Největší současná rizika pro akciové trhy

Nový hlavní stratég BMO Capital Markets Brian Belski zveřejnil svůj akciový výhled. Předpokládá, že by růst amerických akcií mohl vytrvat a vytvořit dlouhodobější býčí trend. V krátkodobém horizontu na investory číhají mnohá rizika. Index S&P 500 vidí Belski koncem roku na 1 425 bodech. Ve své analýze označil několik příležitostí, ale více rizik pro akciové trhy.

Silná pozitivní překvapení výsledkové sezóny

Většina analytiků očekává, že firmy během výsledkové sezóny investory pozitivně překvapí. Pokud mnoho firem předčí odhady analytiků výrazněji, může to ohrozit defenzivní portfolia a vyvolat opětovnou poptávku po cyklických titulech. I růst může být pro někoho rizikem.

Mír a diplomatické řešení situace na Blízkém východě

I když se dosažení diplomatického urovnání situace na Blízkém východě (zejména mezi Íránem a Izraelem) zdá být nedosažitelné, mohlo by případně znamenat silný impulz k růstu akcií.

Art Cashin: Když se v Íránu začne válčit, Dow může za den ztratit 1 000 bodů
Uznávaný trader z "týmu" UBS Art Cashin nedávno pro server KingWorldNews.com vyjádřil v několika málo větách to, proč investoři na akciových trzích tak bedlivě sledují vývoj vztahů mezi Íránem a Izraelem. V případě vypuknutí války může podle známého tradera z UBS tradiční americký index Dow Jones Industrial Average ztratit až tisíc bodů. Den začátku války by se tak stal jedním z nejhorších v burzovní historii.

Čínské přistání nebude tvrdé

Klíčová pro Čínu bude udržitelnost, ne pouze rychlost ekonomického růstu. Pozitivní vývoj inflace a ekonomiky by proto mohl být pro akcie stejně silným impulzem jako případný mír na Blízkém východě.

Čína zpomaluje. Bude se to líbit Západu?
Jeden z hlavních motorů světového růstu zpomaluje. Na první pohled špatná zpráva z Číny, která minulý týden oznámila nejnižší růst HDP za poslední tři roky. Negativní vyznění čínských růstových statistik je nicméně silně relativizováno faktem, že navzdory viditelnému zpomalení HDP rostle stále rychleji než o osm procent meziročně. A o tom si může valná většina ekonomik nechat jen zdát.

Daňová reforma v USA

Nikdo od současné Obamovy vlády nečeká daňovou reformu zaměřenou na firmy, podporu zaměstnanosti a zjednodušení daňových zákonů. Pokud by ovšem přišla, mohl by nastat dlouhodobý býčí trh.

Speciál IW: Korekce, nebo pokračování růstu? Na co vsadit?
Akciím se od začátku roku daří nebývale dobře. Argumentů pro pokračování růstu mají býci celou řadu. Argumentačně silní jsou ovšem i medvědi, kteří čekají prudký propad, nebo minimálně korekci. Kdo nakonec určí budoucí směr akciových indexů v dalších měsících? Na jakou stranu se přiklonit?

Tolik faktory, které by mohly akcie poslat nahoru. A nyní k rizikům:

Situace na americkém pracovním trhu se zhorší

Ačkoli je všeobecný růst počtu pracovních míst pomalý, zůstává pozitivní. Obrat k negativním číslům se neočekává, ale pokud by k němu došlo, vzbudilo by to nejistotu a obavy amerických domácností i firem. Pravděpodobně by následovalo "ochlazení" ve stylu letních propadů z let 2010 a 2011.

Spolehlivý indikátor volá: Akcie půjdou dolů!
Počet nových týdenních žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA je v posledních letech jedním z nejspolehlivějších indikátorů vývoje akcií. Ukazuje to graf indexu S&P 500 a jeho korelace s počtem žádostí. Minulý čtvrtek americké akcie i přes růst počtu žádostí rostly, protože převládl optimismus před výsledkovou sezónou a uvolnění na trhu s dluhopisy v Evropě. Pokud by ovšem žádostí o podporu v USA přibývalo, akcie budou nejspíše stále více v nemilosti investorů.

Malý objem obchodů a odliv kapitálu z akciových trhů

Očekává se, že obchodování akcií v roce 2012 bude "institucionální hrou", která vystřídá období podprůměrné výkonnosti v loňském roce. Jakýkoli signál problémů ovšem může chatrnou důvěru investorů narušit a nakupující se opět stáhnou z trhu. Následný propad cen by byl rychlý a výrazný.

Evropská dluhová krize bude gradovat

Nejistota dnes obchází hlavně slabou španělskou a italskou ekonomiku. Můžou se objevit problémy i v dalších evropských zemích. Mnoho států eurozóny má vysoké zadlužení, jistí si proto nemůžeme být ani u nejvyspělejších zemí.

Ruce pryč od Španělska, Francie a Belgie, radí portfoliomanažer
Španělsko přidělává investorům vrásky. Výnosy jeho dluhopisů opět rostou, a to navzdory úsporným opatřením, které zavádí vláda. Eric Stein, portfoliomanažer Eaton Vance Management, upozorňuje, že má Evropa dva základní problémy - jeden spojený s dluhem, druhý týkající se konkurenceschopnosti. V současnosti ovšem nespekuluje na pokles (růst výnosů) pouze u španělských, ale také u francouzských a belgických dluhopisů.

Ropa delší dobu nad 100 USD

Poptávka po produktech dlouhodobé spotřeby bude muset ustoupit, protože se kvůli rostoucí ceně ropy spotřebitelům zdraží nákupy rychloobrátkového zboží. To může investory přimět všeobecně k defenzivnějšímu uvažování a redukci spotřeby.

Válka na Blízkém východě

Dlouhodobější válečný konflikt by omezil produkci a vyvolal extrémní vzestup ceny ropy. Dopady na křehké oživení vyspělých ekonomik by byly nevyhnutelné.

6. Negativní růst zisku firem

Některé firmy mají vážné problémy s udržením nastolených temp růstu zisku. Několik po sobě jdoucích kvartálů, v nichž by zisky klesaly, by mohlo vyvolat přehodnocení cen akcií. Polovinu pozitivních překvapení ve výsledkové sezóně v USA má na svědomí pouhých 5 firem v čele s Applem a Googlem.

1 000 USD za akcii: Protne cílovou pásku jako první Google, nebo Apple?
Obě nově vyplácejí dividendu, jsou lídry mobilního trhu a soupeří v mnoha odvětvích. Řeč je o Applu a Googlu. Akcie obou firem se obchodují okolo 600 USD a nejednoho odborníka i příznivce těchto společností jistě napadlo, která z akcií jako první protne tisícidolarovou metu. Aktuálně to vypadá spíše na Google. Proč?

QE3

QE3, které by bylo spuštěno v reakci na nepříznivou situaci americké ekonomiky, by vyvolalo znovu jen falešnou rally. Růst cen aktiv by stejně jako v předešlých kolech byl jen dočasný a posunul by do popředí problém s nafouklou rozvahou Fedu. Potřeba zredukovat rozvahu by tlačila na zvýšení úrokových sazeb. Následný nástup medvědího trhu by byl nevyhnutelný.

Nůžky mezi akciemi a komoditami se rozevřely. Co s tím provede případné QE3?
"Fed svou záplavou dolarů podporuje akcie a komodity." To platilo zatím vždy především v první polovině některého mimořádného dluhopisového programu Fedu (QE1, QE2, operace Twist). Během QE2 se akcie a komodity vyvíjely společně nejdéle, naopak nejvíce se nůžky rozevřely během vrcholící operace Twist. Případná třetí vlna kvantitativního uvolňování (QE3) by proto mohla znamenat střednědobou sázku na akcie a krátkodobou na komodity. Ale QE3 "není na pořadu dne", jak říká Velký Ben.

Humbuk kolem prezidentských voleb

Soudě podle primárek se nedá očekávat, že by prezidentská kampaň v USA proběhla v klidu. Dobrá zpráva pro média a reklamní průmysl, ale špatná pro Američany, jejichž vnímání politické garnitury se stále zhoršuje.

Další snížení amerického ratingu

Downgrade z léta 2011 byl úderem do tváře neohrožené Ameriky. Další snížení by "nasadilo brouka do hlavy" investorům, kteří dosud považují americká aktiva za bezpečná.

Americký dluhový strop: Hodiny tikají nebezpečně nahlas
Když bylo v létě 2011 "za pět minut dvanáct" schváleno zvýšení dluhového stropu, Amerika i celý svět si oddechly (i když handrkování o dluhu nakonec Spojené státy stálo nejvyšší rating). Důvod k oslavám to ovšem nebyl, problém se jen odsunul do budoucna. Protože "dluhová superkomise" nepřišla v listopadovém termínu na lepší způsob redukce výdajů, 1. ledna 2013 mají nastoupit automatické škrty.

Zdroj:
BMO Capital Markets
Americká ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Zadlužení
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled (s Jaroslavem Brychtou, XTB)
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
7. 4. 2021 13:01
Petr Beneš (WOOD & Company): Z komodit bych si nyní vsadil na stříbro, zlato pak sám nakupuji jako…
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Komodity
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Průmyslové kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Ropa Brent
Přestat sledovat
Ropa WTI
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Stříbro
Přestat sledovat
Vzácné kovy
Přestat sledovat
Přestat sledovat