Obavy spojené se šířením koronaviru jsou přehnané, věří část trhu. Které akcie mohou být zajímavé?

Trhy jako celek zatím v reakci na obavy ohledně šíření koronaviru mají tendenci oslabovat, vyložená panika se ale zatím nekoná. Co není, může být. V takové situaci přitom prodávající nemívají nouzi o kupce z řad zkušených a prozíravých investorů.

Společnost Ned Davis Research se ponořila do historických dat a vyčetla z nich, že jakmile Světová zdravotnická organizace (WHO) vydala globální výstrahu (přesně se jí říká globální stav zdravotní nouze) před nějakou nemocí či epidemií, pro investory to v dohledné době znamenalo nákupní příležitost. Analýza se týkala výkonnosti akcií po vypuknutí předchozích globálních epidemií, mimo jiné SARS v roce 2003 nebo viru zika v roce 2016. A Ned Davis Research zároveň připomíná, že samozřejmě zároveň docházelo k dalším událostem, které ovlivňovaly dění na trzích.

Čím to je? Investoři jsou zvyklí pracovat s předpoklady a očekáváními na denní i krátkodobější bázi. A tak vyhlášení globální výstrahy ze strany WHO zpravidla přichází až v době, kdy již trh zahrnul do svých očekávání to, jak se situace bude vyvíjet. A proto v té době již může být správný čas na nákupy aktiv za nižší ceny. A hodí se poznamenat, že WHO o tom, zda si současné šíření koronaviru zaslouží vyhlášení globálního stavu zdravotní nouze, rozhoduje právě v těchto hodinách (později během čtvrtka 30. ledna WHO k tomuto kroku opravdu přistoupila - pozn. red.).

"Čína v případě koronaviru reaguje pružněji než v roce 2003 v případě SARS. Nákaza se navíc začala šířit v době čínských státních svátků, kdy je tradičně ekonomická aktivita utlumená, což by mohlo pomoci omezit hospodářské dopady problému (velké množství Číňanů na dovolených samozřejmě zároveň zvyšuje riziko šíření viru prakticky po celé planetě). Pokud se podaří dostat šíření nákazy pod kontrolu v dohledné době, ekonomické důsledky by nemusely být tak hrozivé, jak tvrdí pesimisté," uzavírá analýza Ned Davis Research.

Bývalý americký politik, sám lékař, Ron Paul v rozhovoru v rámci podcastu Quoth the Raven uvedl, že si téma koronaviru vysloužilo výrazně větší mediální pozornost, než si zaslouží nebezpečnost samotného viru. Vedle toho upozornil na to, že daleko podstatnějším rizikem pro trhy je to, zda Fed neztratí kontrolu nad děním v ekonomice.

Důvody k (opatrnému) optimismu

Jde o lidské životy, a tak situaci nelze zlehčovat. Jak ale upozorňuje sloupkař webu MarketWatch Michael Brush, je řada důvodů věřit, že se koronavirus podaří dostat pod kontrolu s poměrně omezenými dopady na ekonomiku.

1. Dřívější nákazy se podařilo zvládnout

Ačkoli se šíří a má již řádově stovky obětí, neví se přesně, jak smrtelný a nakažlivý koronavirus je. Nicméně i dosud nejvíce nebezpečné epidemie z posledních let se podařilo "zkrotit" (SARS, MERS, ebola), přičemž lékaři, ale i politici z těchto epidemií načerpali mnoho zkušeností. "Řešení byla dostatečně rychlá na to, aby zamezila výrazným dopadům na ekonomiku a trhy," upozorňuje známý investor Ed Yardeni, "a věřím, že to i tentokrát bude podobné. I povědomí veřejnosti o nákaze a možné prevenci je řádově lepší než v minulosti."

2. Dopad na čínskou ekonomiku by měl být omezený

V současnosti se uzavřená zóna týká zhruba 60 milionů lidí v Číně. To by bylo hodně téměř v každé zemi, Čína má ale 1,4 miliardy obyvatel a nejvíce dotčená provincie dodává jen necelých 5 % HDP země. A problém s nákazou by mohl teoreticky přispět také k o něco "měkčímu" přístupu čínské vlády k vyjednáváním o obchodních vztazích s USA.

3. Přehnané reakce lidí i trhu

Brush vedle toho připomíná, že lidé na zprávy o šíření koronaviru reagují přehnaně. Je to typické, v současnosti navíc podpořené šířením zpráv na sociálních sítích. Akciové trhy přitom vstupovaly do letošního roku na nových maximech, a byly tak náchylné reagovat na nepříznivé zprávy prudčeji.

4. Ekonomické dopady budou krátkodobé

Obavy ze šíření viru mohou nepochybně silně dolehnout na cestovní ruch, spotřebitelskou poptávku v Asii i dalších regionech. Dopady by ale neměly být dlouhodobé.

Akcie k nákupu?

Prudké výprodeje některých titulů mohou otevírat zajímavé nákupní příležitosti (samozřejmě v případě, že se koronavirus podaří dostat pod kontrolu alespoň tak, jako tomu bylo v případě SARS a dalších). "Jde například o provozovatele výletních lodí Royal Caribbean Cruises," říká Sharon Zackfia, analytička ze společnosti William Blair.

Mezi další zajímavé veřejně obchodované firmy pak Brush zařazuje ty, které mají významnou expozici vůči Číně, a v posledních dnech tak zaznamenaly výraznější poklesy. Jde mimo jiné o Starbucks, Walt Disney, NIKE, Estée Lauder, Wynn Resorts, Las Vegas Sands, Marriott International, Hyatt Hotels, Yum China Holdings, IMAX, PVH, Tapestry nebo GreenTree Hospitality Group.

Zdroj:
Ned Davis Research, CNBC, MarketWatch, Zero Hedge
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Koronavirus
Přestat sledovat
20. 4. 2021 17:01
Štěpán Křeček (BH Securities): Největší vliv na vývoj trhů má nabídka peněz. Pokud přetrvá,…
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
20. 4. 2021 12:31
Zajištění proti inflaci? Třeba i levná hypotéka, vysvětluje expert
České státní dluhopisy
Přestat sledovat
Hypotéky
Přestat sledovat
Inflace
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Výnosy
Přestat sledovat
Zajištění
Přestat sledovat
19. 4. 2021 14:40
Investorský magazín: Jsou high yield dluhopisy nebo akcie Coinbase zajímavou volbou pro drobné…
Bitcoin
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Firemní dluhopisy
Přestat sledovat
Investiční alternativy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Investorský magazín
Přestat sledovat
Kryptoměny
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
17. 4. 2021 20:31
Lukáš Novotný (WOOD & Company): S&P 500 může projít korekcí, prudké poklesy ale i díky pozitivnímu…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat