O úspěšné výsledkové sezóně. Možná až příliš úspěšné

Akciové trhy v polovině října nabraly jasný růstový trend, srovnaly zářijové poklesy a vyhouply se na nová historická maxima. Důvodem byla a stále je výsledková sezóna za třetí kvartál, jež ukazuje menší než očekávané dopady vyšších cen vstupů a problémů v dodavatelských řetězcích na hospodaření firem. Po zveřejnění výsledků 85 % firem z amerického indexu S&P 500 vzrostl zisk na akcii meziročně o 39 %, zhruba o 10 procentních bodů nad odhady analytiků před startem výsledkové sezóny. Tržby rostly meziročně o 16 % (asi +2 procentní body). Celkem 82 % firem reportovalo zisk nad odhady (pětiletý průměr je 76 %) a čistá marže na úrovni 12,8 % je jen mírně pod rekordními 13,1 % z letošního druhého kvartálu a stále výrazně nad pětiletým průměrem 11 %.

Americké firmy jsou zatím stále schopné přenášet rostoucí náklady na zákazníky a poptávka zatím není významněji tlumena vyššími cenami. Nejvíce pozitivně na úrovni zisků překvapily sektor financí, energetiky a zdravotnictví. U financí bylo jedním z hlavních důvodů pokračující rozpouštění opravných položek na úvěry, u energetiky vyšší dopad silně rostoucích cen komodit, u zdravotnictví pak rychlejší rozjezd tradiční lékařské péče a zákroků při ústupu pandemie. "Akcie firem v těchto sektorech ale na překvapení reagovaly relativně nižším růstem a podle našeho názoru zůstávají zajímavě oceněny," napsali v měsíční zprávě o akciovém trhu analytici z České spořitelny.

Míra výsledkových překvapení v sektorech S&P 500 za 3Q2021

Míra překvapení směrem do plusu na úrovni zisků je v rámci indexu S&P 500 historicky mimořádně vysoká i za celý uplynulý rok. Skoro se vkrádá myšlenka, že je vývoj hospodaření amerických firem až příliš dobrý na to, jaké jsou podmínky. Z podobných úrovní vede zkrátka celkem snadná cesta dolů a graf ukazuje, že křivka má tendenci vracet se k průměru.

Za uplynulých 12 měsíců je míra překvapení na úrovni zisků v rámci S&P 500 historicky mimořádně vysoká

Zisky firem v USA jsou po nejkratší ziskové recesi v historii opět na trendu, který je definován postupným růstem. Znamená to, že "snadná" část oživení po pandemickém propadu je již minulostí. Dokážou zisky růst nad trendem, nebo se spíše chystá další kolo ziskové recese, byť z vyšší úrovně?

Po nejkratší ziskové recesi v historii jsou zisky firem v USA opět na trendu

Jak již bylo zmíněno, americké firmy zatím nemají problém své vyšší náklady promítat do cen, a tak jsou jejich ziskové marže na novém rekordu. Zatím.

Ziskové marže velkých amerických firem jsou na novém rekordu

Slovíčko "zatím" je důležité. Velkým tématem (nejen) v USA je inflace. Ta spotřebitelská je na nejvyšší úrovni za mnoho let, a to je navíc podle mnoha skeptiků její hladina srážena skladbou spotřebitelského koše a občas snad i drobnými "kouzly" statistiků. Před výrazně vyšší (aktuální i budoucí) inflací varuje například Graham Summers, stratég z Phoenix Capital Research. Podle něj je potřeba spíše než inflaci spotřebitelskou sledovat tu výrobní, protože ta vychází striktně z reálných nákladů výrobců. A ta v říjnu v USA stoupla již na 8,6 % meziročně. V době, kdy postupně vyprchávají účinky masivních dodávek hotovosti americkým domácnostem, a tedy tyto mohou mít napříště přece jen větší problém s udržením si kupní síly, jde podle Summerse o velké riziko pro ekonomiku i akciový trh.

Inflaci jako podstatné riziko (společně s problémy v dodavatelských řetězcích, jež s ní souvisejí) vnímají také analytici z České spořitelny. To, nakolik se možné zhoršování makroekonomického výhledu pro další kvartály projeví v hospodaření amerických firem, se dozvíme až zhruba za tři měsíce.

Do jisté míry upozaděným, ale trvajícím rizikem je situace v realitním sektoru v Číně, vyřešena není ani otázka vyšších firemních daní v USA, jež je spojeno se schvalováním infrastrukturního a sociálního fiskálního balíčku na podporu ekonomiky. Vyšší daně by ale podle aktuálních návrhů platily nejdříve od roku 2023, takže by to zisky v roce 2022 ještě neovlivnilo. "Infrastrukturní část stimulu v objemu 1,2 bilionu USD (rozložených do 5 let) byla schválena první listopadový víkend, schvalování sociální části v objemu 1,7 bilionu USD může trvat ještě nejméně celý listopad. Schválení infrastrukturního balíku bylo trhem očekáváno," dodali analytici z České spořitelny s tím, že i přes zmíněná rizika očekávají do konce roku spíše další růst cen akcií.

Halloween
Obrázek: biblioklept.org
2. 11. 2021 9:44
Sell in May, Halloween a tak dále: Teď teprve pofrčí akciový trh na sever, nebo ne?!

Šest měsíců začínajících květnem je za námi, Sell in May and Go Away je zapomenuto, Halloween zavelel k nákupům akcií...

Zdroj:
Česká spořitelna, TOP DOWN CHARTS, Bloomberg, Phoenix Capital Research
Americké akcie
Přestat sledovat
Přestat sledovat
S&P 500
Přestat sledovat
Výsledková sezóna
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Zavřít
Mohlo by vás zajímat
Obrázek: Freeimages.com
27. 5. 2023 13:42
Pavel Tykač (Sev.en): Bez levné a dostupné energie neexistuje rozvoj lidské společnosti, elektřina…
Česká ekonomika
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Elektřina
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Obrázek: Pilulka Lékárny
26. 5. 2023 6:24
Petr Kasa (Pilulka Lékárny): Lidé v rámci druhého úpisu našich akcií investují do dalšího růstu,…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Pilulka Lékárny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Obrázek: Profimedia
24. 5. 2023 10:01
Michal Šnobr: Světlem na konci (českého) energetického tunelu je zemní plyn
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Evropská ekonomika
Přestat sledovat
Evropská unie
Přestat sledovat
Německo
Přestat sledovat
Obrázek: Patron GO
23. 5. 2023 10:26
Jiří Paták (Patron): Nejsme broker ani zprostředkovatel, ale technologické řešení. Umíme lidem dát…
Přestat sledovat
Fintech
Přestat sledovat
Informační technologie
Přestat sledovat
Pojištění
Přestat sledovat
Poplatky
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat