Největší mýty o emerging markets

Investoři houfně opouštějí mladé trhy. Chyba. I přes současnou nejistotu na nich lze stále najít řadu zajímavých příležitostí, jen je potřeba nahlédnout do méně frekventovaných oblastí.

Makroekonomické podmínky se na rozvíjejících se trzích významně zhoršily. Přitom ještě v minulém desetiletí byla Čína vzorem prosperity. Investoři by ale neměly zacházet s mladými trhy jako homogenní skupinou a zavrhovat tamní akcie všeobecně. Mladé trhy jsou totiž nadále regionem světově nejrychleji rostoucích ekonomik a nejdynamičtějších společností. Nové atraktivní příležitosti přicházejí každý den. Úspěch závisí na identifikaci silných stránek jinak třeba slabších ekonomik a zachycení růstových trendů dříve, než je odhalí ostatní.

Jaké jsou dlouhodobě největší mýty, kterými je opředeno investování na rozvíjejících se trzích?

1. Abyste uspěli, musíte umět předpovídat čínskou politiku

Ukazatele výkonu "staré" Číny - energetická, stavební a ocelářská produkce - naznačují, že ekonomika země ztrácí páru. Ale i při naplnění konzervativních předpovědí by čínský růst měl nadále vytvářet navíc ekvivalent ekonomiky velikosti Jižní Koreje, Kanady nebo Španělska každé dva až tři roky. Popírá to představu, že Čína již nenabízí atraktivní příležitosti.

Dobrým příkladem je "nová Čína" a rostoucí spotřební síla tamních obyvatel. Segmenty trhu, jako jsou mobilní operátoři, internetové obchody nebo on-line hry, zažívají silný růst. Roste poptávka po všem, od žvýkaček přes cestování a sportovní oblečení po kosmetiku. Kavárny Starbucks rostou "jako houby po dešti" v každém větším městě. Potenciál těchto byznysů je jednoznačný.

2. Vše je ovlivněno komoditním supercyklem

Komoditní supercykly přicházejí každých 20 až 40 let. Ten nejčerstvější dosáhl vrcholu v roce 2010. Ekonomiky a sektory závislé na nerostných zdrojích jsou pod silným tlakem vlivem normalizace cen. Naproti tomu konzumenti surovin (například Indie) z tohoto vývoje těží.

Investoři do mladých trhů se musejí rozhlédnout důkladněji. Průmysloví dodavatelé v Mexiku, Vietnamu, Polsku, Maďarsku a České republice by měli z upadajícího statusu Číny jako zdroje levné pracovní síly dále těžit. Pomoci by měla také ožívající poptávka spotřebitelů v rozvinutém světě.

Pozornost přitahuje taktéž vývoj v Argentině. Iniciativy nové reformně zaměřené vlády, která si klade za cíl napravit škody napáchané minulým establishmentem, už snížily spready státních dluhopisů a zlepšily konkurenceschopnost exportních odvětví.

Stárnoucí populace v rozvíjejících se regionech Asie taktéž vytváří růstové podnikatelské příležitosti. Například jihokorejští maloobchodníci se smíšeným zboží získávají tržní podíl na trhu malých prodejen, v nichž se snáze orientují senioři, kteří se stávají stále častější a bohatší klientelou.

3. Domácí spotřebitelé jsou jedinou nadějí pro růst rozvíjejících se trhů

Ano, domácí spotřebitelé jsou důležitým zdrojem růstu, který vytváří velké příležitosti pro investory, nejsou ale jediní. Mnohé firmy v rozvíjejících se zemích získávají zákazníky v zahraničí.

4. Silnější americký dolar škodí všem mladým trhům

Naopak. Silný americký dolar je stimulem pro firmy z mladých trhů, které prodávají převážně domácí zboží na světové trhy. Příkladem je brazilský výrobce letadel Embraer.

5. Nejlepším způsobem participace na růstu mladých trhů je investice do tamních firem

Ne vždy. Někdy nabízí atraktivní vstup do lukrativního byznysu mladých trhů mateřská společnost na vyspělém trhu. Například mateřská Suzuki Motor působí atraktivněji, okud jde o ocenění, než její indická dcera Maruti Suzuki, která je klíčovým tahounem zisků. Když chcete "hrát" růst prodejů aut na rozvíjejících se trzích, můžete klidně vsadit na samotnou Suzuki. Podobně vlastnit pivovarnickou skupinu Anheuser-Busch InBev může být výhodnější než investovat do dceřiné společnosti Ambev - k samotné sázce na Ambev získáte dominantní pozici v Mexiku, rychlý růst byznysu v Číně a portfolio předních světových pivních značek.


Akciové trhy v rozvíjejících se regionech jsou méně efektivní, a proto jsou náchylné k přehnaným reakcím v porovnání s vyspělými trhy. Rozvíjí se na nich ale mnoho potenciálně lukrativních trendů. Cílený a selektivní přístup při investování do jednotlivých akcií může být nejlepším způsobem, jak tyto ziskové příležitosti zachytit.

Vzhledem k ekonomickým rizikům vyžaduje úspěšné investování na mladých trzích dlouhodobý přístup, obratnou navigaci napříč trhy a "radar" citlivý na možné hrozby. Také je nutné rozšířit si obzory o méně probádané vody.

Zdroj:
Advisorperspectives.com
Emerging markets
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Ponaučení pro investory
Přestat sledovat
26. 2. 2021 12:21
Česko v roce 2030: Moderní trendy člověka ze služeb hned tak nevytlačí, věří ekonom David Marek
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Česká republika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Přestat sledovat
25. 2. 2021 17:01
David Navrátil (Česká spořitelna): České zadlužení může být problém, výnosy dluhopisů ztrácejí v…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
David Navrátil
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
25. 2. 2021 21:31
ABCD investora: Tipy na výběr akcií (nejen) ve středoevropském regionu
Akcie ČR
Přestat sledovat
Akciové tipy
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Large caps
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Small caps
Přestat sledovat
Střední a východní Evropa
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
25. 2. 2021 12:31
Dominik Stroukal: Kdo chce těžit z výhod bitcoinu, nesmí se bát propadů o desítky procent
Bitcoin
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Volatilita
Přestat sledovat