Našli jste v šuplíku kuponovou knížku. Ale co s ní teď?

Ještě 17 let po druhé vlně kuponové privatizace v českých šuplících, slamnících, skříních a kredencích dlí stovky a tisíce kuponových knížek. Zdaleka ne všechny jsou bezcenné, peníze se však kvapem vypařují.

Možná ještě patříte k zapomnětlivým šťastlivcům, kteří mají v šupleti cenné (nebo bezcenné, ale to ještě nevíte) akcie. Co s nimi? Návod pro ty, kdo se z dlouhého spánku probudili až nyní.

Dejme tomu, že máte doma starý výpis ze Střediska cenných papírů. Můžete se sice obrátit na účastníky Centrálního depozitáře cenných papírů, který původní Středisko cenných papírů nahradil, a nechat si vystavit nový výpis. To ovšem něco stojí. Výpis z evidence zaknihovaných akcií navíc neobsáhne firmy, které už v evidenci nejsou, přesto mohou ještě mít hodnotu.

Prozatím se tedy spokojíme se starým výpisem obsahujícím názvy a ISIN emisí. První krok je ověřit, jestli se akcie ještě náhodou neobchoduje na Burze cenných papírů Praha a/nebo v RM-Systému. Vzhledem k tomu, že z původních asi 1 800 firem zůstala na veřejném trhu jen hrstka, jde spíše o formalitu. Ale pokud náhodou v dědictví po tetičce objevíte akcie ČEZu, vyhráli jste jackpot.

Zdědili jste akcie? Může to být i za trest!

Druhý krok je zjistit, jestli firma neprovedla vytěsnění minoritních akcionářů. Tento údaj je v obchodním rejstříku (viz níže), velmi snadno jej však najdeme v databázi vytěsnění na adrese in-server.cz. Je zde uvedeno i datum promlčení nároku na výplatu plnění.

Protože promlčecí lhůta je čtyřletá a hlavní vlna vytěsňování proběhla v roce 2005, pro mnoho akcionářů je už pozdě. Ale pro jiné ne – jen letos v prvním pololetí uběhne podle údajů in-serveru promlčecí lhůta skoro u tří desítek firem, některé další vytěsnění teprve provádějí!

Ročně připadne minoritním akcionářům protiplnění v řádu stovek milionů korun. A přitom existují údajně i případy, kdy si "minoritáři" nevyzvedli 80 % peněz, takže hlavní akcionář dostal hezky tučný oběd zadarmo. Některá vytěsnění naopak aktivní akcionáři napadají u soudu s požadavkem vyšší výplaty – tady se vyplatí využít pomoc vševědoucího Googlu, případně se podívat na web Ochranného sdružení menšinových akcionářů.

Vytěsnění nebo přeměnění

Ani nevytěsnění akcionáři nemusejí mít vyhráno – například v současné době končí promlčecí lhůta v případě společnosti Jitona, a.s. Jenže už dlouho před vytěsněním firma prošla změnami, z nichž jednou byla přeměna akcií ze zaknihovaných na listinné. Nevyzvednuté akcie firma prodala v dražbě, a kdo se nepřihlásil včas, nemá už nárok na nic.

Pokud firmu nenajdeme v databázi vytěsnění či dražeb, zbývají v zásadě dvě možnosti. Buď zkrachovala, nebo ještě funguje. Tady pomůže obchodní rejstřík na justice.cz, který (na rozdíl od některých jiných informačních systémů veřejné správy) funguje velmi dobře.

Protože řada firem měla osudy pohnutější než mexická telenovela, je nutné použít rozšířené vyhledávání a zaškrtnout políčko "platné i neplatné". Databáze tak vrátí i podniky, které zkrachovaly, přejmenovaly se nebo sloučily do jiné firmy. Ve výsledcích vyhledávání pak je nutno kliknout na položku "úplný výpis" nebo "výpis platných", kde jsou k nalezení informace o osudu společnosti.

Likvidita je problém

Obchodní rejstřík vám prozradí některou z následujících možností:

  • Firma je v likvidaci nebo konkurzu – v konkurzu často nezbude ani koruna na věřitele, natož na akcionáře; likvidační zůstatek teoreticky může být kladný, takže je tu ještě stéblo naděje, kterého se můžete chytit: je možné kontaktovat likvidátora.

  • Firma funguje, ale akcie se změnily. Pokud došlo k fúzi či akvizici a nástupnická firma vydala zaknihované akcie, budete je mít na účtu v Centrálním depozitáři cenných papírů. Často však při přeměnách společnosti nebo i "jen tak" firmy provedly výše zmíněnou přeměnu akcií ze zaknihovaných na listinné. V některých případech se ještě o akcie nebo výtěžek z jejich dražby můžete přihlásit, v mnoha už promlčecí lhůta uběhla. Obdobně je to při přeměně a.s. na s.r.o.

  • Firma funguje a původní akcie jsou platné – hurá, máte vyhráno. Ale jen do chvíle, než se pokusíte akcie prodat. Likvidita "balíku" deseti akcií, které nejsou na burze, bude pravděpodobně nulová. Zbývá jen prohledávat diskuzní fóra, případně podat inzerát na specializovaném serveru (například zmiňovaném in-serveru).

V minulosti řada obchodníků vykupovala od minoritních akcionářů akcie životaschopných firem, podobných případů však ubývá stejně rychle jako prstů nešikovného truhláře.

Dost možná vám tedy nezbude než si kuponovou knížku nebo starý výpis ze SCP zarámovat a doufat, že je vaše pravnoučata zpeněží jako historickou raritu. Desetikorunu by to hodit mohlo.

Kde by byla česká ekonomika bez kupónové privatizace?

Pražská burza
Přestat sledovat
Akcie ČR
Přestat sledovat
Privatizace
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
15. 4. 2021 17:01
Ivana Birtová (Realitní Shaker): Nízké sazby a malá nabídka hrají do karet investicím do nemovitostí
Bydlení
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Nemovitosti
Přestat sledovat
Realitní trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
13. 4. 2021 17:01
Ronald Schubert (WOOD & Company): Největším rizikem je růst výnosů dluhopisů, současné úrovně ale…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat