Maxim Integrated Products

Kalifornská společnost vyvíjí integrované obvody pro automobilový, průmyslový, telekomunikační, spotřební i výpočetní trh. V červnu vydala desetileté dluhopisy za 500 milionů dolarů s kupónem 3,45 % hodnocené agenturou Moody's stupněm Baa1. Důvodem je silná tržní pozice, dobrá diverzifikace a solidní vyhlídky.

V posledním čtvrtletí společnost předčila očekávání ziskem na akcii i růstem tržeb. Tržní kapitalizace je přes 13 miliard dolarů a forwardové P/E se pohybuje okolo 20. Dividendový výnos je 2,8 %, varováním pro investory ale může být vysoký dividendový výplatní poměr 74,14 %.

Albemarle

Společnost má celkem dlouhou historii a široké portfolio výrobků a činností. Hlavním důvodem pro zařazení do seznamu je to, že jde o jednoho z největších producentů lithia a produktů na něm založených, včetně baterií (poptávka po tomto kovu má v nejbližších letech rychle růst).

Společnost provozuje jediný lithiový důl v USA a nedávno získala povolení rozšířit produkci v jednom z australských nalezišť. Zisky firmy s tržní kapitalizací přes 12 miliard dolarů (forwardové P/E 22, dividendový výnos 1,11 %) rostou každý rok překonávají odhady.

Lear Corporation

Světový lídr v oblasti vývoje a výroby autosedaček a elektrických rozvodů do automobilů sice může pocítit pokles zájmu o auta s klasickými spalovacími motory, ale zájem o elektromobily může tuto mezeru pomoci vyplnit. Bude záležet na samotné firmě, jak tuto změnu preferencí zákazníků zvládne.

Firma s tržní kapitalizací 10 miliard dolarů nabízí zajímavé ocenění (forwardové P/E 8,5), dividendový výnos 1,37 % a v posledních letech zpravidla hospodářské výsledky nad odhady.

Texas Instruments

Známý výrobce polovodičů rovněž patří mezi lídry v oblasti dodávek elektronických a bezpečnostních systémů do automobilů. Může těžit z rozšíření elektromobilů a zejména autonomních aut. V autonomních elektromobilech může najít uplatnění nová verze radarových senzorů, které společnost nedávno představila.

Firma má tržní kapitalizaci 80 miliard dolarů, forwardové P/E je okolo 20 a akcie nabízejí zajímavý dividendový výnos zhruba 2,5 %. Příjmy i zisky pomalu, ale stabilně rostou, a to většinou nad odhady analytiků.

Delphi Automotive

Dodavatel elektronických součástek, bezpečnostních systémů a softwaru a vybavení do automobilů se v posledních letech stále více orientuje na oblast elektromobilů a vozů bez řidiče. Daří se jí uzavírat strategická partnerství s firmami jako Trandev Group, Mobileye, Intel nebo BMW, a firma se tak začíná profilovat jako jeden z lídrů v oblasti vývoje a výroby aut bez řidiče, což v budoucnu může mít pozitivní dopad na její fungování.

Společnost navíc plánuje oddělit svou divizi zaměřenou na vývoj a výrobu spalovacích motorů, což jí umožní se ještě více soustředit na nový byznys. Tržní kapitalizce firmy je bezmála 23 miliard dolarů, forwardové P/E je 11,8 a dividendový výnos je 1,35 %. Ačkoli růst zisků není bůhvíjaký, s překonáváním odhadů trhu nemá společnost problém.

Analog Devices

Vývojář a producent integrovaných obvodů má za sebou poněkud turbulentní období, ale vychází z něj zatím vítězně. Společnost je sice známá jako dodavatel čipů pro Apple, ale brání se tomuto označení, angažuje se totiž také ve výrobě komponentů pro elektromobily a autonomní auta.

Firma s tržní kapitalizací 29 miliard dolarů reportuje nad očekávání dobré výsledky a na konci května potěšila investory vylepšením výhledu na další čtvrtletí. Poměrně zajímavý dividendový výnos (2,3 %) a forwardové P/E na 17 jsou v současnosti pro investory lákavé.

General Motors

Jeden z největších výrobců aut s tržní kapitalizací 52 miliard dolarů se pustil do boje s Teslou o pozici na trhu dostupných elektromobilů, svým Chevroletem Bolt EV ji dokonce předstihl. Tesla ukázala lidem i firmám směr a General Motors toho dokázala využít ve svůj prospěch. Podobně jako Tesla se soustředí také na výrobu baterií, v nichž vidí budoucnost která společnosti dává určitou nezávislost ve výrobě vlastních aut.

Nízké forwardové P/E (5,7) a zajímavý dividendový výnos 4,4 % (s rozumným výplatním poměrem 23,5 %) jsou dalšími lákadly pro investory.

Zdroj:
UBS, Yahoo!
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Technologie
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
4. 3. 2021 17:01
Roman Koděra: Velké technologie neřekly kvůli vyšším výnosům poslední slovo, pro Apple je velkou…
Akciový trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
3. 3. 2021 15:01
Investice do diamantů: Manuál (nejen) pro začátečníky
Diamanty
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
2. 3. 2021 17:01
Technický pohled na trhy: Jaké hladiny sledovat u hlavních indexů, bitcoinu nebo Tesly?
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat